Zatrucie nikotyną

Zatrucie nikotyną – oczyszczanie organizmu z nikotyny

Zatrucie nikotyną to okres patologiczny spowodowany oddziaływaniem nikotyny, podanej w ilościach niebezpiecznych dla organizmu. Do zatrucia nikotyną może dojść poprzez skórę, drogą oddechową, pokarmową oraz dożylną. Zatrucie nikotyną sporadycznie prowadzi do śmierci.

Zagrożenie zatrucia nikotyną powstaje nie jedynie u palaczy papierosów, lecz również u tychże, jacy stosują nikotynową kurację alternatywną (gumy, pigułki plastry nikotynowe, inhalatory, i e – papierosy). Należy również pamiętać o osobach, jakie mają stały kontakt z nikotyną – i zatem pracujący przy produkcji oraz opalaniu tytoniu.

Jak działa nikotyna? Czemu oraz jak uzależnia?

W mózgu człowieka jest określona grupa sensorów nikotynowych. Po połączeniu się z nikotyną (dostarczoną rozmaitymi drogami – m.in.: wraz z wypalanym papierosem, za pomocą plastra, gumy do żucia, inhalacji lub pigułki do ssania) dochodzi za ich pośrednictwem do pobudzenia ośrodkowego systemu nerwowego. Z owego właśnie względu nikotynę charakteryzuje się określeniem substancji psychoaktywnej. Systematyczne palenie papierosów odpowiada za pobudzanie sensorów nikotynowych.

Palący więc sukcesywnie przyzwyczaja się do rezultatów połączonych z oddziaływaniem nikotyny. W miarę przedłużania czasu dostarczania następnych ilości nikotyny, liczba sensorów nikotynowych podlega podwyższeniu. Pociąga to więc nieodzowność podniesienia ilości dostarczanej nikotyny celem osiągnięcia owego samego poziomu szczęścia. Dochodzi więc do rozwoju uzależnienia od nikotyny, także fizycznego i emocjonalnego.

Jak okazują się zatrucia nikotyną?

Nikotyna to substancja uzależniająca oraz trująca, jaka znajduje się m.in. w tytoniu do żucia, papierosach, e-papierosach, liquidach nikotynowych, gumach, plastrach, liściach tytoniu, poniektórych preparatach owadobójczych. Zatrucie ową substancją jest niezwykle niebezpieczne, możliwe jest chociażby przyjęcie śmiertelnej dawki nikotyny. Jakie są symptomy zatrucia nikotyną? Mnóstwo zależy od indywidualnego wypadku.

Ciężkie zatrucie niewielkimi ilościami nikotyny (obejmuje zatrucie dymem papierosowym, wdychanie środków owadobójczych i wchłonięcie się nikotyny poprzez skórę) okazuje się pobudzeniem oddechu, mdłościami, nudnościami, bólami oraz zawrotami głowy, laksacją, częstoskurczem (przyspieszenie tętna), skokiem ciśnienia krwi, poceniem się oraz ślinieniem. Ogromne ilości nikotyny (wchłonięte poprzez skórę bądź zjedzone drogą doustną) prócz owego mogą wywoływać palenie w jamie ustnej, gardle oraz żołądku (potem występują wyżej przytoczone objawy). Następnymi możliwymi symptomami są zmęczenie, drgawki, zaburzenie funkcji oddechowej, schorzenia rytmu serca i koordynacji ruchowej, i również śpiączka.

Przedawkowanie nikotyny – kiedy może do niego dojść?

Przedawkowanie nikotyny to okres, jaki może nastąpić po wypaleniu ogromnej ilości papierosów w niezwykle niedługim okresie. Często w sytuacji dużego stresu. Wtedy organizm nie jest w stanie wydalić toksycznej substancji, jaka zaczyna się zbierać. O ile tenże fakt wydaje się sensowny, o tyle palacze zapominają, iż ta sama sytuacja powstaje w wypadku połknięcia zbyt wielu pigułek antynikotynowych. A także gum lub używek z nikotyną.

Badania dowiodły, iż groźne są również popularne papierosy elektroniczne, jakie można palić w zasadzie non stop, natomiast dawka nikotyny określana jest osobno. Czas, w jakim występuje przedawkowanie nikotyny jest rzeczą niezwykle niezależną oraz zależy od organizmu. Przyjmuje się, iż jedna dawka, jaka nie winna spowodować zatrucia, to blisko 4–8 mg dziennie, lecz w prawdzie u długoletniego palącego ta tolerancja jest zdecydowanie większa. Śmiertelna dawka nikotyny to od 40 do 60 mg, natomiast jeden papieros zawiera od 4 do aż 30 mg.

Zatrucie nikotyną – leczenie

Leczenie zatrucia nikotyną zależy od dawki, jaka została dostarczona do organizmu oraz drogi dostarczenia nikotyny. Poszczególni mogą dostać środki przeciwwymiotne lub węgiel aktywowany (np. w razie przypadkowego spożycia plastra) natomiast pozostałe mogą wymagać podania płynów. Osoby, u jakich doszło do schorzeń pracy serca, mogą wymagać intensywniejszego leczenia.

Oczyszczanie organizmu z nikotyny

Jak długo nikotyna utrzymuje się w organizmie? Filtrowanie organizmu z nikotyny jest szybkie, co ma własne dobre oraz negatywne strony. Złe, ponieważ umysł niezwykle błyskawicznie zaczyna się domagać dodatkowej porcji „dopalenia”. Dobre – ponieważ jednakowo błyskawicznie pozbywamy się substancji, jaka w większej kumulacji może być trująca, i chociażby śmiertelna. Nikotyna jest metabolizowana poprzez wątrobę oraz prawie od razu usuwana poprzez nerki.

W tenże sposób pozbywamy się blisko 90 procent nikotyny, jaką przyjęliśmy wraz z papierosowym dymem. Jednakże dodatkowe 10 procent odkłada się na dłużej, chociażby na 8 godzin. Gdy po papierosa sięgamy w mniejszych odstępach czasu, organizm nie czyści się z nikotyny zupełnie. Osoby, jakie paliły paczkę papierosów dziennie, muszą się liczyć z tymże, iż po ich odsunięciu, oczyszczanie organizmu z nikotyny potrwa parę tygodni. Co ma tylko ową dobrą stronę, iż efekty odcięcia układu nerwowego od uzależniającej substancji nie będą aż tak ogromne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *