Defekt enzymatyczny

Defekt enzymatyczny – na czym polega określony problem?

Defekt enzymatyczny są to zaburzenia związane z wchłanianiem kwasu foliowego. W czasie starań o dziecko niezwykle ważne jest przyjmowanie kwasu foliowego. Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż wiele osób ma trudności z jego przemianą. I to właśnie jest defekt enzymatyczny, a więc nieprawidłowość, która nie pozwala na przyjmowanie folianów pochodzących ze spożywanych produktów. Jakie mogą być rezultaty defektu enzymatycznego i w jaki sposób można sobie z nim radzić?

Jaka jest rola kwasu foliowego w organizmie człowieka?

Podkreślić należy fakt, że określony produkt wcale nie jest kwasem. Jest to witamina, która rozpuszcza się w wodzie. Co więcej, występuje w wielu produktach z codziennego menu człowieka. Znaleźć go można w żółtkach jajek, kapuście, bananach, kalafiorze, awokado. Jest on niezwykle cenny dla całego organizmu, a więc nie tylko dla dziecka, ale także dla osoby dorosłej. Jednakże, w okresie ciąży jego znaczenie wzrasta.

Podawanie ciężarnym kwasu foliowego to bardzo dobry pomysł. Niedostateczne ilości folianów w organizmie kobiety mogą doprowadzić do nieprawidłowości związanych z rozwojem dziecka. Mogą wystąpić w tym przypadku, bardzo poważne problemy, takie jak rozszczep kręgosłupa, wodogłowie, bezmózgowie. Najczęściej jednak jest to związane z mniejszymi wadami rozwojowymi. Może także przyczyniać się do ryzyka anemii w ciąży, która jest bardzo niebezpieczna. Dlatego też kwas foliowy powinien stanowić podstawę suplementacji w okresie starania o dziecko, a także w pierwszych okresie ciąży. Niejednokrotnie dochodzi do powstania defektu enzymatycznego, a więc trudności związanych z wchłanianiem określonego składnika.

Defekt enzymatyczny – na czym polega określony problem?

Badania naukowe podkreślają, że niemal połowa kobiet może cierpieć na defekt enzymatyczny. W tej sytuacji przyswajalność kwasu foliowego jest bardzo ograniczona. W związku z tym, nawet gdy kobieta spożywa produkty, które są bogate w określony składnik, może pojawić się trudność związana z jego uzyskaniem, pomimo właściwej diety, można mieć ciągle niedostateczną ilość tego składnika w organizmie. Wynika to z zaburzeń funkcjonowania kilku enzymów, można wskazywać na ich defekt.

Podkreślić należy fakt, że diagnoza defektu nie jest kwestią łatwą. Od tego uzależnione jest postępowanie w ciąży, a także sposób przyjmowania folianu. W celu przekonania się, czy poziom jest właściwy, koniecznie należy wykonać badania genetyczne. W tym przypadku nie tylko musisz wydać więcej pieniędzy na badania, ale również czekać na ostateczny rezultat około 2-3 tygodni. Jest to długi okres, szczególnie gdy kobieta jest już w ciąży bądź rozpoczęła starania o dziecko.

Defekt enzymatyczny – co należy zrobić?

Gdy się okaże, że kobieta ma defekt enzymatyczny, nie powinna przestawać przyjmować kwas foliowy, a także stosować dietę, która wykorzystuje produkty ze zwiększoną zawartością określonej substancji. Warto pamiętać, że obróbka w wysokiej temperaturze może doprowadzić do ograniczonej jego zawartości. Dlatego produkty powinny być spożywane na surowo. Chociaż nie wykorzystuje się maksymalnie składników w całości, należy podreperować poziom kwasu foliowego.

Istotnym aspektem jest również to, jaki kwas foliowy jest stosowany. Podkreślić trzeba fakt, że najlepszy jest aktywny folian. Dzieje się tak dlatego, że jest on wiązany przez erytrocyty i zapewnia podwyższenie poziomu niezbędnych folianów w surowicy krwi. Jest to niezależne od stężenia szwankujących enzymów. Aktywne foliany to przede wszystkim pochodna – metafolina, która zdecydowanie lepiej ulega przyswajaniu. Nawet gdy kobieta nie zrobiła badań i ma podejrzenie, że może mieć defekt enzymatyczny, powinna wybierać środki, które mają w swoim składzie aktywne formy folianów. Jest to najbardziej rozsądne wyjście, gdyż określa się, że nawet 50% kobiet, które są w wieku rozrodczym, może mieć duży niedobór określonego składnika.

W ten sposób dostarczony kwas foliowy jest niezwykle dobre przyswajalny, niezależnie od faktu, czy kobieta cierpi na defekt enzymatyczny, czy też nie. W związku z tym kupując środki, które mają zapewniać odpowiednią dawkę kwasu foliowego, warto szukać takich, które zawierają właśnie metafolinę. To sprawi, że kobieta będzie pewna, że w jej organizmie nie występuje niedostateczna ilość kwasu foliowego. Dobrze będzie, gdy takie preparaty będą w diecie każdej kobiety, niezależnie od tego, czy pragnie zostać matką, czy też nie. Takie działanie zadba o właściwe efekty dla całego organizmu.

Jakie są rezultaty związane z niedoborem kwasu foliowego?

Niewystarczająca ilość folianów ma powiązanie z uszkodzeniem cewy nerwowej u malucha. Efektem może być między innymi rozszczepienie kręgosłupa, przepuklina mózgu, rdzenia kręgowego, a także bezmózgowie. Często kobieta dowiaduje się, że będzie matką zbyt późno, by we właściwym czasie rozpocząć uzupełnianie niedostatecznej ilości folianów w organizmie. Dlatego też istotne jest, aby suplementacja była rozpoczęta przed pojęciem decyzji o zajściu w ciążę. Profilaktyka jest kwestią niezbędną, gdyż zdecydowana większość ciąż jest nieplanowana. Najczęściej kobieta dowiaduje się, że zostanie matką między 4 a 6 tygodniem. Wówczas mózg oraz rdzeń kręgowy są już ukształtowane. Eliminacja niebezpieczeństwa wad rozwojowych płodu powinno być istotne dla każdej kobiety, która jest w wieku rozrodczym, a nie tylko w okresie planowania potomka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *