Test owulacyjny

Test owulacyjny – jak działa i jak wykonać test owulacyjny?

Test owulacyjny, określany także testem płodności, zapewni dokładne ustalenie czasu owulacji. Testy owe zostały stworzone zwłaszcza z myślą o parach, jakie starają się o potomstwo. Testy owulacyjne pozwolą ustalić płodność kobiety przez rozpoznanie wzrostu stężenia hormonu luteinizującego (LH) w pobranej próbce moczu.

Pojęcie testu owulacyjnego

W czasie owulacji zapisuje się gwałtowny skok poziomu LH w moczu. Skrupulatne ustalenie jego najwyższego stadium pozwoli ustalić produktywność oraz określić czas największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Są to 2-3 dni po szczytowym poziomie LH w moczu. Zrobienie testu owulacyjnego może odbyć się bez wskazania specjalisty, niezbędna jest tylko szczegółowa znajomość cyklu damskiego oraz ustalenie jego średniej długości. Test owulacyjny należy do naturalnych form antykoncpecji.

Jak wygląda test owulacyjny?

Test owulacyjny to test paskowy. Przeważnie oferowany w liczbie paru sztuk w pojedynczym pudełku. Po rozerwaniu pudełka znajdujemy niewielki paseczek, jakiego jeden koniec jest wyróżniony odcieniem (za jaki bierzemy podczas wkładania paska do zbiornika z moczem), na nowym końcu znajduje się teren, jaki trzeba wprowadzić do pojemniczka. Na pasku znajduje się także linia „max”, poza którą nie należy zanurzać paska w trakcie robienia testu.

O czym należałoby wiedzieć przed przeprowadzeniem testu?

Przed przystąpieniem do używania testów owulacyjnych należałoby, żeby kobieta poznała własny cykl menstruacyjny, jaka jest jego długość oraz jak jej ciało się podczas niego zachowuje. Zwykle kobiety miesiączkują co 28 dni, lecz nie jest tak u wszystkich kobiet – wybrane z nich mają cykle dłuższe, pozostałe krótsze. Kiedy kobieta już zna jego długość, z pomocą tabelki instruktarzowej w instrukcji, będzie mogła zrobić test owulacyjny we właściwym czasie. Przy założeniu, iż cykle są co 28 dni, zacznie test blisko 12. dnia cyklu. Parę dni przed samym badaniem i w dniu samego badania kobieta nie winna się denerwować ani przeżywać pozostałych wielkich emocji, stosować środków (o ile to możliwe), alkoholu, używek. Do wykonania testu owulacyjnego stosuje się mocz kobiety.

Jak wykonać test owulacyjny?

Test owulacyjny działa identycznie, jak test ciążowy. Tutaj także materiałem sprawdzanym jest mocz kobiety. Nie może być to jednakże mocz wczesny, najlepiej aby uzyskać go wieczorem, chociażby blisko 22.00-23.00. Przed testem, na blisko 2 godziny należy powstrzymać się od wypijania płynów. Mocz oddajemy do specjalnie dedykowanego do owego, czystego zbiornika a w nim zanurzamy pasek testowy, na blisko 15 sekund. Wynik będzie prawdziwy gdy wyczytamy go w przeciągu 5 minut od zrobienia pomiaru. Test pozostawiony na dłużej aniżeli 10 minut może zakłócić odpowiedni obraz badania. Zawsze należałoby skorzystać z informacji załączonej do pudełka testu owulacyjnego.

Jak działa test owulacyjny?

Mniej więcej w połowie cyklu kobiety (przed owulacją) dochodzi do czasu szybkiego wzrostu hormonu LH (tzw. pik LH). Test pokazuje natężenie poziomu lutropiny równe albo większe 25-30 mIU/ml. Przeważnie w okresie 24-36 godzin po tymże wzroście możemy spodziewać się owulacji a wówczas jest największe zagrożenie zapłodnienia komórki jajowej. Testy owulacyjne są dokładniejsze aniżeli zwykłe techniki ustalania dni płodnych, takie jak metoda termiczna czy badanie szyjki macicy. Pierwsza spośród nich nie jest zalecana paniom, jakich odpowiednia temperatura ciała nie rośnie po owulacji.

Testów owulacyjnych nie musimy robić każdego dnia, tak jak to jest w wypadku form naturalnych a możemy określić wystąpienie owulacji już na parę godzin przed największym poziomem LH. Biorąc pod uwagę panie z nieregularnymi cyklami, jakie nie mogą ustalić szacowanego czasu owulacji, powinny one częściej wykorzystywać testy aniżeli kobiety z regularnymi cyklami. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że środki podnoszące płodność mogą wywołać zakłócenie wyników. Jednakże to, co najistotniejsze – testy nie sprawdzają jakości śluzu szyjki macicy, co jest ważnym parametrem branym pod uwagę przy zapłodnieniu.

Cena testu owulacyjnego

Test owulacyjny nie jest drogim testem, jednakże jego cena jest trochę większa aniżeli w wypadku testu ciążowego. Zwykle w pojedynczym pudełku znajduje się parę sztuk testów owulacyjnych. Przeciętna cena to blisko 20 zł za 5 testów owulacyjnych. W aptece mamy do wyboru mnóstwo rozmaitych testów. Wszelkie jednakże działają na jednakowej zasadzie. Z testów owulacyjnych korzysta mnóstwo par.

Mówi się o tymże, że co piąte małżeństwo ma kłopoty z poczęciem. Wyniki testu zawsze należy zapisywać. To zdecydowanie uprości specjaliście pracę. Efekty mogą być czynnikiem do skierowania pacjentki na bardziej szczegółowe badania. Taki test winien być także przeprowadzany przez panie, jakie są przygotowywane do sztucznego zapłodnienia. Dla poniektórych osób to także sposób na zapobieganie ciąży. Korzystny test świadczy o tymże, że gdy nie planujemy jeszcze dziecka, musimy zachować abstynencję seksualną bądź po prostu się zabezpieczyć. Nie wykonujmy owego testu w czasie, kiedy już podejrzewamy, iż doszło do zapłodnienia. Wówczas najlepiej będzie, kiedy sięgniemy po test ciążowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *