Nos

Nos – budowa, funkcje nosa, schorzenia dotykające nos

Nos w swojej zewnętrznej części jest reprezentowany przez chrząstki i kości, ma kształt trójkątnej piramidy, z podstawą skierowaną w dół. Górna część zewnętrznej części nosa, granicząca z kością czołową, nazywana jest nasadą nosa. Dolna część przechodzi do tylnej części nosa i kończy się czubkiem nosa (wierzchołkiem). Boczne powierzchnie nosa w okolicy wierzchołka są ruchliwe i tworzą skrzydła nosa, ich wolny brzeg tworzy wejście do nosa lub nozdrzy, oddzielone ruchomą częścią przegrody nosowej.

Jakie funkcje pełni nos?

Ludzie myślą o tym, jak ważne są funkcje nosa, tylko wtedy, gdy dojdzie do odczuwania dyskomfortu. Najmniejsze zakłócenie pracy tego skomplikowanego organu, nawet najzwyklejszy wyciek z nosa, może zamienić życie w udrękę. Nos człowieka jest integralną częścią jego wizerunku, organ, który tworzy górną część dróg oddechowych, podgrzewa wdychane powietrze, nawilża go do 98%, filtruje, a także stawia barierę na drodze infekcji.

Nie można zapominać o zapachu, smaku oraz udziale nosa w tworzeniu unikalnej barwy głosu. Innymi słowy, jest to najbardziej złożony i niezbędny mechanizm, którego działanie, niestety, często kończy się schorzeniem. Niektóre patologie jamy nosowej powodują niewielki dyskomfort, a niektóre są bolesne, a nawet zagrażają życiu.

Nieżyt nosa (katar)

Każdy jest zaznajomiony z tym niezastąpionym towarzyszem zimna i wilgoci. Nieżyt nosa może być niezależną chorobą i może stać się objawem takich chorób jak grypa, odra, błonica i inne.

W przypadku ostrego nieżytu nosa mogą pojawić się takie symptomy tak:

 • Wysuszenie błony śluzowej nosa
 • Pojawienie się wydzieliny
 • Przekrwienie błony śluzowej nosa
 • Zatkanie nosa utrudniające prawidłowe oddychanie
 • Częste kichanie
 • Pogorszenie zmysłu węchu
 • Zmiana barwy głosu (mówienie nosowe)
 • Osłabienie, rozbicie.

Nieżyt nosa może trwać nawet dwa tygodnie. Wiele osób uważa, że katar jest nieistotną chorobą, ale wystarczy jeden raz przejść przeziębienie z katarem i nie zadbać o leczenie na czas, aby gorzko takiej decyzji żałować. Jeżeli ostre zapalenie błony śluzowej nosa trwa długo może przeistoczyć się w schorzenie przewlekłe. Również taki stan może wywołać zapalenie zatok przynosowych i niedomagania powiązane z wydzielaniem wewnętrznym (gruczoły dokrewne) oraz w przebiegu wad serca.

Objawy te najczęściej pokrywają się z objawami ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, jednak bez odpowiedniego leczenia, przewlekły nieżyt nosa będzie stale dokuczał danej osobie. Może to prowadzić do przewlekłego przerostowego zapalenia błony śluzowej nosa, w którym tkanka łączna będzie się rozrastać i może okazać się konieczny zabieg chirurgiczny.

Istnieje również przewlekły zanik błony śluzowej nosa, w którym odwrotnie występuje skurcz tkanek w jamie nosowej. Nie jest to jednak łatwiejsza dolegliwość, ponieważ pojawia się:

 • Suchość błony śluzowej nosa
 • Strupy
 • Ograniczenie węchu
 • Krwawienia z nosa.

Naczynioruchowy alergiczny nieżyt nosa to jeden z najbardziej dokuczliwych objawów alergii. Chociaż zapalenie błony śluzowej nie występuje wraz z nim, ale stałe uczucie suchości, zatory, częsty wyciek z nosa i kichanie mogą uczynić życie nie do zniesienia. Bardzo nieprzyjemną chorobą jest przewlekły zanikowy cuchnący nieżyt nosa, w którym znane już objawy są uzupełnione nieprzyjemnym zapachem z nosa, którego sam pacjent nie odczuwa, ale inni czują to doskonale.

Ostre zapalenie zatok

Może wystąpić w wyniku ostrego zapalenia błony śluzowej nosa, a także chorób zakaźnych i chorób korzeni zębów. Istnieje również alergiczne zapalenie zatok. W ostrym zapaleniu zatok, zatory, niewydolność oddechowa, wyciek z nosa i nieświeży oddech nie będą najbardziej bolesnymi objawami. Chorobie tej towarzyszy często:

 • Utrzymujący się lub przerywany ból w zajętej zatoce
 • Ból głowy i uczucie ciężkości w głowie
 • Światłowstręt
 • Łzawienie oczu
 • Dreszcze
 • Wzrost temperatury ciała
 • Ropne wydzielanie z nosa nabiera odcienia żółtego lub zielonkawego.

Podobnie jak w przypadku ostrego nieżytu nosa, wymagane jest odpowiedzialne podejście do leczenia. W przeciwnym razie może rozwinąć się przewlekłe zapalenie zatok, które również występuje z krzywizną przegrody nosowej. W tej grupie chorób, w których występuje zapalenie zatok przynosowych, lepiej zadbać o szybką konsultację z lekarzem. Niektóre z tych chorób w zaniedbanej formie prowadzą do martwicy tkanek, kości, a nawet zapalenia opon mózgowych.

Zapalenie przedsionka nosa

Pod względem objawów zapalenie przedsionka nosa jest podobne do zapalenia zatok, ale jest jeszcze bardziej dotkliwe. Przy niedostatecznym drenażu zatoki czołowej, ból staje się nie do zniesienia, z powodu zaburzenia w miejscowym krążeniu krwi, może rozwinąć się obrzęk w czole i górnej powiece. Niestety ta choroba ma postać przewlekłą, która nawet zagraża życiu. W chronicznym zapaleniu zatok czołowych, zapalenie może rozprzestrzeniać się do kości, powodując jej martwicę, a w przyszłości może powstać ropień mózgu lub zapalenie opon mózgowych. Często w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok czołowych stosuje się zabieg chirurgiczny.

Polipy nosa

Polipy to nowotwory w jamie nosowej, które rozwijają się z przedłużonym podrażnieniem błony śluzowej, w tym alergicznej. W przypadku polipów chorzy skarżą się na trudności w oddychaniu przez nos, ból głowy, zaburzenia snu, spadek węchu i zatkanie ucha. Często usuwanie polipów może być tylko chirurgiczne.

Skleroderma – twardzina nosa

W przypadku sklerodermy, guzy (nacieki) pojawiają się również w jamie nosowej, jednak w przeciwieństwie do polipów jest to choroba zakaźna atakująca błonę śluzową górnych dróg oddechowych. Naciek może pojawić się w kilku obszarach aż do rozgałęzienia oskrzeli. Jak widać, choroby nosa mogą być bardzo poważne, więc nie należy ich zaniedbywać w żadnym wypadku. Kiedy pojawią się konkretne objawy, lepiej natychmiast skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie, aby uniknąć groźnych komplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *