Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna – jak się do niej przygotować?

Dolegliwości związane z bólem mięśni i stawów występują obecnie u coraz młodszych osób. Problemy, o których w niedalekiej przeszłości mogliśmy słyszeć od naszych dziadków – przez siedzący tryb życia i niezdrowe jedzenie – zaczęły spotykać nas samych. Nie jest to być może ogromny powód do obaw. Niemniej, pomniejszony zakres ruchów wraz z bolącymi plecami są jasnym sygnałem do tego, że trzeba działać.

Na pierwszym miejscu należy postawić aktywność fizyczną. To ona ma znaczący wpływ na naszą sprawność i ogólne samopoczucie. Warto również zmienić po części swoje nawyki żywieniowe. Na ostatniej, lecz równie ważnej pozycji znajdują się zabiegi fizjoterapeutyczne. To im zostanie poświęcony cały poniższy wpis. Zapraszamy!

Jak znaleźć dobrego specjalistę?

Znalezienie dobrego specjalisty może być znacznie trudniejsze niż nam się wydaje. W wyszukiwarce internetowej, po wpisaniu przykładowej frazy fizjoterapeuta Kraków, naszym oczom ukażą się setki ogłoszeń. Niektóre z nich będą bardziej, a inne mniej atrakcyjne pod kątem cenowym. Ważne, aby zwracać uwagę nie tylko na koszt, ale też na doświadczenie i specjalizację danego rehabilitanta.

Początkujący fizjoterapeuci są zazwyczaj tańsi, z uwagi na chęć nabywania regularnej praktyki. Warto dawać im szansę, jednak raczej w przypadku usuwania mniej uciążliwych dolegliwości. Schorzenia i bóle, które każdego dnia nie dają nam spokoju, warto leczyć u specjalistów zaawansowanych i dysponujących długoletnim stażem w branży.

O co zadbać przed pierwszą wizytą?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty wymaga odpowiedniego przygotowania. Stosowanie się do wszystkich zaleceń z pewnością usprawni jej przebieg, a tym samym pozwoli szybciej zdiagnozować problem. Przed pierwszym spotkaniem z fizjoterapeutą należy zadbać o niezbędne badania diagnostyczne oraz dokumentację medyczną. Wyniki badań z prześwietleń np. RTG, MRI, USG warto wziąć ze sobą do gabinetu, gdyż pomoże to w szybszym rozpoznaniu dolegliwości.

Warto pamiętać, aby w dniu samego spotkania zabrać ze sobą wygodny i odpowiedni strój. Mowa tutaj o ubraniach, które w żaden sposób nie będą krępować ruchów. Najczęściej osoby przebierają się w krótkie spodenki oraz koszulkę sportową.

Bardzo istotną rzeczą jest niebranie leków przeciwbólowych przed wizytą. Nikt nie ma zastrzeżeń co do stopnia dokuczliwości towarzyszących nam bóli. Niemniej jednak, warto odpuścić sobie te środki farmakologiczne co najmniej dzień przed wizytą.

Jak przebiega spotkanie z fizjoterapeutą?

Spotkanie z fizjoterapeutą zaczyna się przeważnie od krótkiego wywiadu. Omawiane są w nim wszystkie tematy związane z dolegliwościami, np. historia, czas trwania czy stopień nasilenia. Po tym przychodzi czas na badania funkcjonalne i na ich podstawie wystawienie diagnozy. Dopiero w tym momencie specjalista przechodzi do działań fizycznych. Przebieg terapii składa się z dwóch części. Pierwszą jest lubiana przez wszystkich część masażu, natomiast drugą ćwiczenia rozciągające.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *