Trabekuloplastyka laserowa

Trabekuloplastyka laserowa – wskazania, zalety, komplikacje, objawy

Trabekuloplastyka laserowa jest to poprawa przepuszczalności naturalnych dróg odpływu do płynu wewnątrzgałkowego za pomocą skoncentrowanego promieniowania laserowego.  Istota metody to utrzymanie normalnego ciśnienia wewnątrzgałkowego, które wymaga stałego wypływu płynu z przedniej komory oka.

Celowi temu służy specjalna formacja anatomiczna w rogu przedniej komory znajdująca się między rogówką a tęczówką, przypominająca zagęszczoną siatkę. Jest również nazywany aparatem beleczkowym. Aby poprawić naturalny wypływ płynu, promień lasera działa na ten region anatomiczny.

Jakim zagrożeniem dla człowieka jest jaskra?

Jaskra odnosi się do różnych chorób okulistycznych, które, jeśli nie są leczone, prowadzą do stopniowej śmierci włókien nerwu wzrokowego, a następnie niszczenia go, po którym następuje początek ślepoty.

Przyczyny zapadania włókien nerwu wzrokowego na jaskrę nie zostały dostatecznie zbadane przez okulistę. Niebezpieczeństwo tej choroby polega na tym, że nie ma żadnych skarg. Kiedy funkcja wzrokowa zaczyna się gubić, uszkodzenia nerwów najczęściej już znacznie się rozwinęły? Chociaż większości pacjentów można pomóc z kroplami do oczu, w niektórych przypadkach może być wymagana operacja, aby zachować resztkową zdolność widzenia.

Ponadto, najnowsze badania okulistyczne wykazały, że płyn mózgowy otaczający nerw wzrokowy może być również zaangażowany w występowanie jaskry; zaburzenia układu odpornościowego mogą również wpływać na pojawienie się tej choroby.

Płyn wewnątrzgałkowy jest ważnym źródłem zaopatrzenia struktur wewnętrznych oka. Jest on zaangażowany w metabolizm materiału soczewki, rogówki, aparatury beleczek, ciała szklistego i odgrywa ważną rolę w utrzymaniu pewnego poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego. W jaskrze ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zwiększone z powodu zaburzenia naturalnej cyrkulacji płynów wewnątrzgałkowych. Jest nowa metoda leczenia laserowego jaskry: trabekuloplastyka laserowa.

Co to jest trabekuloplastyka laserowa?

Metoda wykorzystuje krótkie impulsy laserowe o niskim poziomie energii. Mają wpływ tylko na komórki zawierające melaninę lub komórki pigmentowe w strefie drenażu oka. W wyniku tego następuje naturalne przywrócenie tkanek w strefie drenażu, któremu towarzyszy poprawa odpływu płynu wewnątrz gałki ocznej i spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego. Innymi słowy, kanał jest oczyszczany, przez który płyn wypływa z oka.

Istnieją 2 rodzaje tej procedury:

 • Selektywna, delikatniejsza metoda, którą można wielokrotnie wykonywać. Ma minimalny szkodliwy wpływ na aparat beleczkowy oka, ze względu na wysoką selektywność działania (dotyczy tylko komórek zawierających pigment).
 • Laser argonowy. Procedura obejmuje silniejszy efekt wiązki laserowej na siatce beleczkowej w kącie przedniej komory oka. Taką operację można wykonać ograniczoną liczbę razy w celu uniknięcia niepotrzebnych blizn w określonym obszarze.

Opis przebiegu procedury trabekuloplastyki laserowej

 • Krople znieczulające okulista wkrapla do oka, aby tymczasowo wyeliminować wrażliwość jego powierzchni.
 • W celu skierowania i skupienia wiązki laserowej okulista użyje specjalnego mikroskopu (lampy szczelinowej) i soczewki, która zostanie zainstalowana na powierzchni rogówki. Wszystkie te manipulacje są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, więc nie będzie odczuwany dyskomfort.
 • Przy skupionej wiązce lasera lekarz wypala małe dziury w beleczkowej sieci oka.
 • Pod koniec procedury okulista zakropli lek, aby zapobiec takiemu efektowi ubocznemu, jak tymczasowy pooperacyjny wzrost ciśnienia w oku.
 • Zwykle osoby poddawani operacjom laserowym nie odczuwają dyskomfortu podczas zabiegu. Czasami w oku pojawia się jedynie uczucie niewielkiego nacisku.

Kiedy najbardziej skuteczna jest trabekuloplastyka laserowa?

 • Jeśli jaskra nadal postępuje, pomimo leczenia.
 • Jeśli pacjenci z powodu problemów zdrowotnych nie mogą regularnie korzystać z własnych kropli do oczu.
 • Zazwyczaj tego typu zabiegi laserowe są stosowane przed zastosowaniem innych technik inwazyjnych.

Czego można się spodziewać po trabekuloplastyce laserowej?

 • Ciśnienie w oku może się zmniejszać i utrzymywać na normalnym poziomie.
 • Nawet po trabekuloplastyce często konieczne jest stosowanie kropli do oczu w celu utrzymania normalnego ciśnienia.
 • Sposób wkraplania może się zmienić, a potrzeba stosowania kropli przeciwjaskrowej stanie się rzadsza.
 • Z czasem kontrola ciśnienia w oku, która zapewnia trabekuloplastyka, może się osłabiać. Następnie może zaistnieć potrzeba skorzystania z innych metod chirurgii laserowej lub innej metody leczenia.
 • Wyniki powtarzanych zabiegów laserowych są zwykle mniej przewidywalne. Oznacza to, że z pewnością nie można przewidzieć spadku ciśnienia do normalnych liczb.

Jakie są zagrożenia związane z procedurą?

Specyfika wykonywania trabekuloplastyki laserowej może być związana z następującymi działaniami niepożądanymi:

 • Nadmierne tworzenie się tkanki bliznowatej. Prawdopodobieństwo komplikacji jest większe po powtórnej trabekuloplastyce z użyciem lasera argonowego.
 • Tymczasowy wzrost ciśnienia pooperacyjnego w oku. Szczególnie niebezpieczny okres – pierwsze 1-4 godziny po zabiegu. Aby zapobiec takim powikłaniom, lekarz może zakroplić krople przeciwjaskrowe przed lub bezpośrednio po operacji.
 • Krótkotrwałe zapalenie tęczówki. Wykryte przez lekarza podczas obserwacji. Jeśli to konieczne, specjalista zaleci leczenie przeciwzapalne.
 • Uczucie zmętnienia, ograniczone widzenie, ból w oku.
 • Tworzenie zrostów między tęczówką a rogówką i blokowanie wypływu płynu. W takim przypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna.

Powikłania laserowej trabekuloplastyki są rzadkie i zwykle całkowicie eliminowane po zaleconym leczeniu.

Kiedy trabekuloplastyka laserowa nie jest odpowiednią procedurą?

 • Metoda ta jest słabo skuteczna w jaskrze o charakterze zapalnym.
 • Niska skuteczność przy rosnącym ciśnieniu ze względu na wrodzone cechy rozwoju oka u młodych ludzi
 • Niewykonywane z jaskrą z zamkniętym kątem.

Trabekuloplastyka laserowa może znacznie zmniejszyć zależność chorego od leków przeciwnadciśnieniowych, a często we wczesnych stadiach jaskry, całkowicie wyeliminować stosowanie wkraplania kropli i przyjmowania leków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *