Zmiana nawyków żywieniowych

Zmiana nawyków żywieniowych jest prostsza niż myślisz!

Zmiana nawyków żywieniowych – wiosna zmobilizowała Cię do działania i chciałbyś zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze? Świetny pomysł!
A do tego nie taki trudny w realizacji jak Ci się wydaje. Zapraszam Cię do przeczytania artykułu, po którym z zapałem i optymizmem wkroczysz we wspaniały świat odżywiania się zdrowiej. Bardziej świadomie i po prostu lepiej.

Przepis na sukces w tym działaniu zawiera raptem klika składników, oto one:

1 – Motywacja & cel

Pomyśl o wszystkich zaletach zdrowego odżywiania się (a ściślej – o jego korzystnym wpływie na Twoje ciało i psychikę):

  • lepsze samopoczucie każdego dnia,
  • skóra i włosy w świetnej kondycji,
  • dobry nastrój,
  • dobry sen,
  • smukła sylwetka,
  • spowolnienie procesu starzenia się.

Chyba każdy z nas chciałby być zdrowy i wyglądać dobrze, prawda? A to właśnie prawidłowe odżywianie się jest podstawowym czynnikiem wpływającym na nasze samopoczucie i wygląd. Gdy żywisz się byle jak, wyglądasz i czujesz się byle jak. Kiedy zatroszczysz się o dostarczanie swojemu organizmowi paliwa i budulca najlepszej jakości – wkrótce poczujesz kolosalną różnicę! Nie myśl o diecie jako wyłącznie o odchudzaniu się. To coś znacznie więcej: to robienie czegoś wspaniałego dla całego swojego organizmu.

Gdy brnąc przez trudy odmawiania sobie rzeczy, którymi wcześniej się zajadałeś, będziesz upadał na duchu, przypomnij sobie po co to robisz (ściąga powyżej). To cel warty tych wszystkich wyrzeczeń.

2 – Wytrwałość

Mówi się, że aby zmienić nawyk potrzeba 21 dni. A ponieważ nawyki żywieniowe są czymś złożonym (liczba mnoga nie jest tu przypadkowa, większa część naszej diety bazuje na nawykach), to na trwałą zmianę sposobu odżywiania będziesz potrzebował jeszcze więcej czasu. To jak maraton, który trzeba przebiec do końca, aby stanąć na podium. Dlatego przygotuj się na cały ten bieg i nie pozwól, by byle pokusa pofolgowania sobie z jedzeniem odwiodła Cię od Twojego wymarzonego celu.

3 – Małymi kroczkami albo raz a dobrze – to zależy od Twojej osobowości

Są osoby, które zmianę nawyków żywieniowych wolą wprowadzać małymi kroczkami: rezygnują z niezdrowych przekąsek za każdym razem jedząc trochę mniejszą ich ilość. Albo postanawiają, że najpierw odstawią słodycze, potem będą coraz rzadziej jeść słone przekąski, a w końcu zostaną im tylko same posiłki i tym sposobem uwolnią się od podjadania pomiędzy posiłkami. Inni zaś wolą uciąć temat raz a dobrze. Od dziś zmieniam nawyki żywieniowe, więc od dziś totalnie zrywam z wszelkiego rodzaju przekąskami: słonymi, słodkimi – wszystkimi.

Sprawdź, która metoda jest dla Ciebie lepsza i… po prostu to zrób. Nie od legendarnego „jutra”, które nigdy nie przychodzi, ale od dzisiaj. Od teraz.

4 – Plan

Zmiana nawyków żywieniowych to duża i wieloaspektowa zmiana, więc bez planu się nie uda. Są pewne uniwersalne ramy, które będą dobre dla każdego i w ciemno możemy Ci je polecić, ale większe szczegóły to już bardzo indywidualna sprawa i tutaj należałoby skonsultować się z dietetykiem albo zaczerpnąć wiedzy z wiarygodnych portali i publikacji dotyczących zdrowego odżywiania się.

Owe „złote zasady” (czyli wspomniane przez nas ramy) dobre dla każdego rodzaju diety to:

– spożywanie pięciu niedużych posiłków dziennie: pożywnego śniadania, lekkiego drugiego śniadania, małego luchu, konkretnego (ale również nie za dużego) obiadu i lekkiej, nie zbyt późno jedzonej kolacji,

– unikanie podjadania pomiędzy posiłkami i niejedzenie w nocy,

spożywanie dużej ilości wody (od 1,5 do 2,5 litra dziennie – zależy od masy człowieka),

– spożywanie każdego dnia owoców i warzyw (np. na drugie śniadanie),

– zrezygnowanie ze słodyczy (cukru jest i tak wszędzie pełno. A owoce mogą stanowić równie smaczny deser co wyroby cukiernicze).

Nie czujesz się mocny w planowaniu? Jest droga na skróty :-) Obecnie na rynku pełno jest ofert cateringów dietetycznych. Polega to na tym, że firma zatrudniająca dietetyków przygotowuje zbilansowane posiłki na cały dzień pod kątem konkretnej diety (odchudzającej, bezglutenowej, bezmięsnej, wegańskiej itd.) i o z góry narzuconej kaloryczności, a klient zamawia sobie tylko odpowiedni pakiet i ma te wszystkie posiłki dostarczane do domu.

5 – Towarzystwo

Kiedy robi się coś razem z inną osobą, łatwiej jest pokonać chwile słabości. Praktycznie nie ma szans, żeby i Tobie i tej drugiej osobie w tym samym momencie siadła motywacja, włamała się jakaś pokusa. Gdy Ty masz już dosyć, Twój towarzysz przypomni po co to robicie, pochwali Twoją dotychczasową wytrwałość, podniesie na duchu zwykłym „Dasz radę, tak daleko już zaszedłeś!”. Innym razem to Ty wesprzesz jego, sam jeszcze bardziej utwierdzając się w słuszności Waszego działania.

Najlepiej sprawdza się zmienianie nawyków żywieniowych ze współdomownikami, wtedy nie trzeba kombinować z oddzielnymi posiłkami, po prostu wszyscy zmieniają dietę. A działanie zespołowe jest supermotywujące!

Nie masz z kim? Są jeszcze social media. Tutaj na pewno znajdziesz (albo możesz stworzyć sam!) jakiś challenge dotyczący zmiany nawyków żywieniowych. Wraz z innymi biorącymi w tej akcji udział co dzień wrzucać fotki dokumentujące Twoje postępy.

6 – Dobre przepisy

W XXI wieku świadomość dietetyczna społeczeństwa jest bardzo duża, a to przekłada się na ogromną liczbę stron internetowych, blogów, fanpage’y i publikacji książkowych z naprawdę fajnymi przepisami w ramach każdej diety jaka tylko przyjdzie nam do głowy. Bez względu zatem na to, czy zamierzasz się odchudzić, czy chcesz przejść na weganizm, masz na wyciągnięcie ręki tysiące przepisów na zdrowe i smaczne dania dla tej diety. Kiedyś musieliśmy wybierać: smacznie albo zdrowo. Teraz dietetyczne i niskokaloryczne dania mogą być obłędnie pyszne, trzeba tylko znaleźć dobre przepisy :)

A na koniec naprawdę dobra wiadomość: zdrowe odżywianie wciąga. Na początku na pewno będzie trochę trudno. Z czasem – gdy Twoja świadomość żywieniowa wzrośnie – odnajdziesz prawdziwą przyjemność w poszukiwaniu i przygotowywaniu coraz zdrowszych posiłków dla siebie i swoich bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *