olejek lawendowy

Olejek lawendowy – 7 właściwości zdrowotnych olejku z lawendy

Olejek lawendowy jest korzystnym dla naszego zdrowia nektarem uzyskiwanym z popularnych, charakterystycznych kwiatów rośliny lawenda. Lawenda jest powszechnie znana pod nazwą lawenda angielska oraz lawenda wąskolistna. Lawenda pochodzi z rejonów Morza Śródziemnomorskiego, a w chwili obecnej jest uprawiana w Ameryce, Europie i Australii. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, że lawenda jest tak popularna, to liczne właściwości zdrowotne jakie ona posiada.

Poniżej przedstawiamy siedem właściwości zdrowotnych olejku lawendowego.

Olejek lawendowy – 7 właściwości zdrowotnych olejku lawendowego

1. Olejek lawendowy działa uspokajająco

olejek lawendowyOlejek z lawendy jest powszechnie wykorzystywany jako naturalny środek przeciwlękowy. Bardzo często wykorzystywany jest jako olejek do masażu. Aromat wydzielający się z olejku z lawendy działa uspokajająco. Doskonałym rozwiązaniem wykorzystania olejku z lawendy do masażu jest połączenie go z olejkiem przewoźnika, czyli migdałów lub jojoba. Ostatnio przeprowadzone badania, które trwają w dalszym ciągu udowodniły, że olejek lawendowy, może działać tak samo jako niektóre leki przeciwlękowe.

2. Wpływa na spokojny sen

Olejek lawendowy przyjmowany jako tabletki może działać przeciwlękowo, ale również jest w stanie uspokoić nasza arytmię snu. W celu wykorzystania jego wspaniałych właściwości, polej kropelkę olejku z lawendy na poduszkę lub na zaślepki przeciw świetlne na oczy, a twój sen będzie spokojny.

3. Olejek lawendowy pobudza wzrost włosów

Liczne badania przeprowadzone na skutecznym działaniu olejku lawendowego udowodniły, że częste wcieranie olejku w nasze włosy doprowadzą do wyeliminowania efektu wypadających włosów. Dodatkowo udowodnili, że ten cudowny olejek z lawendy działa na immunologiczne warunki łysienia plackowatego – zaburzenie które decyduje o wypadaniu włosów, często w plamy. Mimo, że olejek lawendowy działa przeciw łysieniu to jeszcze wpływa na porost nowych włosów.

4. Olejek z lawendy zwalcza niektóre typy szkodliwych organizmów

Olejek z lawendy posiada wiele wartościowych właściwości dla naszego zdrowia, skóry i paznokci. W ostatnio opublikowanych wynikach badań, przeprowadzonych na leczniczych właściwościach olejku z lawendy, wynika, że olejek z lawendy posiada bardzo silne właściwości przeciwgrzybiczne. Badania były wykonywane na grzybicy paznokci i udowodniono, że olejek działa już na samą błonę komórkowa.

5. Olejek lawendowy poprawia krążenie

olejek z lawendyMimo, że udowodniono uspakajające właściwości olejku z lawendy, to ostatnie badania pokazały również inne właściwości lecznicze. Olejek lawendowy może być wykorzystywany w aromaterapii. Ona zaś może wspierać prawidłowe krążenie, jednocześnie wpływa na zmniejszanie ilości kortyzolu (hormon stresu) we krwi.

6. Poprawa komfort

Liczne badania pokazały, że aromaty lawendy posiadają rewelacyjne właściwości. Udowodniono, że olejek lawendowy sprzyja eliminowaniu bólu. Inne badania pokazują, że wykorzystując olejek z lawendy do wcierania w stopy, wpływa na eliminację chronicznego bólu.

7. Pomaga przy schorzeniach skóry

Lawenda jest fabryką polifenoli, czyli składnik wykorzystywany w produkcji różnych kremów wypiękniających. Olejek z lawendy to istne remedium na wszelkiego rodzaju grzybice skórne. Olejki z lawendy oferują również ogólną gładkość i ochronę naszej skóry. W przeprowadzonych badaniach udowodniono, że stosowanie kremów z wyciągu lawendy w znaczącym stopniu wpłynęło na zdecydowaną poprawę skóry.

Olejek lawendowy – dodatkowe właściwości

Lawenda to nie tylko olejek lawendowy, ale również inne zastosowanie tego ziela, który posiada dodatnie właściwości dla naszego zdrowia. Same kwiaty lawendy mogą posiadać korzystne właściwości. W Niemczech bardzo popularne są herbaty z lawendy. Kwiaty wykorzystywane w taki sposób wpływają na bezsenność, niepokój oraz działa leczniczo na nerwowe podrażnienia żołądka. Nie można zapomnieć, że lawenda bardzo ładnie pachnie.

Znasz inne właściwości i zastosowania lawendy? Pamiętaj, aby nas o nich poinformować zostawiając komentarze pod publikacją. nie zapomnij udostępnić artykuł w serwisach społecznościowych i na forach dyskusyjnych dotyczących lawendy i olejku lawendowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *