Poparzenia od fajerwerków

Poparzenia od fajerwerków – pierwsza pomoc przy poparzeniach

Poparzenia od fajerwerków czy petard zdarzają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Przyczyn może być bardzo dużo, na przykład niskiej jakości produkty, brak wiedzy dotyczącej podstaw bezpieczeństwa czy środków pirotechnicznych, ostrożności oraz alkohol. W sytuacji, w której dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia, najistotniejsze jest szybkie działanie i udzielenie pierwszej pomocy.

Czym jest oparzenie?

Jest to uszkodzenie skóry i biorąc pod uwagę stopień oparzenia również głębiej umiejscowionych tkanek bądź narządów w rezultacie ciepła, prądu elektrycznego, niebezpiecznych substancji chemicznych, a ponadto promieni słonecznych UV. Głębokie oparzenia mogą nawet przyczynić się do wstrząsu, który może zakończyć się zgonem.

Poparzenia od fajerwerków – czy każde oparzenie jest takie samo?

Wyróżnia się kilka stopni poparzeń, a mianowicie:

  • oparzenie pierwszego stopnia – obejmuje wyłącznie naskórek. Symptomy, które się w tym przypadku pojawiają to zaczerwienienie skóry, a także ból. Po upływie kilku dni może wystąpić znaczące swędzenie skóry w obszarze poparzenia. Symptomy ustępują po kilku dniach. W tym przypadku nie występuje żadna blizna.
  • oparzenie drugiego stopnia powierzchniowe (II A) – w tym przypadku pojawia się zajęcie naskórka oraz fragmentu skory właściwej, co więcej występują również pęcherze wypełnione surowiczym płynem. Gojenie następuje po trzech tygodniach. Najczęściej też taki rodzaj oparzenia nie pozostawia blizn.
  • oparzenie drugiego stopnia głębokie (II B) – ten typ oparzenia obejmuje naskórek, a także pełną grubość skóry właściwej. Staje się ona blada i ma czerwone punkty blisko cebulek włosowych. Uszkodzone zostają zakończenia nerwowe, co odbija się mniejszą bolesnością. Rana goi się najczęściej kilka tygodni, najczęściej też pozostają blizny.
  • oparzenie trzeciego stopnia – w tym przypadku dochodzi do martwicy obejmującej skórę właściwą, naczynia krwionośne, nerwy, a ponadto podskórną tkankę tłuszczową. Ten rodzaj oparzenia doprowadza do tego, że skóra staje się perłowobiała brunatna, bądź białoszara. Staje się również twarda oraz sucha. Takie oparzenie goi się bardzo długo. Najczęściej potrzebny jest przeszczep. W takim oparzeniu zawsze zostaje blizna.
  • oparzenie czwartego stopnia – w tej sytuacji martwica obejmuje głęboko położone tkanki, mięśnie, ścięgna, a także kości. W niezmiernie trudnych przypadkach występuje zwęglenie poparzonej części ciała człowieka.

Poparzenia od fajerwerków – w jaki sposób należy postępować?

Podkreślić należy fakt, że poparzenia od petard oraz fajerwerków najczęściej obejmują takie miejsca jak twarz bądź dłonie. Osoba, która jest świadkiem bądź uczestniczy w danym zdarzeniu, natychmiast powinna wezwać pomoc, udzielić stosownej pomocy bądź przetransportować poszkodowanego do szpitala.

Na początku należy ocenić stan osoby, która doznała uszczerbku. Koniecznie trzeba zbadać, czy obrażenia są lekkie, czy poważniejsze. Gdy poparzenie nie jest duże, można przystąpić do udzielania pierwszej pomocy. W związku z tym oparzony obszar trzeba jak najszybciej schłodzić oraz przemyć, najlepiej wykorzystując zimna wodę.

Nie należy przykładać do bolącego miejsca pasty do zębów, plasterków cebuli, pomidora, masła, jak określone to jest w ludowych przesądach. Z oparzenia należy usunąć ubranie, ozdoby, aby nie doszło do przyklejenia się ich do rany. Gdy już do tego doszło, nie wolno ich odrywać. Oparzenie powinno być schładzane przynajmniej przez 15 minut.

W sytuacji, gdy dojdzie do urwania palca, trzeba zobaczyć, czy inne miejsca nie zostały naruszone. Rękę należy umieścić pod zimną wodą. Palec należy umyć, owinąć ściereczką i umieścić w plastikowym woreczku z lodem. Chory powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu. Gdy doszło do urazu oczu, powinny być niezwłocznie przemyte zimną wodą. W tym przypadku nie wolno używać lodu, aby ochłodzić poparzone miejsce.

Poparzenia od fajerwerków

Oko powinno być zakryte z wykorzystaniem czystej szmatki. Następnie chorego trzeba przetransportować do najbliższego punktu szpitalnego. Gdy fajerwerki urwą rękę, krwawiąca kończyna powinna być umieszczona powyżej serca.

Istotną kwestią jest to, aby nie smarować rany żadnymi kremami, czy innymi preparatami. Nie wolno zostawiać poszkodowanej osoby samej sobie aż do przybycia karetki pogotowia. Ważne jest również to, aby nie podawać choremu żadnych środków leczniczych, nie dotykać oparzonego miejsca, ani nie polewać alkoholem. Co więcej, pod żadnym pozorem nie wolno przekuwać pęcherzy powstałych po oparzeniu.

W noc, w którą używa się petard warto zapatrzeć się, w mały zestaw ratunkowy, w którym będzie można znaleźć takie elementy jak bandaż, gaziki, pęseta, woda utleniona, sterylne opatrunki, rękawiczki chirurgiczne, termometr, a ponadto numery alarmowe na policję, a także pogotowie.

Czasami sylwestrowo-noworoczne szaleństwo może zakończyć się bardzo źle i wówczas o przykrych konsekwencjach pamięta się przez całe życie. W związku z tym trzeba bawić się rozsądnie. Dzięki temu wieczór sylwestrowy będzie bardzo udany i zapisze się we wspomnieniach jako przyjemny oraz miły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *