wczesne objawy ciąży

Wczesne objawy ciąży – wczesne oznaki, że będziesz mamą

Wczesne objawy ciąży bardzo często są mylnie interpretowane przez przyszłych rodziców, ponieważ przypominają symptomy różnych stanów chorobowych np. przeziębienia,  grypy czy też zatrucia pokarmowego.

Należy jednak pamiętać, że wczesne objawy ciąży są kwestią indywidualną i u każdej kobiety mogą wyglądać inaczej.

W ciągu kilku dni po zapłodnieniu gdy organizm kobiety dopiero przygotowuje się do zmian objawy ciąży zwykle są niezauważalne. Dopiero w 2 lub 3 tygodniu można dostrzec pierwsze jej symptomy. Należy podkreślić, że zdecydowana większość kobiet odczuwa je w późniejszym okresie – ok. 4-5 tygodniu po zapłodnieniu.

Wśród wczesnych objawów ciąży wymieniamy:

 1. nudności i wymioty,
 2. osłabienie organizmu, zmęczenie, senność,
 3. brak miesiączki,
 4. omdlenia, zawroty głowy,
 5. wrażliwość na zapachy,
 6. nietolerancja niektórych smaków,
 7. częste wizyty w toalecie,
 8. obrzęk i bóle piersi
 9. ból brzucha,
 10. zmiana apetytu (wzmożony apetyt lub jego brak),
 11. wystąpienie krwawienia implantacyjnego,
 12. drażliwość, zmiana samopoczucia.

Nudności i wymioty

Wystąpienie nudności oraz wymiotów spowodowane jest wysokim stężeniem hormonu gonadotropiny kosmówkowej – hormonu produkowanego w trakcie ciąży przez trofoblast (warstwę komórek zewnętrznej błony płodowej – kosmówki). Dla przyszłych mam przypadłość ta jest bardzo męcząca oraz skutecznie obniża samopoczucie kobiety.  Mdłości oraz wymioty często towarzyszą kobietom przez cały pierwszy trymestr ciąży, nasilają się głownie w godzinach porannych. Choć niektóre kobiety skarżą się na nie cały dzień. Na nudności wpływa także wysokie stężenie progesteronu, które spowalnia perystaltykę przewodu pokarmowego, skutkiem tego jest wolniejsze trawienie oraz zaleganie treści pokarmowych w żołądku.

Osłabienie organizmu, zmęczenie, senność

Poczucie osłabienia organizmu, zmęczenia oraz senności jest wynikiem gwałtownego wzrostu progesteronu w organizmie przyszłej mamy. Zmęczenie może również wyniknąć z tego, że narządy wewnętrzne są bardziej obciążone. Muszą teraz zaspokajać potrzeby nie tylko kobiety, ale także rozwijającego się płodu. Dodatkowo organizm ciężarnej może być wycieńczony nudnościami i wymiotami.  Zmęczenie może również wynikać ze zmiany apetytu lub odczuwanego przez przyszłą mamę stresu.

Brak miesiączki

To główny powód, przez który wiele kobiet przypuszcza zmianę swojego stanu. To właśnie brak miesiączki w wyznaczonym terminie zmusza kobiety do zrobienia testu ciążowego lub do wizyty u lekarza ginekologa. Zdarzają się przypadki, w których kobieta pomimo ciąży ma miesiączkę, ale w takich sytuacjach jest ona krótsza i mniej obfita. Opóźniona miesiączka bardzo często spowodowana jest również stresem, przemęczeniem, nadmiernym wysiłkiem fizycznym czy zmianą otoczenia.

Omdlenia, zawroty głowy

Objaw ten spowodowany jest zmianami w krążeniu krwi, które powodują rozszerzanie naczyń krwionośnych (dzięki temu krew sprawniej płynie u dziecka). Natomiast u ciężarnych ciśnienie krwi się obniża, w wyniku czego mniej krwi dostaje się do mózgu, co może objawić się zawrotami głowy lub omdleniami. Zawroty głowy mogą być też przyczyną złych nawyków żywieniowych, które mogą przyczynić się do spadku poziomu cukru we krwi.

Wrażliwość na zapachy

Wczesnym objawem ciąży może być wrażliwość na niektóre zapachy, takie jak: zapach kawy, dym z papierosów, czy niektórych kosmetyków (zwłaszcza perfum).

Nietolerancja niektórych smaków

Podobnie jak w przypadku zapachów wiele ciężarnych nie toleruje niektórych smaków. Bardzo częstym przypadkiem jest nietolerancja kawy lub alkoholu. Organizm, w ten sposób zwalcza substancje niebezpieczne dla płodu.

Częste wizyty w toalecie

We wczesnej ciąży, gdy macica zaczyna się rozrastać następuję ucisk na pęcherz moczowy, co z kolei powoduje konieczność jego częstego opróżniania. Ten objaw ciąży niestety nie ustępuje po pierwszym trymestrze- ucisk na pęcherz wraz z rosnącą macicą jest coraz większy.

Obrzęk i bóle piersi

Jednym z najwcześniejszych objawów ciąży są nabrzmiałe i tkliwe piersi. Piersi stają się również większe i cięższe, na skutek powieszenia komórek gruczołowych, które po narodzinach dziecka produkują pokarm. Obrzęk i ból piersi jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie ciężarnej. Bardzo często w początkowej fazie ciąży na piersiach pojawiają się żyły, co jest skutkiem wzrostu objętości krwi oraz limfy.

Ból brzucha

Wczesnym objawem ciąży może być ból w dolnej części podbrzusza. Czasami przypominający ból menstruacyjny. Często przyszła mama odczuwa wzdęcia lub zaparcia (spowodowane spowolnieniem perystaltyki jelit na skutek wzrostu stężenia progesteronu), które dodatkowo potęgują uczucie bólu brzucha.

Zmiana apetytu (wzmożony apetyt lub jego brak)

Zmiany w gospodarce hormonalnej mogą spowodować wzmożony apetyt lub odwrotnie jego brak. Kwestia apetytu jest sprawą bardzo indywidualną u każdej ciężarnej. Często się mówi, że jedną z wczesnych objawów ciąży są zachcianki pokarmowe. Zdarzają się sytuacje, że kobiety w ciąży sięgają po smaki, których wcześniej nie tolerowały.

Wystąpienie krwawienia implantacyjnego

Krwawienie implantacyjne bardzo często mylone jest z miesiączką gdyż występuje w tym samym czasie, w którym powinna pojawić się menstruacja. Krwawienie jest skutkiem zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Zazwyczaj występuje w postaci plamienia.

Drażliwość, zmiana samopoczucia

Bardzo wczesnym objawem ciąży jest „huśtawka nastrojów”, która spowodowana jest wzrostem stężenia progesteronu w organizmie. Choć rola progesteronu jest bardzo ważna – umożliwia on zagnieżdżenie zarodka w macicy oraz utrzymanie ciąży – to właśnie ten hormon odpowiada za zaburzenia równowagi emocjonalnych u ciężarnych. Zmiana samopoczucia może objawiać się w postaci rozdrażnienia, napadów złości lub płaczu.

Należy pamiętać, że każda kobieta stan ciąży przeżywa inaczej, u różnych kobiet mogą pojawić się różne objawy lub objawy o zróżnicowanym stopniu nasilenia.

Jeżeli u kobiety pojawią się wyżej opisane czynniki powinna udać się do lekarza ginekologa celem potwierdzenia lub wykluczenia ciąży. Pomocnym są też testy ciążowe, których skuteczność przekracza 99%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *