przemarznięcie

Przemarznięcie, czyli jak można się rozgrzać, aby nie przeziębić się

Przemarzniecie daje nieprzyjemne objawy, warto wówczas się rozgrzać, by poprawić sobie nastrój i zapobiec odmrożeniom, przeziębieniu. Możliwości jest wiele jak rosół, ciepła herbata, grzaniec, kasza gryczana z rybą. Pomogą też rozgrzewające zioła oraz przyprawy jak chociażby papryka.

Na przemarzniecie

Zziębnięcia nie zawsze da się uniknąć. Wystarczy dłużej stanąć w miejscu podczas siarczystego mrozu by przemarznąć. Również nieodpowiednie ubranie sprzyja przemarznięciu. By się szybko i skutecznie rozgrzać warto sięgnąć po coś ciepłego. O ile jedzenie pomaga odzyskać siłę to ciepły napój pomaga wyregulować temperaturę.

Aktywność ruchowa wspiera rozgrzanie się. Gdy wracamy po mroźnym spacerze do domu warto skorzystać z naparów ziół. Między innymi rewelacyjne właściwości rozgrzewające ma lipa, bez czarny oraz macierzanka.

Wystarczy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i przykryć spodkiem na kilkanaście minut. Tak przygotowany napój rozgrzeje nas od wewnątrz. Gdy chcemy wzmocnić efekt możemy dodać miodu lub syropu malinowego, bądź porzeczkowego. Sama herbata z syropem czy miodem także wystarczy jeśli nie mamy pod ręką ziół.

Grzaniec z przyprawami na przemarznięcie

Sekretem grzańca nie jest wcale alkohol ale przyprawy pomagające uniknąć przemarznięcia. W postaci grzańca można przyrządzić wino jak i piwo. Wino grzane winno być czerwone wzbogacone korzennymi przyprawami z odrobiną miodu.

Najlepszym winem jest trunek wytrawny. Wystarczy szklankę wina wlać do garnka i podgrzać ale nie gotować. Zanim pogrzejemy wino warto przygotować sobie mieszaninę przypraw. Przygotuj zatem łyżkę cynamonu, łyżeczkę goździków najlepiej zmielonych, pół łyżeczki imbiru oraz łyżeczkę kolendry i kardamonu. Tak przygotowaną mieszaninę aromatów dodajemy do wina mieszając oraz wzbogacając napój łyżka miodu. Gdy nie mamy przypraw pod ręką możemy posilić się gotową mieszanka do grzańca jaka nabędziemy w każdym sklepie spożywczym.

Kasza i ryż na przemarznięcie

Prócz grzańca i ciepłej herbaty ziołowej warto pamiętać iż istnieje wiele dań, które rozgrzewają mimo iż nie są napojami. To właśnie kasza, ryż. Kasza to przede wszystkim bogate źródło związków mineralnych (krzemu, magnezu, fosforu, potasu), witamin (B, PP, C) oraz kwasu foliowego i rutyny.

Wzmacnia ona organizm i poprawia krążenie a przede wszystkim jedzona na ciepło rozgrzewa. Najlepsza pod tym względem jest kasza gryczana. Również brązowy ryż wykazuje podobne właściwości. W polskiej kuchni za iście rozgrzewająca zupę uchodzi krupnik, jak również rosół. Rosół właściwości rozgrzewające zawdzięcza tłuszczowi, zaś krupnik kaszy.

Przemarznięcie? Czyli ryby są potrzebne

Niewielu o tym wie, iż ryby to produkty rozgrzewające. Zawdzięczają tę zdolność tłuszczom zawartym w mięsie rybnym. Gdy dodamy do ryby gałkę muszkatołową, estragon i majeranek z pewnością tak przyrządzona ryba rozgrzeje nas nawet w najzimniejszy dzień.

Papryka na przemarznięcie

Wśród warzyw najbardziej rozgrzewającym jest ostra papryka. Wystarczy ugryźć kawałek by poczuć płomień. To świetny sposób by się rozgrzać na chłodzie. Papryką można również przyprawiać potrawy aby były pikantne, wówczas jedząc je robi się nam ciepło, nawet kiedy potrawy nie są serwowane gorące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *