Otyłość a skóra

Otyłość a skóra – choroby skóry a otyłość, leczenie skóry

Otyłość a skóra, niezmiennie cierpiąca z powodu przybierania na wadze, prowadzi do nieestetycznych zmian na jej powierzchni. Schorzenia skóry w otyłości mogą przybierać formę nie tylko wad kosmetycznych, ale także chorób ropno-zapalnych.

Mechanizm rozwoju chorób skóry w otyłości

Logiczne jest, że wzrostowi masy ciała z otyłością towarzyszy wzrost jego objętości. Z kolei wzrost objętości prowadzi do mechanicznego rozciągania skóry. Jeśli przyrost masy ciała następuje stopniowo, elastyczne struktury skóry mają czas na reakcję na rozciąganie, a obszar skóry wzrasta synchronicznie z otyłością. W przypadku szybko rozwijającej się otyłości taki czas nie występuje, a w niektórych miejscach pojawiają się rozstępy. Z histologicznego punktu widzenia rozstępy są niczym innym jak bliznami tkanki łącznej, które powstają w miejscu uszkodzonej skóry z powodu nadmiernego rozciągania skóry.

Inną, jeszcze poważniejszą patologią skóry związaną z otyłością jest łojotok. Istotą tej choroby skóry jest nadmierna produkcja sebum, które jest substancją podobną do tłuszczu. Zawiera kwasy tłuszczowe, glicerynę, cholesterol, węglowodany i niektóre inne związki organiczne. Główne funkcje sebum: zmiękczanie i nawilżanie skóry, ochrona przed promieniowaniem słonecznym, przed chorobotwórczymi grzybami i bakteriami. Dla tych potrzeb skóra uwalnia około 20 g sebum dziennie.

Otyłość a skóra i jej stan

Wraz z otyłością produkcja sebum gwałtownie wzrasta. Wynika to głównie z nadmiernego spożycia cholesterolu i kwasów tłuszczowych. Ponadto, w ciężkich postaciach otyłości, poziom hormonów zmienia się, a towarzyszy temu zwiększone wydzielanie sebum. Zmienia się nie tylko ilość, ale także, jakość sebum. Względna przewaga związków lipidowych zmniejsza jego właściwości przeciwgrzybicze i bakteriobójcze. Przeciwnie, taki tłuszcz służy, jako doskonała pożywka dla mikroorganizmów, które w nieaktywnym stanie uśpionym są zawsze obecne nawet na zdrowej skórze.

Zwiększonej produkcji sebum w łojotoku często towarzyszy nadmierne rogowacenie skóry. Łuszczące się płatki, łączące się z wydzielinami łojowymi, tworzą korki – zaskórniki. Te zaskórniki zatykają przewody wydalnicze skóry i gruczołów łojowych. W gruczołach zatkane zaskórniki gromadzą jeszcze więcej tłuszczu. Z dodatkiem infekcji powstaje tutaj ropno-zapalne ognisko. Tak tworzony jest trądzik.

Objawy chorobowe skóry w otyłości

Jeśli rozstępy w postaci białawych blizn powstają na obszarach problemowych (brzuch, pośladki, u kobiet gruczoły sutkowe), wówczas łojotok wpływa na obszary bogate w gruczoły łojowe. To jest twarz, skóra głowy, klatka piersiowa, plecy. Skóra staje się oleista, nienaturalnie błyszcząca, zaczerwieniona. Na tle zaczerwienienia rozróżnia się białawe łuski – nabłonek płaskonabłonkowy.

Trądzik w miejscu zablokowanych przewodów łojowych ma wygląd czerwonych guzków unoszących się nad powierzchnią skóry. Na szczycie guzka w kształcie stożka często można znaleźć czarną kropkę – to jest torbiel. Naciskając torbiel, wychodzi, białawy gruby rdzeń wystaje spod niego. Przy dużej ilości trądziku skóra pokryta jest brudnym szarym odcieniem. Często jest dosłownie brudna z powodu pyłu, który szybko osiada na wilgotnej, tłustej skórze.

Choroby skóry a otyłość

Łojotok skóry głowy objawia się łupieżem, tłustymi włosami. Czasami troficzne zaburzenia skóry prowadzą do przerzedzenia i patologicznej utraty włosów, do łysienia. Szczególnie często występuje łojotok z otyłością u młodzieży. W tym wieku zachodzi fizjologiczna zmiana hormonalna organizmu, która dodatkowo stymuluje wydalanie łoju. Jeśli otyłości towarzyszą stany niedoboru odporności, istnieje wysokie prawdopodobieństwo ropnych powikłań skórnych (czyraki, ropnie) w wyniku stanów septycznych.

Zmiany skórne w otyłości stanowią duży problem, nieprawidłowe krążenie i zaburzenia w produkcji kolagenu przyczyniają się do widocznych defektów na skórze. Nieefektowna ciemna skóra na szyi, obrzęki limfatyczne, hiperkeratoza to tylko z niektórych efektów, na które narażone są osoby z otyłością. Problem estetyczny skłania do poszukiwania przyczyn takich niedomagań, które mogą świadczyć o zaburzeniach zdrowotnych organizmu.

Leczenie skóry przy otyłości

Po pierwsze: trzeba zadbać o regularną pielęgnację skóry. Codzienne procedury higieniczne, nawet przy ciężkiej otyłości, złagodzą negatywny wpływ wydalania łoju. Kosmetyki (mydła, szampony i żele) nie są jednakowo użyteczne, a niektóre są nawet szkodliwe. Dlatego wybierając je należy skonsultować się ze specjalistą dermatologiem lun kosmetologiem. Dobrym efektem jest przyjmowanie kompleksów witaminowo-mineralnych (wit. A, C, E, cynk, magnez) na tle diety z ograniczeniem tłuszczów i słodyczy.

Tłuszcz na brzuchu u kobiet spowodowany jest zwiększonym poziomem estrogenu w organizmie. Tłuszcz na brzuchu jest nie tylko nieestetyczny, ale także niebezpieczny. Naukowcy udowodnili, że jego nadmiar prowadzi do rozwoju wielu podstępnych chorób. Nie rozwijają się natychmiast, więc kobieta nie kojarzy nawet swojego wyglądu z otyłością brzuszną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *