dni niepłodne

Dni niepłodne – co musimy wiedzieć o dniach niepłodnych?

Dni niepłodne, jak zapewne każdy wie, to dni, w których nie można zajść w ciążę. Hipotetycznie, gdy wyliczyliśmy czas dni płodnych, to następne dni można by przyjąć za dni niepłodne. Niestety, ze względu na możliwe zaburzenia cyklu kobiety wywołujące niestabilną długość cyklu oraz przesunięcia bycia owulacji natomiast w związku z tymże okresu dni płodnych, wykorzystywanie wyliczania dni płodnych jako techniki antykoncepcyjnej staje się bardzo bezskuteczne. Dodatkowo w ustaleniu dni płodnych można wykorzystywać kalkulator dni płodnych

Jak wyznacza się dni niepłodne?

Do konkretnego ustalania dni niepłodnych niezbędna jest regularna oraz uważna analiza ciała oraz symptomów płodności, jak także robienie pomiarów temperatury (ma to mało wspólnego z tak nazywanym kalendarzykiem małżeńskim. Opiera się na tak nazywanej technice Billingsów). Ustalanie dni płodnych oraz niepłodnych jest prostsze u pań systematycznie miesiączkujących.

W wypadku nieregularnych cykli jest to sporo cięższe. Zwykły cykl comiesięczny kobiety trwa 28 dni. Pierwszy dzień stanowi krwawienie miesiączkowe (miesiączka), natomiast ostatnim dniem jest dzień tuż przed następną menstruacją. Ogólnie przyjmuje się, iż w trakcie menstruacji oraz tuż po niej kobieta jest niepłodna. Jest to jednakże okres możliwej bezpłodności, dosyć ciężki do określenia, szczególnie w wypadku krótkich cykli. Wszystko dlatego, iż plemniki mogą długo pozostać w drogach rozrodczych kobiety, natomiast nim nastąpi owulacja, nie można mieć gwarancji, czy jej czas się nie przesunie.

Dni niepłodne oraz płodne – analiza

Wnikliwa analiza cyklu pomaga w określaniu dnia owulacji oraz występowania dni płodnych. Jednym spośród symptomów płodności jest dyskomfort owulacyjny, jaki jest u blisko 30-40% pań. Dyskomfort owulacyjny okazuje się kłuciem z jednej strony podbrzusza, w okolicy jajnika, oraz prowadzi uwalnianiu komórki jajowej z pęcherzyka Graffa. Czasami dyskomfort owulacyjny współwystępuje z barwieniem owulacyjnym. Dni płodne u kobiety mogą także prowadzić podatnością brodawek sutkowych, podniesieniem oraz pobolewaniem piersi i podniesieniem temperatury ciała o parę kresek w skali Celsjusza. Kolejnym sposobem przydatnym w wyznaczaniu dni płodnych jest analiza śluzu, więc technika Billingsów. Śluz szyjkowy zapewnia przetrwanie plemników w drogach rozrodczych kobiety. Gdy w przedsionku pochwy rośnie ilość śluzu, natomiast kobieta czuje uczucie mokrości w strefach intymnych, najprawdopodobniej zaczęły się dni płodne.

Czym różnią się dni płodne od niepłodnych?

Kobieca produktywność zależna jest przede wszystkim od zjawiska określanego jako owulacja. Termin tenże znaczy zwolnienie z pęcherzyka jajnikowego komórki jajowej, jaka jest zdolna do połączenia się z plemnikiem, co powoduje zapłodnieniem. Owulacja, w odpowiednich warunkach, występuje podczas każdego cyklu miesiączkowego, mniej więcej w połowie jego trwania. Szczególnie płodnym krokiem cyklu jest zatem okres, kiedy występuje właśnie owulacja. Przypada ona w jednym, danym dniu cyklu. Większość kolejnych dni cyklu miesiączkowego stanowią dni niepłodne – użyto tu wyrazu większość, gdyż nie jedynie w tenże jeden właśnie dzień, gdy dochodzi do uwolnienia komórki jajowej, możliwe jest zajście w ciążę.

Dni niepłodne, natomiast cykl nieregularny

Poniektóre kobiety nie miesiączkują jednakże tak systematycznie, poprzez co mają zdecydowanie większy problem z przewidzeniem owego, kiedy przypadają ich dni niepłodne oraz płodne. Gdy jednakże cykl jest dosyć „regularny”, to określenie dni, gdy zajście w ciążę jest szczególnie możliwe – więc dni około owulacyjnych – nie winno przysporzyć większych problemów. Należałoby przy tymże wspomnieć, iż nadmienione dni „około owulacyjne” to zwykle trzy dni przed jajeczkowaniem i blisko dwa dni po nim. Więc, gdy określony cykl trwa 28 dni, to owulacja nastąpi w 10.-14. dniu cyklu, gdy 30 – między 14. natomiast 18. Dni niepłodne są zatem wszystkimi innymi dniami. Owe z kolei dzielą się na dni płodności względnej (przed owulacyjnej) oraz bezwzględnej (po owulacyjnej). Czas występowania tychże pierwszych nie jest stały, ciężko je zatem określić, szczególnie przy nieregularnych menstruacjach.

Dni niepłodne w trakcie cyklu miesiączkowego

Żeby ustalić, kiedy są dni niepłodne, należy zwrócić uwagę na dwa główne elementy: temperaturę ciała oraz wygląd śluzu szyjkowego. Przez większą część cyklu miesiączkowego kobieta jest niepłodna. Owulacja, więc mechanizm wyzwolenia komórki jajowej, jest niezbędna, aby mogło dojść do zapłodnienia. Ponadto do komórki jajowej musi dotrzeć plemnik. Gameta męska może wytrzymać chociażby 7 dni. Niestety, komórka jajowa żyje tylko 24 godziny od czasu owulacji. Określa się, iż dni płodne trwają parę dni przed owulacją oraz parę dni po niej. Należy pamiętać, iż owulacja występuje na 14 dni przed pierwszym dniem następnej menstruacji. U pań miesiączkujących systematycznie co 28 dni przypada to na połowę cyklu. Jednakże cykl menstruacyjny może ulec rozregulowaniu z wielu podstaw, stąd możliwe jest zajście w ciążę chociażby po stosunku w okresie krwawienia miesiączkowego, gdy owulacja nastąpi od razu po krwawieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *