Proste sposoby na chrapanie

Proste sposoby na chrapanie – skuteczne sposoby na chrapanie

Proste sposoby na chrapanie pozwalają wyeliminować uciążliwe dla otoczenia odgłosy i zapobiec groźnym konsekwencjom związanym z zaburzeniem oddychania u osoby chrapiącej. Chrapanie jest prawdziwym problemem i dyskomfortem zarówno dla chrapiącego, jak i dla osób śpiących w pobliżu.

Główne przyczyny chrapania

Chrapanie pojawia się, gdy strumień powietrza przechodzi przez zwężone drogi oddechowe. Obszary gardłowe dotykają i wibrują od uderzenia strumienia powietrza. Najczęściej chrapanie występuje, gdy doszło do skrzywienia przegrody nosowej, stwierdzono polipy w nosie, powiększone migdałki, nadwagę.

Do chrapania mogą przyczynić się wąskie jamy nosowe, wydłużony języczek, niektóre nieprawidłowości zgryzu. Obniżenie czynności tarczycy, brak snu, zmęczenie, palenie tytoniu, przyjmowanie leków nasennych lub alkoholu mogą również wpływać na napięcie mięśni gardła. Zmiany związane z wiekiem są również bardzo ważne. Podczas snu mięśnie języka i miękkiego podniebienia rozluźniają się, przeszkadzają w oddychaniu, a to powoduje chrapanie.

Proste sposoby na chrapanie

Istnieje wiele sposobów leczenia chrapania, aby jednak poznać przyczyny, należy skontaktować się z laryngologiem. W zależności od wyników badania zostanie zalecone odpowiednie leczenie. Ale istnieje kilka dość prostych sposobów na chrapanie, które sprawią, że problem może zniknąć.

Proste sposoby na chrapanie – styl życia

Aby pozbyć się chrapania, trzeba nie tylko coś zrobić, ale także czegoś nie robić. Na przykład ważne jest, aby rzucić palenie i ograniczyć spożycie alkoholu.

Odchudzanie

Jeśli przyczyną chrapania jest nadwaga, to z utratą takiego problemu hałas w nocy również powinien zniknąć. Nie należy zaniedbywać prawidłowo dobranych diet i sportów. Spożywać więcej świeżych warzyw i owoców, mniej smażonych i tłustych. Okazuje się, że przy otyłości tkanka tłuszczowa jest również osadzana na tylnej części gardła, co zapobiega prawidłowemu oddychaniu podczas snu. Zmniejszając wagę, wiele osób zmniejsza lub nawet pozbywa się chrapania.

Pozycja podczas spania

Chrapanie najczęściej występuje podczas spania na plecach. Według ekspertów, spanie w pozycji na plecach jest niebezpieczne dla osób cierpiących na chrapanie, ponieważ istnieje ryzyko zapadnięcia się tkanek miękkich w gardle, co może prowadzić do zatrzymania oddechu, a nawet uduszenia. Dlatego trzeba nauczyć się spać w innej pozycji, na przykład na boku, taka sytuacja może przyczynić się do zaniku wydawania głośnych dźwięków.

Ponadto badacze uważają, że sen w tej pozycji przyczynia się do bardziej intensywnej eliminacji toksycznych pozostałości w mózgu, a zatem jest dobrym sposobem zapobiegania demencji. Aby nie dopuścić do chrapania, można umieścić piłkę za plecami do gry w tenisa. Ważne jest również zapewnienie podwyższonej pozycji podczas snu, co zmniejszy obniżenie języka. Ponadto wypływ płynu do dolnej części ciała prowadzi do mniejszego obrzęku błony śluzowej jamy nosowo-gardłowej, zwiększenia luzu, łatwiejszego oddychania.

Wybranie odpowiedniej poduszki

To może być cały problem. Przede wszystkim należy się upewnić, że poduszka spełnia współczesne wymagania. Nawet, jeśli to nie pomogło, warto kupić specjalną poduszkę do spania na boku w tej pozycji język nie zapadnie się i nie zwęzi dróg oddechowych.

Długi, odprężający sen

Jeśli osoba chrapiąca nie śpi wystarczająco dużo, cierpi na bezsenność lub inne problemy ze snem. Eksperci uważają, że ludzie, którzy śpią 8 godzin chrapią znacznie rzadziej niż ci, którzy późno kładą się spać i wstają wcześnie. Trzeba zadbać o odpowiednią długość snu a chrapanie może ustąpić.

Proste sposoby na chrapanie – wizyta u laryngologa

Chrapanie jest często wynikiem problemów w jamie nosowej. Jeśli ktoś cierpi na zapalenie zatok lub inne podobne choroby, decyzja jest podejmowana tylko w gabinecie lekarskim. Nie można zapominać o tych problemach. Mogą one prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji. Inhalacje z solą morską są czasem również rozwiązaniem.

Pozbycie się kurzu i innych alergenów

Chrapanie występuje, gdy przepływ powietrza przez usta jest utrudniony. Chrapanie może powodować takie przyczyny, jak zimno, alergie, palenie tytoniu, a także obfitość kurzu w sypialni. Trzeba postarać się pozbyć kurzu, systematycznie odkurzać dywany i usuwać kurz ze wszystkich powierzchni. Ważne jest też codzienne, wywietrzenie sypialni przed snem.

Nie nadużywanie alkoholu i leków

Napoje alkoholowe, tabletki nasenne i różne inne leki, które działają uspokajająco, osłabiają mięśnie krtani i wpływają na zaburzenie normalnego oddychania. Aby pozbyć się chrapania, należy znacznie ograniczyć ilość spożywanego alkoholu, pigułek nasennych i innych leków, które są środkami zwiotczającymi mięśnie.

Oczyścić drogi oddechowe przed snem

Dokładnie oczyszczając nos przed pójściem do łóżka, można zmniejszyć intensywność chrapania i poprawić oddychanie.

Proste sposoby na chrapanie – ćwiczenia

W przypadku chrapania w domu możliwe i zalecane jest wykonywanie pewnych ćwiczeń fizycznych:

  • Popchnąć język do przodu i do dołu tak daleko, jak to możliwe i trzymaj go w tej pozycji przez kilka sekund. Ćwiczenie wzmacnia mięśnie języka, powinno być wykonywane dwa razy dziennie z powtórzeniem 30 razy.
  • Przycisnąć brodę dłonią i poruszaj żuchwą z niewielkim wysiłkiem tam i z powrotem, opierając się temu ruchowi. Zrobić to dwa razy dziennie, 20 razy.
  • Zacisnąć drewniany kij zębami i przytrzymać przez 3-4 minuty.
  • Otworzyć usta i wykonać 10 okrągłych ruchów dolnej szczęki, najpierw w prawo, a następnie w lewo.
  • Z wysiłkiem, by na chwilę wepchnąć język w górne podniebienie. Trzy zestawy, przerwa 30 sekund. Taka gimnastyka dobrze wzmacnia mięśnie podniebienia górnego. Przenieść język z powrotem do gardła. W takim przypadku usta powinny być zamknięte, oddychając przez nos. Zrobić trzy zestawy 30 razy, przerwa między nimi: 30 sekund.
  • Mówić głośno 20-25 razy dźwięki samogłoski „i” i „y”, napinając mięśnie szyi.

Nie pomogło? Trzeba udać się do laryngologa

Jeśli żadne z powyższych działań nie pomogło, chrapanie może wskazywać na zaburzenie snu zwane obturacyjnym bezdechem sennym, które charakteryzuje się powtarzającym się tymczasowym zablokowaniem dróg oddechowych przez 10 sekund lub więcej.

Zagrożenia powodowane prze chrapanie

Najbardziej niebezpieczną konsekwencją skomplikowanego chrapania jest wstrzymanie oddechu podczas snu tzw. bezdech. Powtarzające się zatrzymanie oddychania może występować wielokrotnie w nocy. W rezultacie spada poziom nasycenia krwi tlenem. Wiadomo, że osoby z bezdechem sennym częściej mają udary nocne i zawały serca. Nawet nagła śmierć we śnie jest możliwa. Dlatego w przypadku bezdechu konieczne jest przeprowadzenie leczenia.

Proste sposoby na chrapanie – chrapanie diagnostyczne

Osoby, które martwią się chrapaniem, powinny najpierw odwiedzić lekarza laryngologa. Lekarz ustali anatomiczne cechy budowy dróg oddechowych. Jeśli zmiany są podatne na korektę, laryngolog poinformuje, jakie leczenie jest konieczne. Czasami trzeba również skonsultować się z lekarzem ogólnym i endokrynologiem.

Aby dowiedzieć się, czy chrapanie nie jest komplikowane przez wstrzymanie oddychania podczas snu, wskazane jest przeprowadzenie nowoczesnego badania snu: polisomnografii. Przed jej przeprowadzeniem na skórze zostają zamocowane czujniki wielu urządzeń rejestrujących EKG, ruchy oddechowe, fale mózgowe i inne parametry. W nocy parametry snu są stale rejestrowane pod nadzorem specjalisty. Ta polisomnografia staje się podstawą doboru terapii. Jeżeli będą wskazania do zabiegu chirurgicznego warto rozważyć poddanie się takiej procedurze medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *