Uczulenie na jaja

Uczulenie na jaja, białko jajka kurzego – objawy

Uczulenie na jaja spotykana jest bardzo często u osób z tendencją do alergii. Większość osób uczulonych na jajka jest faktycznie uczulona na białko jaja kurzego. Jak sobie radzić z tym typem uczulenia? Jest to ewidentna alergia pokarmowa. Organizm jest nadwrażliwy na białko – owoalbuminę, owomukoid oraz awotransferynę. Niestety żółtko nie pozostaje obojętne.

Uczulenie na jaja

Uczulenie na jaja obejmuje zarówno białko jak i żółtko mimo iż alergenem jest białko. Najczęściej uczulonymi są dzieci. Bardzo często idzie w parze z uczuleniem na białko mleka krowiego. Objawami alergii są stany zapalne jamy ustnej a także wymioty i biegunka. Mogą też pojawić się trudności w oddychaniu, w tym katar, duszności, ataki astmy.

U niektórych osób obserwuje się pokrzywkę, zapalenie spojówek po spożyciu jaj. W skrajnych przypadkach może dojść też do wstrząsu anafilaktycznego, gdy objawy są spotęgowane i zagrażają życiu alergika.

Alergicy uczuleni na jajka winni szczególna ostrożność zachować przyjmując szczepionki. Zwłaszcza szczepienie MMR przeciw odrze, śwince i różyczce może powodować reakcje alergiczną. Wynika to z faktu iż wirusy składające się na szczepienie są hodowane w fibroblastach zarodków kurzych, stąd mogą zawierać śladowe ilości białka kurzego.

Uczulenie na jaja – leczenie alergii

Cierpiąc z powodu alergii na jajka należy przejść na dietę eliminacyjną. Wykluczenie z menu jaj pomoże. Niestety należy być bardzo wnikliwym, bowiem często produkty, których nie podejrzewamy o zawartość jaj posiadają w swym składzie jaja. Nie jest zatem łatwo skomponować taka dietę.

Poza pieczywem, ciastkami, chrupkami czy makaronami jaja znajdziemy w piwie, pasztecie a nawet kostce bulionowej. By nie nabawić się niedoborów warto jaja zastąpić innym rodzajem nabiału lub mięsem, rybami, tak aby uzupełnić zapotrzebowanie na białko. Jest to ważne w szczególności dla dzieci, u których nie trudno o brak białka.

Uczulenie na jaja – czytaj etykiety

Jeśli jesteś alergikiem i nie możesz jeść jaj czytaj dokładnie etykiety produktów spożywczych jakie kupujesz. Jajka w składach podawanych przez producenta występują pod wieloma enigmatycznymi nazwami jak albumina lub globulina, czy lipowitelina, owoalbumina, owoglobulina. Te białka wywołują reakcje alergiczną u osób z alergia na jajka i należy ich unikać nawet w śladowych ilościach.

W dużej mierze osoby z alergią nie mogą spożywać żywności gotowej, przetworzonej, półproduktów ze sklepu. Dieta ich składa się z domowych wypieków, dań i posiłków przygotowywanych własnoręcznie, samodzielnie w domowej kuchni. To spore ograniczenie, zwłaszcza kiedy chcemy w towarzystwie wyjść na pizzę. Czy do restauracji. Zabronione są wówczas wszelkie przekąski, lody a nawet piwo.

Uczulenie na jaja – kwestia nawyków i wprawy

Jeśli nasze dziecko jest uczulone na jajka od urodzenia dbamy o jego dietę i uczymy nawyków żywieniowych, nie jest nam z czasem trudno o urozmaicenie jedzenia. Często całej rodzinie wychodzi na zdrowie jedzenie dietetyczne. Menu alergika wcale nie musi być ubogie, po prostu jest pozbawione jajek. Wbrew pozorom wiele wypieków nie potrzebuje zastosowania jaj, a dania bezjajeczne mogą być równie smaczne i odżywcze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *