Idealny wiek na zajście w ciążę

Idealny wiek na zajście w ciążę – kiedy najlepiej zajść w ciążę?

 sięIdealny wiek na zajście w ciążę określany jest na 20 do 28 lat. Rzeczywiście, młodej kobiecie łatwiej jest zostać matką i urodzić zdrowe dziecko, gdy zapasy chorób przewlekłych nie zostały jeszcze zgromadzone, jajniki pracują z pełną mocą, a siła fizyczna jest wystarczająca, aby dbać o dzieci. Jednak nie zawsze jest możliwe spełnienie programu ustanowionego przez naturę, a pierwsze dziecko pojawia się u matki, która przekroczyła 30 lat, a nawet 35.

Czy istnieje idealny wiek na zajście w ciążę?

Tradycyjnie uważa się, że lepiej urodzić dziecko poniżej 25 roku życia. Ciało jest młode, poród łatwy i bez komplikacji, a siła do opieki nad dzieckiem będzie większa. Jednak w rzeczywistości lekarze uważają, że kobieta nigdy nie będzie w pełni przygotowana na narodziny dziecka. Nacisk na młodą kobietę ze strony krewnych rośnie do maksimum w ciągu 23-26 lat. Opinia publiczna każe jej myśleć, że zegarek naprawdę tyka, co oznacza, że pora rodzić.

Pomimo całkowitego braku podstaw naukowych, mit, że trzeba urodzić w wieku 25 lat, jest bardzo powszechny. Historia powstania tego mitu sięga połowy ubiegłego wieku, kiedy to kobiety rodzące swoje pierwsze dziecko po 30 roku życia były nazywane starymi. Ale faktem jest, że w dawnych czasach kobiety wcześnie wychodziły za mąż i rodziły swoje pierwsze dziecko znacznie wcześniej niż obecnie, średnio miały od 20 do 25 lat. Na tym ogólnym tle kobieta rodząca w wieku 30 lat naprawdę się wyróżniała.

Idealny wiek na zajście w ciążę według badań naukowych

W położnictwie wierzono, że należy rodzić przed 25 rokiem życia. W tym wieku w większości przypadków występuje mniej chorób przewlekłych, a tło hormonalne jest w najkorzystniejszym stanie. Ale należy rozumieć, że po 25 roku życia nie ma większych zmian w sferze seksualnej. Jest całkowicie możliwe, aby bezpiecznie urodzić dziecko w wieku 25 lat, a w wieku 30 lat, a nawet w wieku 40 lat wystarczy prowadzić prawidłowy tryb życia i nie zaniedbywać badań lekarskich.

Według badań wiek młodej matki wzrósł w ciągu ostatnich 20 lat. Połowa kobiet w UE została matkami przed 29 rokiem życia, ale 40% kobiet woli mieć dzieci poniżej 39 roku życia. Średni wiek młodej matki wynosi 28 lat. Wiek narodzin pierwszego dziecka również stale rośnie, ale nie przekroczył jeszcze 30 roku życia, który wynosi obecnie około 27%.

Optymalny wiek według naukowców

Badania naukowe potwierdzają, że kobieta może zajść w ciążę w każdym wieku, kiedy ma miesiączkę. Po 32 roku życia funkcje reprodukcyjne kobiety zaczynają się stopniowo pogarszać. Okazuje się, że najbardziej płodna kobieta jest w tym okresie. Nie powinna też zajść w ciążę przed ukończeniem 18 lat: układ nerwowy i hormony są nadal niestabilne. Więc lepiej mieć dziecko po 20 roku życia.

Po 30 roku życia wzrasta ryzyko urodzenia martwego dziecka, przedwczesnego porodu, cukrzycy ciążowej i stanu przedrzucawkowego. Dzieci z zespołem Downa częściej rodzą się właśnie w tym wieku. Jednak postęp w opiece zdrowotnej pomoże kobiecie zajść w ciążę i łatwo donosić zdrowe dziecko. Późna ciąża ma swoje zalety uważa się, że dzieci mają najlepsze umiejętności poznawcze. Niektórzy badacze idą dalej i opracowują kalkulator płodności. Tak, więc naukowcy przeanalizował dane dotyczące ciąż i urodzeń ponad 58 tysięcy kobiet.

Oto wiek, w którym kobieta powinna urodzić pierwsze i kolejne dzieci

  • Jeśli kobieta chce mieć troje dzieci, pierworodny powinien zostać poczęty nie później niż w wieku 23 lat.
  • Jeśli chce zostać matką dwójki dzieci, należy rozpocząć starania nie później niż w wieku 27 lat.
  • Pierwsze i jedyne dziecko kobieta może urodzić w ciągu 32 lat.

We wszystkich powyższych przypadkach prawdopodobieństwo pomyślnego rozwoju sytuacji i narodzin wszystkich planowanych dzieci wyniesie ponad 90%. Do 75% szans na korzystne wyniki zmniejszy się, jeśli kobieta zacznie rodzić dzieci w wieku 31 lat (w przypadku chęci posiadania trójki dzieci). 34 lata i 37 lat odpowiednio dla dwóch i jednego dziecka. Odkładając ciążę odpowiednio na 35, 38 i 41 lat, prawdopodobieństwo szczęśliwego macierzyństwa zmniejszy się jeszcze bardziej tj. do 50%.

Idealny wiek na zajście w ciąż – co poza zdrowiem

Biologia i rzeczywistość społeczeństwa nie pokrywają się. Jeśli pierwsze dziecko pojawiło się w wieku 20 lat i mniej, to prawdopodobnie urodziło się poza małżeństwem. Bardzo często, ze względu na wczesną ciążę, młoda kobieta nie może uzyskać wyższego wykształcenia, samorealizacji i znalezienia godnej pracy. Biorąc pod uwagę obliczenia dojrzałości emocjonalnej i wieku biologicznego, stwierdza się, że najlepszy wiek, aby zostać matką po raz pierwszy, to 29 lat. W tym czasie kobieta otrzymała już wyższe wykształcenie, będzie w stanie zrobić karierę, żyć dla siebie i zbudować silne relacje ze swoim mężem.

Kobieta w wieku 30 lat i starsza ma stabilność finansową. A także wyższy poziom wykształcenia, co przyczynia się do rozwoju zdolności intelektualnych dziecka. Taka matka ma wspaniałe doświadczenie życiowe. Ponadto, po 30 roku życia dziecko jest nadal pożądane, co oznacza, że matka będzie ostrożnie podchodzić do jego wychowania.

Wniosek: jeśli kobieta planuje mieć jedno dziecko, może odroczyć ciążę na 30+. Jeśli chce mieć kilkoro dzieci, pierwsze dziecko lepiej mieć nie później niż w wieku 28 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *