porcje jedzenia

Porcje jedzenia – kontroluj BMI, nadwaga a dieta, ile jeść?

Porcje jedzenia – warto jest określone porcje jedzenia dopasowane do potrzeb organizmu. Jedząc tyle ile trzeba nie utyjemy ani też nie doprowadzimy do niedoborów substancji odżywczych. Nie musisz się ograniczać, by być szczupłą, wystarczy zadbać o należyte nawyki żywieniowe i styl życia.

Stosowne porcje jedzenia

Substancje odżywcze w nadmiarze wcale nie poprawiają naszego stanu a prowadzą do nadwagi i odkładania się tłuszczu. Nadprogramowe kilogramy to problemy ze zdrowiem. Warto sobie uzmysłowić fakt, że nadwaga to nie tylko problem estetyki i samopoczucia ale i ryzyko wielu chorób. Warto ją zwalczyć nie dietą głodówkową ale poprzez właściwie dopasowane posiłki tak pod kątem ilościowym jak i jakościowym.

Jedząc zdrowiej jemy mniej. Nie potrzebujemy dużych ilości jedzenia, by zaspokoić głód. Jeśli zaś głód jest nienaturalnie duży warto pomyśleć o sztuczkach, które minimalizują apetyt. Wystarczy jeść rozdrobnione potrawy lub rośliny strączkowe, jabłka, zawierające pektyny, które w żołądku pęcznieją i dają na długo uczucie sytości. Ograniczając jedzenie warto więcej pić, najlepiej wody niegazowanej, źródlanej. Szklanka przed posiłkiem sprawi, ze zjemy mniej a czuć będziemy się pojedzeni.

Porcje jedzenia – kontroluj BMI

Wskaźnik BMI to nie mit. To doskonały sposób na sprawdzenie czy nie zagraża nam nadwaga lub otyłość. Body Mass Index jest stosunkowo łaskawy. Dla osoby o wzroście 162cm jest taki sam zarówno dla wagi 50 jak i 65 kg. Co ważne ten wskaźnik nie daje informacji o tym gdzie rozkłada się tłuszcz.

W tym celu można sięgnąć po miarkę i zmierzyć obwód talii, bo zwykle w tej okolicy lokują się nadprogramowe kilogramy. Prawidłowa talia nie powinna przekroczyć u kobiet 80-88cm zaś u mężczyzn 92-102cm. Zdarzyć się może iż mimo odpowiedniego BMI powłoki brzuszne kumulują zbyt dużo tkanki tłuszczowej. By określić indywidualne BMI należy masę ciała podzielić przez wzrost w metrach liczony i podnieć do kwadratu.

Wskaźnik winien wynieść poniżej 24,9. wartości powyżej oznaczają nadwagę i zagrożenie otyłością. Przekraczając 30 wchodzimy w pozom otyłości. Jednak wskaźnik ma też swoje wady. Nie jest on uniwersalny i wymaga korekty w przypadku ciężarnych, sportowców, zwłaszcza pracujących nad muskulaturą mięśni, dzieci i osób starszych. Najbardziej atrakcyjne osoby są reprezentantami BMI 20-22 u kobiet i 23-24 u mężczyzn. W internecie znajdziemy wiele kalkulatorów BMI, które pomogą wskaźnik obliczyć prawidłowo, szybko i wygodnie.

Porcje jedzenia – nadwaga a dieta

Najczęściej nadwaga wynika z niewłaściwych racji żywieniowych. Jemy za dużo, za często. Ponadto powodem otyłości jest jedzenie produktów toczących zwłaszcza żywności wysoko przetworzonej, słodzonej, pełnej tłuszczu. Jednak nie bez znaczenia jest też tryb życia.

Brak aktywności powoduje że jedzenie staje się nam niemalże zbędne, tymczasem jest dla wielu substytutem sportu i przyjemności. Zajadamy stres, jak również nudę. Z takich nawyków rodzi się łakomstwo i w konsekwencji fałdy tłuszczu, kolejne oponki na brzuchu i podwójny podbródek. W niewielkim tylko stopniu nadwaga powodowana jest zaburzeniami hormonalnymi, skłonnościami genetycznymi i warunkami zewnętrznymi.

Ryzykiem nadwagi są zagrożone ciężarne, kobiety w okresie menopauzy jak również osoby żyjące w dużym stresie, przyjmujące określone leki wywołujące apetyt. Szeroko mówi się o wzmożonym łaknieniu przy antykoncepcji hormonalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *