Wagotomia

Wagotomia – czym jest nerw błędny? Zastosowanie, powikłania, rodzaje

Wagotomia jest zabiegiem, który polega na przecięciu nerwów błędnych. Ich głównym zadaniem jest pobudzanie komórek okładzinowych do wydzielania kwasu solnego oraz pepsyny. Wagotomia pozwala przede wszystkim na zmniejszenie kwasowości soku żołądkowego. Operacja ta powoduje również skurcze odźwiernika blokując tym samym pokarm do dwunastnicy. W takiej sytuacji należy wykonać operację powiększenia odźwiernika.

Czym jest nerw błędny?

Jako, że nerw błędny jest najistotniejszym elementem podczas wagotemii warto zdać sobie sprawę za co jest on odpowiedzialny.

Jego podstawowymi funkcjami są między innymi:

  • odpowiednie unerwienie tylnej części czaszki
  • poprawny odbiór wszelkich bodźców pochodzących z małżowiny usznej, przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej
  • unerwienie podniebienia oraz gardła
  • kontrola wszelkich czynności serca, działania przewodu pokarmowego

Niektóre czynności odruchowe angażują nerw błędnymi, którymi są np. wymioty czy kaszel.

Kiedy stosuje się wagotomię?

Wagotomia stosowana jest przede wszystkim w przypadku wykrycia choroby wrzodowej lub leczenia wrzodów. Ten typ leczenia jest wskazany, gdy metody nieinwazyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wagotomię trzeba zastosować w momencie, gdy wrzody nawracają mimo poprawnego sposobu ich leczenia. Najważniejszym elementem takiej operacji jest przecięcie nerwu błędnego, odpowiadającego za wydzielanie soku żołądkowego.

Wagotomia może być również stosowana u osób zmagających się z otyłością. Nerw błędny przeprowadza informację z ośrodka, który informuje nas o uczuciu sytości oraz głodu. Metoda ta pomaga w wcale z otyłością. Jednakże jest ona stosowana bardzo rzadko, ze względu na nie do końca poprawne wyniki badań dotyczące takiego sposobu leczenia. Oczywiście nie jest to zabronione, jednak nie jest to już najpopularniejszym rozwiązaniem.

Rodzaje wagotomii

Wagotomia całkowita polega na przecięciu pni nerwów błędnych, znajdujących się w okolicy przepony. Pozwala to na odnerwienie współczulnego żołądka, wątroby, jelit, dróg żółciowych oraz trzustki.

Kolejnym rodzajem wagotomii, który można wyróżnić jest wagotomia selektywna. Ten sposób leczenia polega na doprowadzeniu do sytuacji gdy cały żołądek zostaje odnerwiony. W przypadku przeprowadzania wagatomii selektywnej niezbędne jest wykonanie operacji, która skupia się na ułatwieniu opróżniania żołądka.

W przeciwieństwie do wagotomii całkowitej, w tym przypadku uzyskuje się pełniejsze odnerwienie żołądka, bez konieczności zaburzania innych narządów.

Ostatnim już rodzajem jest wagotomia wysoko selektywna. Metoda ta w głównej mierze skupia się na przecięciu jedynie gałązek nerwu błędnego, które to unerwiają w okolicy komórek okładzinowych.

Niekiedy dochodzi do sytuacji, że konieczne jest wycięcie całego żołądka. Ta metoda jest skuteczna i gwarantuje, że wrzody się nie nawrócą, jednak może się ona wiązać z powstaniem zaburzeń metabolicznych. Tyczy się to głównie niepoprawnym wchłanianiem się witaminy B12, co przekłada się na obniżeniu się jej we krwi oraz rozwojem niedokrwistości złośliwej.

Może wystąpić także ogólne niedożywienie organizmu, co wiąże się z ubytkiem masy ciała.

Wagotomia – powikłania

Operacja wagotomii jest wykorzystywana wśród osób, u których stwierdzono powstawanie wrzodów. Jest to spowodowane nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego. Jeśli chodzi o powikłania to jest ich naprawdę wiele i stanowią one istotne zagrożenie dla zdrowia. Są nimi między innymi krwawienia, perforacja wrzodu czy zwężenia odźwiernika.

Wraz ze zmianami wrzodowymi, może nastąpić przemiana wrzodu w chorobę nowotworową. Należy więc regularnie wykonywać takie badania jak gastroskopię czy kolonoskopię.

Osobami narażonymi na powstanie wrzodów żołądka są osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori oraz stosujące specjalne leki niesteroidowe przeciwzapalne.

Może dojść również do omdlenia wazowagalnego, co nie jest szczególnie groźne. Zazwyczaj pacjent dochodzi do siebie po około minucie. Nie można jednak bagatelizować zagrożenia i warto w takim przypadku skonsultować się z lekarzem, który odpowiednio przebada pacjenta i znajdzie przyczynę omdlenia.

Reasumując, wagotomia jest zabiegiem stosowanym przede wszystkim podczas choroby wrzodowej żołądka. Głównym założeniem operacji jest przecięcie błędów nerwowych. Dzięki wagotomii można zmniejszyć ilość wydzielanego kwasu solnego oraz pepsyny.

W zależności od postępu choroby można wyróżnić kilka rodzajów wagotomii. Wagotomia całkowita skupia się na przecięciu błędów nerwowych. Dużym minusem zastosowania tej metody jest odnerwienie innych narządów takich jak trzustka, wątroba czy żołądek.

Kolejnym sposobem jest wagotomia selektywna, gdzie cały żołądek zostaje odnerwiony. Ogromną zaletą tej metody jest brak ingerowania w inne narządy.

Zdarzają się także przypadki gdzie niezbędne jest usunięcie całego żołądka. Ten sposób jest gwarancją, że wrzody nie ulegną nawrotowi, jednakże może dojść do powikłań o naturze metabolicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *