Najczęstsze kontuzje

Najczęstsze kontuzje – Jakie są najczęstsze kontuzję i jak je uniknąć?

Najczęstsze kontuzje wpisując właśnie takie hasło w wyszukiwarkę dostajemy całkiem pokaźną listę urazów, które niesie ze sobą codzienne życie. Stara jak świat prawda mówi, że bez względu jak bardzo staramy się przewidzieć życie, tym bardziej ono nas zaskakuje. Tak właśnie jest w przypadku odnoszonych kontuzji. Często są wynikiem świetnej zabawy, pasji, zaangażowania, ale bywa i tak, że są wynikiem braku wyobraźni czy głupoty.

Robiąc rekonesans w celu uzyskania jak najbardziej miarodajnej odpowiedzi na pytanie dotyczące zagadnienia najczęstszych kontuzji uzyskałem sporą listę. Najczęstsze kontuzje, jakie nas trapią to stłuczenia, zwichnięcia i skręcenia stawów, przeciążenia mięśniowe, otarcia i skaleczenia skóry. Liczba możliwych urazów całkiem spora, zważywszy na fakt, że każda z wymienionych kontuzji może wystąpić praktycznie na całym ciele. W związku, z tym że prawdopodobieństwo odniesienia takiej kontuzji jest duże, warto dowiedzieć się kilku ważnych, praktycznych informacji na ten temat. Dla przejrzystości zestawienia najczęstszych kontuzji zastosujemy podział na przyczyny, objawy, sposób leczenia, czas rekonwalescencji oraz możliwe środki zaradcze.

Najczęstsze kontuzje: Stłuczenia

Stłuczenia, czyli uszkodzenia ciała wskutek tępego urazu, bez przerwania ciągłości skóry. Sytuacja z życia wzięta jedziemy sobie w błogiej nieświadomości na rowerze szczęśliwi z pierwszych słonecznych dni wiosny zapominamy zawiązać dobrze buty. Retrospekcja wydarzeń sznurówka się rozwiązuje następnie wkręca w koło i nieszczęście gotowe. Efekt potłuczona ręka, kolano. Przyczyna jedna z wielu która prowadzi do stłuczenia. Pierwszym objawem po takim wypadku jest ból w miejscu, które uderzyliśmy, następnie pojawia się siniak, który jest niczym innym jak krew z drobnych naczynek, która wylewa się do okolicznych tkanek.

Siniec zmienia barwę wraz z procesem gojenia polegającym na wchłanianiu uszkodzonych komórek przez krwiobieg. Leczenie takiego przypadku należy zacząć od okładu przykładanego co kilka godzin do bolącego miejsca. Warto stosować okłady zimnie które zmniejszą obrzęk oraz ciepłe które przyśpieszą wchłanianie uszkodzonych komórek. Dobrym pomysłem jest zastosowanie również różnego rodzaju maści na potłuczenia czy bardziej babcinych metod jak potłuczone liście kapusty, które przyśpieszą gojenie. Czas rekonwalescencji to zależnie od obszerności urazu 10 do 14 dni. Na wypadki nie ma rady jednak warto pamiętać o tym, by odpowiednio zabezpieczyć najważniejsze części ciała kaskiem oraz ochraniaczami na kolana czy łokcie.

Najczęstsze kontuzje: Zwichnięcia i skręcenia stawów

Zwichnięcia i skręcenia stawów to z kolei urazy często spotykane podczas uprawiania sportów kontaktowych takich jak piłka nożna czy koszykówka. Wystarczy upadek w nienaturalnej pozycji by odnieś tego typu kontuzji. Objawy zwichnięcia to bardzo duży ból często staw na skutek odniesionego urazu zostaję zablokowany w pozycji nienaturalnej. Pojawia się opuchlizna czasami wraz z sińcem, który świadczy, że w stawie doszło do wylewu krwi z uszkodzonych naczyń krwionośnych. Najczęściej uszkodzeniu ulegają stawy barkowe, biodrowe, łokci, palców, dłoni, kciuka i rzepki kolanowej.

Natomiast skręcenie to skutek przekroczenia naturalnego zakresu ruchomości stawu, która z kolei może prowadzić do rozciągnięcia, naderwania lub nawet zerwaniu więzadeł stawowych. Sposób leczenia w obu przypadkach jest podobny kończyna zostaje unieruchomiona na okres od 2 do 4 tygodni. Przy tego typu urazach warto postarać się o ortezę która pozwoli uniknąć gipsu a równie dobrze zadba o pozycje naszej kończyny. Do miejsca urazu zaleca się przykładanie zimnych okładów. W przypadkach dużego uszkodzenia naczynek stosuje się również zastrzyki anty zakrzepowe do samodzielnej aplikacji. Czas leczenia wraz z rehabilitacją zależy od stopnia urazu i waha się od 1 do 8 miesięcy. Środki zapobiegające są bliżej niż może się wydawać, otóż kluczem do sukcesu jest odpowiednia rozgrzewka, która przygotuję nasze mięśnie i stawy do wysiłku co znacznie zmniejszy prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji.

Najczęstsze kontuzje: Przeciążenia mięśniowe

Przeciążenia mięśniowe, czyli nic innego jak efekt nadmiernego obciążenia, które prowadzi do nadmiernego rozciągnięcia mięśnia. Efekt ból, który świadczy o tym, że mięśniom brakuje paliwa, czyli elektrolitów i wody, co sprzyja zatrzymywaniu w nich produktów przemiany materii i tworzeniu się kwasu mlekowego. Doskonałym lekarstwem na tego typu schorzenia będzie ciepła kąpiel dobrą alternatywą będzie również skorzystanie z sauny bądź masażu. Średni czas leczenia to 3-6 dni. Warto pamiętać wybierając się na siłownie, by uzupełniać elektrolity przed i po treningu. Dobra rozgrzewka i świadomość swojego ciała, a raczej świadomość swoich ograniczeń to sprawdzona recepta na przeciążenia mięśniowe.

Najczęstsze kontuzje:Otarcia i skaleczenia skóry

Otarcia i skaleczenia skóry zna chyba każdy, nauka jazdy na rowerze, zabawa w ganianego czy budowa domku dla ptaszków jednym słowem dzieciństwo. Zadrapać, czy skaleczyć się nie jest trudno. Objawy znane są wszystkim dlatego skupimy się na metodach leczenia. Ludzie o słabych nerwach mdlejących na widok krwi. Lepiej niech ominą ten punkt w końcu nie chcemy mieć nikogo na sumieniu.

Cała reszta musi pamiętać, że najpierw odkażamy ranę dopiero tamujemy krwawienie nie na odwrót. Wyjątkiem są ekstremalne sytuacje, kiedy wylew krwi jest duży i niezwłocznie udajemy się do szpitala. Po zatamowaniu krwawienia warto ranę przemywać środkami, które przyśpieszają gojenie np. Octenisept lub babcinym sposobem obkładać rumiankiem. Czas leczenia to 17-28 dni. Wszyscy kiedyś byliśmy dziećmi wiec z całą stanowczością trzeba powiedzieć, że w tym akurat przypadku nie ma środków zaradczych. Cóż rzec takie już bywa życie.

Podsumowując życie zaskakuje często pozytywnie często przez sam fakt tego, że się nie spodziewamy jest piękny. Jednak kiedy już zaskoczy nas negatywnie nie ma co panikować w końcu co nas nie zabije to wzmocni. A podobno suma szczęścia i nieszczęścia zawsze równa się zero także. Nawet jeśli teraz leżycie na kanapie ze skręconym kolanem czy rozciętym łokciem to pamiętajcie, że teraz to już może być tylko lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *