Zaburzenia psychiczne

Zaburzenia psychiczne – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zaburzenia psychiczne odnoszą się do ogromnej liczby różnych stanów chorobowych. Badanie objawów i syndromów choroby psychicznej jest ogólną psychopatologią, ponieważ każda choroba, w tym choroba psychiczna, jest przede wszystkim kombinacją jej specyficznych objawów. Zaburzenia psychiczne są ogólną koncepcją, która obejmuje nie tylko chorobę psychiczną, ale także nieprawidłowe stany psychiczne.

Zaburzenia psychiczne – przyczyny

Dzisiaj nadal nie wiadomo, dlaczego niektórzy ludzie mogą doświadczać zaburzeń psychicznych. Obecnie przyczyna większości zaburzeń nie została w pełni ustalona, jednak biorąc pod uwagę rodzaj zaburzenia, identyfikowane są pewne czynniki, które przyczyniają się do ich wystąpienia. Zaburzenia psychiczne mogą rozwijać się na tle wpływów wewnętrznych i zewnętrznych, a ich rozwój może również zachodzić pod wpływem czynników psychologicznych i biologicznych.

Niektóre zaburzenia obarczone są predyspozycjami dziedzicznymi, innymi słowy, są dziedziczone. Można to nazwać przyczyną biologiczną. Ponadto rozwój zaburzeń może przyczyniać się do istniejących chorób danej osoby i stanów patologicznych, które powodują uszkodzenie pewnych obszarów mózgu, co może powodować rozwój zmian behawioralnych i psychicznych.

Środowisko może również w pewnym stopniu wpływać na zdrowie psychiczne danej osoby. Według statystyk rozwój zaburzeń psychicznych częściej występuje w ubóstwie. Również stale rosnący poziom stresu w społeczeństwie, który w wielu przypadkach przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, odgrywa znaczącą rolę w rozwoju choroby. Czynnik psychologiczny jest połączeniem negatywnej dziedziczności i indywidualnej reakcji na działanie czynników zewnętrznych.

Zaburzenia psychiczne – objawy

Obraz chorobowy każdego zaburzenia psychicznego zależy od jego rodzaju. Istnieje kilka głównych objawów, które rozwijają się wraz z takimi zaburzeniami. Najczęściej głównymi objawami jest zaburzenia myśli, chwiejność emocjonalna i zaburzenia zachowania. Dość często ludzie z zaburzeniami psychicznymi mają tendencję do niedostatecznej oceny sytuacji, jak również ich roli w niej, doświadczania emocji nieodpowiednich do wydarzenia, w niektórych przypadkach chorzy pozostają obojętni na to, co się wydarzyło lub, przeciwnie, ujawniają silne emocje.

Ludzie chorzy psychicznie często mogą doświadczyć zaburzenia relacji przyczynowo-skutkowych, logicznego myślenia, a także coś kategorycznie oceniającego. Dość często takie osoby mogą doświadczyć zmiany w swoim zwyczajowym zachowaniu, które może wykraczać poza ogólnie przyjętą moralność. Chory może wykazywać wyraźną agresywność lub odwrotnie, apatię. Istnieje szereg objawów specyficznych dla niektórych chorób, takich jak halucynacje, urojenia, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, amnezja, bezsenność, mania i depresja.

Zaburzenia psychiczne – przykłady chorób

Zespół asteniczny.

Zespół asteniczny jest powszechnym stanem, który objawia się zwiększonym zmęczeniem, wyczerpaniem, zmniejszoną wydajnością. Ludzie z zaburzeniami astenicznymi odczuwają słabość, niestabilność nastroju, charakteryzują się wrażliwością, sentymentalizmem, płaczliwością, łatwo się denerwują, tracą spokój z powodu drobiazgów. Stany asteniczne charakteryzują się również częstymi bólami głowy, zaburzeniami snu (stają się powierzchowne, nie przynoszą odpoczynku, w ciągu dnia nasila się senność).

Nerwica natręctw

Obsesje, w których osoba, poza swoją wolą, ma jakieś specjalne myśli, lęki, wątpliwości. Jednocześnie chory uznaje je za własne, nie można się ich pozbyć, pomimo krytycznego stosunku do nich. Obsesyjna frustracja może objawiać się występowaniem wątpliwości, całkowicie nieuzasadnionych, a czasem tylko absurdalnych myśli, w przytłaczającym pragnieniu opowiedzenia wszystkiego. Osoba z takimi zaburzeniami może kilkakrotnie sprawdzić, czy w mieszkaniu wyłączyła światło, zamknęła drzwi wejściowe, a jeśli musi się wyjść z domu, znów ogarniają ją wątpliwości.

Obawy obsesyjne

Obsesyjne obawy – lęk wysokości, zamknięte pokoje, otwarte przestrzenie, podróże samolotem i wiele innych należą do grupy zaburzeń psychicznych. Czasami, aby złagodzić niepokój, wewnętrzny stres, trochę się uspokoić, ludzie, którzy doświadczają obsesyjnych lęków i wątpliwości, wykonują pewne obsesyjne działania lub rytuały. Na przykład osoba z obsesyjnym lękiem przed zanieczyszczeniem może spędzać godziny w łazience, wielokrotnie myjąc ręce mydłem. Jeśli coś ją rozprasza, ponownie i ponownie rozpocznie całą procedurę.

Zespół hipochondrialny.

Zespół ten charakteryzuje się uporczywym zainteresowaniem własnym zdrowiem, ciągłymi przemyśleniami na temat poważnej postępującej i prawdopodobnie nieuleczalnej choroby somatycznej. Ludzie z tym zaburzeniem uporczywie skarżą się na naturę somatyczną, często interpretując normalne lub zwykłe odczucia, jako przejawy choroby. Pomimo pozytywnych wyników badań, opinii specjalistów, regularnie odwiedzają różnych lekarzy, nalegając na dodatkowe poważne badania i powtarzające się konsultacje. Często zaburzenia hipochondrii rozwijają się na tle depresji.

Zaburzenia psychiczne – diagnostyka

Podczas diagnozowania zaburzeń psychicznych psychiatra szczególną uwagę zwraca na obecność lub brak pewnych zaburzeń zachowania u pacjenta. Także niektórych patologii somatycznych.

Zaburzenia psychiczne – leczenie

Rodzaj leczenia jest wybierany indywidualnie dla każdego pacjenta, ale zintegrowane podejście stosuje się w leczeniu większości zaburzeń psychicznych. W tym celu stosuje się farmakoterapię i psychoterapię. Leczenie chorób, które występują w łagodnej postaci, można prowadzić w warunkach domowych. Jednak w leczeniu chorób o ciężkim przebiegu chorzy są hospitalizowani.

Zapobieganie

Aby zapobiec rozwojowi zaburzeń psychicznych, zaleca się zwiększenie odporności na stres, właściwe odżywianie, unikanie złych nawyków i aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *