Angiografia tętnic wieńcowych

Angiografia tętnic wieńcowych – przygotowanie i przebieg badania

Angiografia tętnic wieńcowych to inwazyjne badanie serca polegające na cewnikowaniu. Nie każdy pacjent może się mu poddać, co więcej wykonuje się go tylko w określonych sytuacjach wskazujących na potrzebę angiografii.

Angiografię tętnic wieńcowych

Jest to rutynowe badanie u pacjentów, u których planowana jest operacja wymiany zastawek serca. W innych przypadkach lekarz indywidualnie szacuje ryzyko i potrzeby angiografii. Pacjenci u których podejrzewa się chorobę wieńcową także są kierowani na to badanie.

Służy określeniu stanu tętnic wieńcowych i zmian miażdżycowych. Może też wskazać na niedrożność tętnic, ich przewężenia i uszkodzenia. Pozwala także zbadać stan komory serca i bypassów. Angiografia służy również ocenie skuteczności tzw. balonikowania.

Angiografia tętnic wieńcowych – przygotowanie i przebieg badania

Do badania nie można przystąpić w ciąży ani tez będąc w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Przed poddaniem się badaniu należy wykonać EKG wraz z testem wysiłkowym. Ponadto wykonuje się RTG klatki piersiowej i podstawowe badania morfologii krwi. Dodatkowo konieczne jest też wykonanie krzywej krzepnięcia. Czasem wskazaniem jest echo serca.

W zależności od szpitala przygotowanie do zabiegu wykonuje się w szpitalu lub też przed hospitalizacją. Skierowanie na badanie wystawia lekarz kardiolog po zapoznaniu się ze stanem pacjenta i wynikami badań. Wskazanym jest również zaszczepienie się przeciw WZW B.

Dla własnego bezpieczeństwa należy lekarzowi udostępnić wszelkie informacje mogące mieć wpływ na przebieg badania. Należą do ni9ch informacje o alergii, skłonności do krwawienia jak tez o przyjmowaniu leków w związku z innymi chorobami, zwłaszcza przewlekłymi.

Angiografia tętnic wieńcowych – przebieg badania

Angiografia jest realizowana wyłącznie w warunkach szpitalnych. Pacjent musi liczyć się z pobytem w szpitalu przez minimum 2-3 doby. Badanie wykonuje się na czczo w znieczuleniu miejscowym. Nacięcia do wprowadzenia cewnika wykonuje się w pachwinie bądź w zgięciu łokciowym. Wkłuwa się następnie specjalną igłą w tętnicę udową lub ramienną i wprowadza tą drogą do aorty cienki przewód-cewnik.

Cewnik kieruje się w kierunku komory serca badają po kolei stan tętnic wieńcowych. Poprzez cewnik wstrzykiwany jest kontrast. Dzięki niemu pacjent jest wielokrotnie prześwietlany. Zdjęcia wykonuje się pod różnym katem. Ważne aby słuchać poleceń lekarza który każe np. wciągnąć powietrze lub zakaszleć. Zabieg trwa około pół godziny i kończy się założeniem opatrunku na miejsce cewnikowania.

Kolejno pacjent nie może podnosić się przez 12 godzin, by poprzez opatrunek nie doszło do krwotoku. Bardzo ważne wówczas jest nawodnienie pacjenta by mógł szybko wydalić kontrast z moczem.

Angiografia tętnic wieńcowych – powikłania

Ryzyko powikłań po angiografii jest spore. Najczęściej są to powikłania łagodne jak nudności i wymioty oraz bóle głowy. Zdarza się ze spada ciśnienie krwi lub pokazuje się rumień. Rzadko ale zdarza się że dojdzie do urwania skrzepu w tętnicy wieńcowej. Badanie pokrewnym do cewnikowania tętnic jest wentrykulografia z zastosowaniem środka cieniującego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *