Dobre suplementy diety, czyli jakie?

Na rynku dostępnych jest wiele różnego rodzaju suplementów diety, które różnią się od siebie zarówno składami, przeznaczeniem, jak i rodzajem. Chcąc rozpocząć suplementację, warto zdecydować się na produkty wysokiej jakości, by mieć pewność co do ich skuteczności i bezpieczeństwa. Jaki suplement można nazwać dobrym? Na co należy zwrócić uwagę?

Suplementy diety dostosowane do Twoich potrzeb

Dobre suplementy diety to przede wszystkim takie, których potrzebujesz. Warto bowiem pamiętać, że żaden suplement nie jest w stanie zastąpić zdrowej i zbilansowanej diety. Stanowi on jedynie dodatek do niej. Dodatkowo suplementy zaleca się stosować wyłącznie wtedy, gdy istnieją ku temu wskazania, np.:

 

  • niedobory składników,
  • zwiększone zapotrzebowanie na konkretne składniki, np. ze względu na ciążę, karmienie piersią, uprawianie aktywności fizycznej czy różnego rodzaju choroby.

 

Suplementy diety, nawet jeśli są naturalne, należy zawsze dobierać do indywidualnych potrzeb i stylu życia człowieka. Kupowanie ich w ciemno wcale nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, a wręcz przeciwnie. Może doprowadzić do nadmiaru witamin i minerałów, co jest równie niebezpiecznym stanem, jak ich niedobór. 

Suplementy naturalne

Suplementy naturalne są zdecydowanie lepszym wyborem niż te syntetyczne. Przede wszystkim działają zgodnie z naturą i są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Najczęściej zawierają rośliny lub ekstrakty z roślin, przez co są dobrym źródłem cennych minerałów i witamin.

 

Warto również wspomnieć, że naturalne suplementy diety są łatwiej przyswajalne niż te syntetyczne, co ma również swoje przełożenie w dostarczaniu odpowiednio dużej ilości poszczególnych składników.

Suplementy z jasnym, prostym składem

Jeśli zależy Ci na zakupie suplementu z określonym składnikiem, wybierz produkt o prostym, nieskomplikowanym składzie. Powinno zostać jasno określone, co znajduje się w danym produkcie oraz w jakiej ilości. Suplementy często zawierają substancje wspomagające i nie ma w tym nic dziwnego. W takich produktach unikać należy przede wszystkim:

 

  • konserwanty,
  • sterydy,
  • metale ciężkie,
  • pieprz metystynowy,
  • chlorowodek johimbiny,
  • DMAA,
  • ibutamoren.

 

Substancje te zostały określone jako niebezpieczne lub mogą takie być, a więc zaleca się ich unikać.

Suplementy przebadane

Suplementy diety nie muszą być przebadane przed wprowadzeniem na rynek. Muszą jedynie przejść procedurę rejestracyjną w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, a także zostać zgłoszone do Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

Producenci suplementów coraz częściej decydują się na ich przebadanie przed dopuszczeniem do sprzedaży. Dzięki temu konsumenci mają pewność, czy dany suplement jest bezpieczny i skuteczny, a producenci zostają obdarzeni większym zaufaniem.

 

Jeśli masz możliwość, wybieraj wyłącznie przebadane suplementy diety. Wówczas nie będziesz mieć żadnych wątpliwości co do ich składów. Wyniki badań powinny być upublicznione. Najczęściej dostępne są do wglądu na stronie internetowej producenta suplementów.

W starożytnym Egipcie, ORMUS, znany również jako MFKZT, był wykorzystywany jako naturalny suplement przez duchowych kapłanów, wspierając zdrowie i dobrostan faraonów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *