jak leczyć suchą skórę dłoni

Jak leczyć suchą skórę dłoni? Skuteczne sposoby leczeni skóry dłoni

Jak leczyć suchą skórę dłoni? To oto pytanie każdego dnia zadaje sobie mnóstwo ludzi, ponieważ problem suchej skóry na dłoniach, jest naprawdę bardzo powszechnym kłopotem. Sucha oraz pękająca skóra na dłoniach wywołuje ból podczas robienia prawie każdej czynności. Dodatkowo, jest nieprzyjemna w dotyku, nieprzyjemna oraz wygląda brzydko, a tymczasem dopieszczone dłonie to walor nie jedynie pań, lecz również panów. Jak poradzić sobie z tymże kłopotem?

Kąpiele odżywiające dłonie

Na uszkodzone, suche dłonie skuteczne jest także moczenie ich w wyciągach z ziół bądź nasion. Możesz zrobić kąpiel z nagietka. Pokryj wrzącą wodą 4 łyżeczki nagietka oraz zaczekaj aż ostygnie. Potem włóż ręce do wyciągu na 10 minut. Nagietek zawiera niezwykle wiele witaminy C i karotenoidy, jakie odbudują skórę i zagwarantują jej ochronę. Kolejnym pomysłem jest wyciąg z siemienia lnianego. 2 łyżeczki nasion lnu pokryj wodą, umieść na ogniu oraz gotuj poprzez 5 minut. Gdy wyciąg ostygnie, zanurz w nim ręce oraz trzymaj poprzez 15-20 minut. Zamknięte w siemieniu lnianym wzmacniające oleje przyspieszą gojenie się popękanej skóry i tworzą powierzchnię osłonową, jaka zapobiegnie przesuszaniu się dłoni.

Pękająca skóra na dłoniach – jaką pielęgnację dobrać?

Na rynku dostępnych jest multum kremów pielęgnacyjnych. Jednakże w wypadku wymagającej, pękającej skóry dłoni dobranie efektywnego może być trudne. Należałoby więc czytać składy kosmetyków oraz dobierać owe, jakie zawierają m.in. wyciągi roślinne, witaminę A, C, E, F, keratynę i panthenol. Idealnie odżywiają one skórę, regulują gospodarkę hydrologiczną i budują powierzchnię osłonową, jaka przeciwdziała powstaniu następnych podrażnień.

Nawilżanie skóry – domowe sposoby na suche dłonie

Pielęgnacja suchej skóry na dłoniach nie musi ograniczać się tylko do zabiegów polecanych w gabinetach kosmetycznych. Dzięki przystępności rozmaitych składników można samemu przygotować w domu właściwe środki, jakie załagodzą poczucie szorstkich dłoni. W pierwszej kolejności należałoby zrobić peeling, jaki złuszczy obumarły naskórek oraz tymże samym uprości przenikanie elementów zamkniętych w maskach czy kremach do rąk. Substancją ścierną może być drobnoziarnisty cukier, mielona kawa, szałwia hiszpańska (nasiona chia), mielone siemię lniane, grubo rozkruszone płatki owsiane.

Jako składnik płynny można zastosować wodę, jogurt naturalny, starty ogórek. Po połączeniu dopasowanych poprzez siebie składników peeling rozprowadza się na dłoniach ruchem jak przy myciu dłoni – dłoń o dłoń. Częstość zabiegu – 1 na tydzień, pod warunkiem, iż zrobiony peeling został zrobiony w sposób łagodny, nie męczący skóry. Po złuszczeniu naskórka niezbędne jest wykorzystanie maski na dłonie o oddziaływaniu nawadniającym, jaka uzupełni deficyt substancji wzmacniających oraz zlikwiduje poczucie szorstkości dłoni. Taką maskę można zrobić używając artykułów z domowej kuchni.

Maska na skórę dłoni z miodu

Łyżkę miodu łączymy z łyżką kremu nawilżającego. Taką kompozycję wcieramy w ręce oraz zostawiamy większą powierzchnię. Możemy założyć na to specjalistyczne bawełniane rękawice (w drogeriach oraz sieciach drogeryjnych ok. kilkunastu złotych, można także opcjonalnie założyć na ręce bawełniane skarpety), jakie wykształcą ciepło oraz spowodują, iż maska lepiej się wchłonie. Po godzinie oczyszczamy ręce ciepłą wodą, nie stosując mydła, jakie może działać wysuszająco.

Jak możemy przeciwdziałać wysuszeniu skóry dłoni?

Przyczyną kłopotów ze skórą dłoni jest osłabienie jej naturalnej funkcji bariery. Do sytuacji owej dochodzi w efekcie działania nadmienionych elementów zewnętrznych (np. elementy powietrzne) jak również wewnętrznych (stany patologiczne). Ogromny wpływ na barierę skórną ma sposób pielęgnacji. Jest ona zwłaszcza istotna, ponieważ zewnętrzna skóra dłoni nie ma właściwie tkanki tłuszczowej, jest cienka oraz delikatna, natomiast na jej przestrzeni znajduje się mało gruczołów łojowych. Każda nasza ingerencja, np. przez czyszczenie lub dezynfekcję dłoni, wywołuje wyeliminowanie i tak małej ilości osłonowego łoju. Istotne jest zatem sięganie po łagodne żele do czyszczenia oraz kosmetyki osłonowe, najlepiej na podstawie emolientów. Emolienty prócz działania nawilżającego natłuszczają skórę przeciwdziałając zbytniej stracie wody.

W czasie zimnych jesiennych lub zimowych dni nie zapominajmy także o rękawicach, jakie zabezpieczą dłonie przed oddziaływaniem suchego, chłodnego powietrza. Jako dopełnienie kuracji wysuszonej skóry dłoni dostępny jest także odżywczy, hipoalergiczny krem, jaki można kupić w zestawie z opatrunkiem w płynie. Krem tenże bogaty jest w witaminy E i B5 pobudzające odnowę komórek skóry. W jego składzie odnajdziemy także naturalny emolient jakim jest masło shea oraz glicerynę, jakie zmniejszą potencjalne stany zapalne, zagwarantują skórze odpowiedni poziom zwilżenia oraz ochronę przed stratą wody. Krem odżywczy należałoby używać nie jedynie jako dopełnienie kuracji leczenia uszkodzeń skóry, lecz także prewencyjnie, żeby im przeciwdziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *