balsamowiec mirra

Balsamowiec mirra – zastosowanie lecznicze, sposób użycia, właściwości

Balsamowiec mirra (Commiphora abyssinica) jest rośliną wywodzącą się z rejonów Etiopii i Somalii. Jest drzewem preferującym pustynie, osiąga około dziewięć metrów wysokości. Charakteryzuje się grubym pniem pokrytym ostrymi kolcami wyrastającymi z gałęzi. Liście drzewa rosną w grupach, wyróżnia je ostry brzeg. Drzewo kwitnie żółtawo czerwonymi kwiatami zwieńczonymi w kępki, zaś owocuje niewielkimi owalnymi i brązowymi owocami.

Wydzieliny drzewa

Balsamowiec mirra wydziela z siebie żywicę a dokładniej sodę, która w naturalny sposób wydobywa się z kory drzewa i staje się żywicą. Żywica ta może być w kolejnym etapie zbiorów destylowana celem pozyskania olejku eterycznego, bądź tez proszkowana i wykorzystana w produkcji kapsułek, tabletek. Bywa iż żywica jest też rozpuszczana w etanolu aby uzyskać nalewkę z mirry. Żywicę zbiera się z dziko rosnących drzew na terenie Afryki i Półwyspu Arabskiego. Ma ona nieregularny kształt, jest półprzezroczysta, czasem pokryta białym nalotem.

Balsamowiec mirra – zastosowanie lecznicze

Balsamowiec najczęściej jest wykorzystywany jako palone kadzidło przeciw pchłom, komarom, ale również roślina wykazuje właściwości lecznicze w obszarze regulacji cyklu menstruacyjnego, czy uśmierzania bólu. Mirra znajduje też zastosowanie w leczeniu zapalenia jamy ustnej, gardła. Skuteczność mirry zauważana jest także w terapii hemoroidów, braku miesiączki, anemii, niepłodności, chorób reumatycznych itp.

Mirrą leczy się zmęczenie, niepokój i leki, histerie, ale też salmonellę, czerwonkę, czy sepsę, gronkowca i gruźlicę. Do wewnątrz balsamowiec stosowany jest jako lek obniżający cholesterol, środek wykrztuśny oraz łagodzący bóle żołądka. Działanie antyseptyczne wykorzystuje się w stymulacji działania mikrofagów w krwiobiegu.

Balsamowiec na zewnątrz

Niegdyś jak i obecnie balsamowiec wykorzystywany był do łagodzenia obrzęków na zewnątrz poprzez okłady. Podobnie do dziś poleca się płukać jamę ustną mirrą aby złagodzić ból zęba, dziąseł. Roztwór z mirrą działa antyseptycznie a ponadto ułatwia wyzbycie się nieświeżego oddechu, zapobiega powstawaniu paradontozy. W dawnej medycynie chińskiej balsamowiec mirra był używany do leczenia ran oraz siniaków.

Obecnie częściej stosuje się go w leczeniu zapalenia spojówek, czy owrzodzeń, przeziębienia. Działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwgrzybicznie. To skuteczna kuracja na stopę atlety, candidę albidans jak też rozmaite drożdżaki. Dzięki olejkowi eterycznemu mirra doskonale wpływa na cerę nawilżając ją i dodając jej elastyczności przez co nie tylko ładniej się prezentuje ale i mniej starzeje. Mirra polecana jest na popękania naskórka oraz suchą, przesuszoną skórę np. od słońca.

Sposoby użycia

Balsamowiec mirra poza preparatami gotowymi jakimi są nalewki i tabletki występuje również jako składnik wielu produktów do pielęgnacji stomatologicznej, a także perfumowanych wyrobów kosmetycznych. Dawkowanie co do zasady jest bezpieczne, niemniej warto jest stosować się do zaleconych dawek w etykiecie produktu.

Olejek eteryczny z mirry można zastosować poprzez wcieranie w klatkę piersiową oraz okolice gardła. Łagodzi on objawy infekcji, zapalenia i działa przeciwbólowo. Stosowany zewnętrznie uśmierza ból wynikający z siniaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *