Ciało obce w nosie

Ciało obce w nosie – objawy, diagnostyka, leczenie, zagrożenia

Ciało obce w nosie najczęściej spotykane jest u małych dzieci: małe części zabawek, guziki, groch, nasiona, tabletki, koraliki, skrawki papieru, kawałki materiału, baterie. Ogólnie rzecz biorąc, w kolekcji lekarzy laryngologów, może być wszystko, co znajdują oni podczas zabiegu usuwania ciała obcego z nosa. Najczęściej dzieci wkładają przedmioty do nosa, gdy występuje zaburzenie: katar, łaskotanie, świąd. Regularna higiena nosa powinna stać się niezbędnym codziennym rytuałem dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.

Ciało obce w nosie – objawy

Z reguły ciała obce wpadają do dolnego kanału nosowego. Jednak gdy próbuje się je wyciągnąć, są one dalej popychane. Mogą być w jamie nosowej przez długi czas, nawet do kilku miesięcy. W tym czasie obiekt pokryty jest solami fosforu i wapnia i tworzy rhinolity (kamienie nosowe). Na szczęście zdarza się to dość rzadko.   Ciało obce w nosie jest dość niebezpieczne.

Może uszkodzić błonę śluzową nosa, a infekcja może łatwo przeniknąć przez ranę. Najbardziej niebezpieczną rzeczą jest to, że próbując wyciągnąć przedmiot, który wpadł do nosa, można przypadkowo wcisnąć go do dróg oddechowych. I może to być śmiertelne. Dlatego bezpieczniej jest zgłosić się po pomoc medyczną do najbliższego szpitala.

O fakcie, że w nosie dziecka znajduje się ciało obce może świadczyć:

 • Płacz i niepokój – jeśli ciało obce w nosie powoduje ból lub dyskomfort u dziecka
 • Nagła trudność w oddychaniu przez nos. Dziecko dotąd oddychało normalnie, jednak w danej chwili jedno nozdrze jest zablokowane. Najczęściej jest to proces jednokierunkowy.

Konsekwencją takich przypadków może być:

 • Pogorszenie oddychania
 • Miejscowe podrażnienie i zapalenie (zatok, ucha środkowego, nagłośni, a nawet opon mózgowych)
 • Miejscowa martwica (zwłaszcza w przypadku wnikania baterii emitujących substancje żrące) perforacja przegrody nosowej
 • Krwawienie z nosa
 • Aspiracja przedmiotów w dolnych drogach oddechowych, z częściową niedrożnością, zapalenie płuc.

Objawy: jednostronna wydzielina z nosa, zwłaszcza ropna, niedrożność nozdrzy.

Działania, jakie można podjąć w domu

W warunkach domowych należy ograniczyć swoje działania do jednej próby usunięcia ciała obcego. Miękkie przedmioty, które szczelnie wypełniają całą jamę nosową (np. bawełna, chusteczka lub papier), można usunąć przez wdmuchiwanie powietrza przez usta dziecka (podobnie jak oddychanie z ust do ust) ze skrzydłem nosa zaciśniętym od wolnej stronie.

Działania medyczne w przychodni lekarskiej lub szpitalu

Wymagany sprzęt i warunki do badania jamy nosowej i usuwania ciała obcego: dobre oświetlenie (najlepiej reflektor czołowy), lustro nosowe, pęseta, zaciski hemostatyczne, małe atraumatyczne haczyki, cewniki Foleya, sprzęt do zapewnienia drożności dróg oddechowych.

 • Lekarz laryngolog uspokaja dziecko i prosi o współpracę rodzica.
 • W celu znieczulenia miejscowego, laryngolog może wkroplić do nosa krople 1% lidokainy i 0,5% fenylefryny.
 • Następnie laryngolog spróbuje usunąć ciało obce z nosa.
 • Laryngolog będzie próbował wyciągać stałe, nieregularne, nie kruche przedmioty za pomocą pęsety, kleszczy hemostatycznych lub gładkiego haczyka. Ta technika jest akceptowalna, jeśli ciało obce nie jest zbyt mocno zaklinowane i można je usunąć, bez obawy, że popchnie przedmiot głębiej.
 • Obiekty o okrągłym kształcie są prawie niemożliwe do uchwycenia za pomocą instrumentu, i mogą łatwo przemieszczać się do wewnątrz, lekarz może użyć cewnika, aby je usunąć.
 • Cienki cewnik Foleya. Po nasmarowaniu cewnika żelem lidokainowym, lekarz dokładnie wprowadza go do jamy nosowej wzdłuż górnej krawędzi powyżej zaklinowanego ciała obcego, starannie, starając się nie pchać go głębiej. Gdy balon cewnika wejdzie do ciała obcego, napełni go 2 ml wody (3 ml u starszych dzieci i dorosłych) i delikatnie pociągnie cewnik, aby usunąć ciało obce na zewnątrz.Przy użyciu ssania, tworząc próżnię 100–140 mm Hg, połączony z cewnikiem, którego koniec ściśle przylega do obcego obiektu. Odsysanie jest szczególnie przydatne na przykład przy usuwaniu zgniecionych ciał obcych.
 • Jeśli istnieje ryzyko przemieszczenia ciała obcego w kierunku gardła, lekarz będzie postępował zgodnie z procedurą usuwania ciała obcego w warunkach znieczulenia dotchawiczego, co zapobiegnie aspiracji do dolnych dróg oddechowych.

Jednak najczęściej obce przedmioty, które długo pozostały w nosie, ujawniają swoją obecność:

 • Pojawienie się cuchnącego nieżytu nosa
 • Długotrwałe utrudnione oddychanie przez nos
 • Obfite ropne wydzieliny z nosa
 • Czasem może rozwinąć się krwawienie.

Ale najważniejszą rzeczą do zapamiętania: obce ciało w drogach oddechowych nie jest chorobą, która rozwinęła się z czasem, ale fatalnym zestawem okoliczności, których nie można było uniknąć. Jest to zawsze sytuacja, której można i należy zapobiegać. Kontrola i zwiększona czujność rodziców w stosunku do małych dzieci praktycznie uniemożliwiają prawdopodobieństwo wystąpienia patologii, takich jak ciała obce w drogach oddechowych dziecka. Jeżeli już zaistnieje taki problem, trzeba zachować spokój i udać się z dzieckiem do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *