Probiotyki na jelita- jak działają?

Nie od dziś wiadomo, że kluczem do zdrowia całego organizmu jest równowaga mikrobioty jelitowej. W jaki sposób odbudować naturalną mikroflorę jelit np. po zakończonej antybiotykoterapii? W jaki sposób szczepy bakterii probiotycznych pomagają w zespole jelita drażliwego i czy stosowanie probiotyków ma znaczenie?

Czym są probiotyki?

Probiotyki, czy mówiąc inaczej, szczepy probiotyczne, to żywe mikroorganizmy, które przynoszą znaczące korzyści zdrowotne. Co ciekawe, probiotyki są bakteriami bądź grzybami i naturalnie występują w przewodzie pokarmowym ludzi i zwierząt. Mogą być również dostarczane do organizmu poprzez spożywanie jogurtów, kefirów czy kwaszonych warzyw. Dostępne są także probiotyki w formie suplementów diety. Działanie probiotyków korzystnie wpływa na organizm człowieka, odbudowując florę bakteryjną jelit i wspierając działanie enzymów trawiennych.

Bakterie kwasu mlekowego- skąd pozyskać naturalny probiotyk na jelita i jakie ma znaczenie?

Bakterie kwasu mlekowego to grupa bakterii, które są bardzo szeroko rozpowszechnione w środowiskach naturalnych- w glebie, w wodzie, ale przede wszystkim w produktach fermentowanych. Mówiąc inaczej, są to mikroorganizmy, które produkują kwas mlekowy jako produkt fermentacji. Najwięcej jest ich w jogurtach, kefirach, kiszonych warzywach czy w serach. Tego rodzaju produkty są naturalnymi źródłami bakterii kwasu mlekowego. Innym źródłem są dostępne w aptece suplementy diety, czyli probiotyki w postaci kapsułek, płynów czy proszku. Są one zazwyczaj zalecane do przywrócenia równowagi mikrobioty jelitowej, kiedy zostanie ona zaburzona. Mogą pomóc w łagodzeniu objawów czy podtrzymywaniu remisji chorób jelitowych, np. zespołu jelita drażliwego, zaradzić zaparciom, biegunkom, usprawniając perystaltykę jelit. Badania sugerują, że zdrowa równowaga mikrobioty jelitowej, wspierana przez dobre przebadane probiotyki, może wzmacniać układ immunologiczny i pomagać organizmowi w zwalczaniu infekcji.

 

Probiotyki na jelita- jak działają bakterie probiotyczne?

Ludzkie jelita zamieszkiwane są przez różne mikroorganizmy, zarówno korzystne, jak i szkodliwe. Probiotyki mają na celu przywrócić równowagę pomiędzy tymi mikroorganizmami. Kiedy mikrobiota jest zaburzona, probiotyki na jelita przywracają optymalną liczbę korzystnych bakterii. Taka sytuacja ma miejsce np. po antybiotykoterapii. Probiotyki produkują kwas mlekowy, który obniża pH w jelitach. Takie środowisko jest niekorzystne dla rozwoju bakterii patogennych i grzybów. Dobre probiotyki, zawierające szczepy bakterii przebadane w danych schorzeniach jak np. zespół jelita drażliwego (IBS), wrzodziejące zapalenie jelita, zaparcia czy biegunki łagodzą przykre dolegliwości z nimi związane. Mają także właściwości przeciwnowotworowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *