dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa a uprawianie sportu i osiągi, szkodliwość diety

Dieta bezglutenowa zyskuje na popularności, sięgają po nią również sportowcy. Czy uprawianie sportu i eliminacja glutenu to dobry pomysł na lepsze osiągnięcia sportowe?

Uprawianie sportu a dieta bezglutenowa

Teoretycznie dieta bezglutenowa ma poprawiać wyniki sportowe osób oprawiających sporty dla ich osiągów. Znany tenisista Novak Djoković właśnie przejściem na dietę bezglutenową tłumaczy swoje sukcesy, zachwala eliminacje glutenu poprzez brak odczuwania zmęczenia. W jego ślad poszli też inni tenisiści jak Sabine Lisicki oraz Mike Bryan. O ile u Serba dietę powodowała cekalia i konieczność jej wprowadzenia to pozostali ulegli modzie na dietę bez glutenu.

Mit dietetyczny

Wprowadzanie diety bezglutenowej bez wskazań medycznych rodzi wiele mitów z jakimi należy walczyć. Bowiem dieta bezglutenowa nie tylko nie poprawia wyników sportowych ale w pewnych okolicznościach może też szkodzić. Na cekalię będącą wskazaniem do diety cierpi zaledwie 1% ludzkości, skąd zatem taka popularność diety? Skąd ten wymysł również u sportowców?

Odpowiada za to australijski uczony Peter Gibson, który wygłosił też jakoby gluten był winowajcą chorób cywilizacyjnych. Podobno według Gibsona co trzecia osoba w Europie i USA jest uczulona na gluten, co może objawiać się AZS, zespołem jelita drażliwego czy migreną, nadpobudliwością a nawet depresją. O ile naukowiec po dwóch latach zmienił zdanie, to moda na dietę bezglutenową zaczęła żyć własnym życiem i jest wciąż popularna.

Badania Gibsona

Badania jakie przeprowadził Gibson – podawał on gluten osobom nieuczulonym na niego ale twierdzącym iż im szkodzi produkty rzekomo bezglutenowe. Tym sposobem dowiódł iż gluten nie ma związku z ich samopoczuciem, gdyż po spożyciu produktów z glutenem o czym nie wiedzieli byli przekonani, iż czują się dobrze dzięki diecie. To nie jedyne badania na ten temat. Żadne z dotychczasowych badań naukowych nie potwierdza, by rezygnacja z glutenu pozytywnie wpływała na osiągnięcia sportowe.

Brak skuteczności

Istnieje wiele badań dowodzących braku skuteczności odstawienia glutenu, najsłynniejszymi jest badanie „Sport Performance Optimization Research Team” przeprowadzone przez School of Health Science w Australii i Canadian Sport Institute. Polegało ono na badaniu 13 kolarzy (8 mężczyzn i 5 kobiet) przez 7 dni, którzy przestrzegali diety z glutenem (16g dziennie) oraz bez glutenu.

Każdy z badanych wypróbował obydwie diety z odstępem 10 dniowym między nimi. Wyniki badania dowiodły iż różnic w osiągach nie zaobserwowano żadnych. Podobne wnioski demonstruje dietetyczka dr Felicia Stoler z American College of Sports Medicine, która przeprowadziła szereg badań na ten temat.

Szkodliwość diety

Gdy jest się zdrowym, eliminacja glutenu nie ma w czym nam pomóc, zaś w określonych okolicznościach może szkodzić, bowiem stosowana bez wskazań i konsultacji medycznych może powodować szereg skutków ubocznych powodujących powikłania i choroby. Najczęściej dochodzi do niedoborów witamin z grupy B oraz wahań masy ciała, kłopotów z koncentracją.

Dieta bezglutenowa może również przyczyniać się do rozwoju cukrzycy i insulinoodporności. Ponadto dieta sportowców to dieta złożona z węglowodanów złożonych, czyli produktów takich jak makarony i kasze, zawierające gluten. Bez nich sportowcom trudno jest dostarczyć organizmowi odpowiednia dawkę energii. Poza energią ważny jest też błonnik w jaki ubogie są produkty bez glutenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *