Odra u dorosłych

Odra u dorosłych – przyczyny, objawy, leczenie

Odra u dorosłych, Odra – coraz częściej choroby zakaźne, takie jak odra, uznawane za typowe dla wieku dziecięcego są rozpoznawane u osób dorosłych. Odra przenosi się drogą kropelkową a także w wyniku kontakt z zakaźnymi wydzielinami. Dlaczego więc odra coraz częściej atakuje także dorosłych? Dzieje się tak w skutek zaniedbań we wczesnych latach dzieciństwa, takich jak np. brak szczepień czy nieprzechorowaniem schorzenia. W wieku dorosłym spotkanie się wirusem ospy, odry czy różyczki może być bardzo niebezpieczne. Choroba zwykle ma dużo cięższy przebieg i w większym stopniu grozi powikłaniami. Powoduje gorączkę, ból oczu, gardła, katar, a potem wysypkę, nawet krwotoczne wybroczyny.

Odra u dorosłych – przyczyny

Odra jest chorobą zakaźną wywoływaną przez wirus paramyksowirusa rodziny, która infekuje warstwy śluzowej tylnej ściany gardła i nosa. Do zakażenia odrą dochodzi poprzez kontakt oddechowy. Dlaczego tak się dzieje? Otóż cząstki przenoszące wirusa mogą pozostawać zainfekowane przez wiele godzin, dlatego dotykając klamki lub innego zarażonego przedmiotu zarazki bez trudu mogą przedostać się do naszego organizmu.

Odra jest wysoce zaraźliwą infekcją. Szacuje się, że 90% ludzi bez odporności na wirusa narażone jest na zainfekowanie.

Odra u dorosłych – objawy

Wśród najbardziej charakterystycznych objawów które towarzyszą odrze w szczególności u osób dorosłych możemy zaobserwować:
– wysoką gorączkę,
– katar,
– silny ból gardła,
– kaszel,
– podrażnienie oczu,
– światłowstręt,
– wysypka na wewnętrznej stronie policzków.

Wśród najczęściej spotykanych powikłań odry u osób dorosłych spotyka się:
– zapalenie płuc,
– infekcje oskrzeli,
– dysfunkcje uszu.

Należy pamiętać iż odrę wywołuje bardzo zakaźny wirus Paramyxovirus. Każdego roku choroba atakuje na świecie 30-40 mln ludzi, z czego 800 tys. – głównie dzieci – umiera.
Do zakażenia dochodzi po bezpośrednim kontakcie z wydzielinami z nosa, gardła i ust chorego.

Etapy rozwoju odry można podzielić na cztery okresy.

Pierwszy z nich to – okres wylęgania. Zazwyczaj wynosi on i trwa 9-14 dni. W większości przypadków przebiega on bezobjawowo, tylko w nielicznych przypadkach może wystąpić pogorszenie samopoczucia dziecka i ogólne osłabienie

Drugi to okres nieżytowy. Charakteryzuje go to iż rozpoczyna się nieznaczną gorączką, katarem oraz zapaleniem spojówek. Następuje także nieznaczny obrzęk powiek i światłowstrętem, zapaleniem gardła i krtani oraz suchym, niezmiernie męczącym kaszlem. W konsekwencji powyższych objawów w przeciągu 3-4 dni występują punkcikowate, białe plamki, otoczone czerwoną obwódką, umiejscowione na błonie śluzowej policzków na wysokości zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Trzeci etap to okres wysypkowy. Jak sama nazwa wskazuje to okres pojawienia się wysypki której towarzyszy wzrost temperatury ciała, sięgający często 40°C. W sporadycznych przypadkach mogą wystąpić duszności oraz znaczne przyśpieszenie tętna. Gdzie występuje wysypka? Otóż początkowo wysypka rozpoczyna się na twarzy i za uszami, następnie pojawia się na skórze szyi, górnej części klatki piersiowej i pleców, w końcu obejmuje cały tułów i kończyny. Krostek wysypkowych jest coraz więcej, stają się coraz bardziej wypukłe, przypominając grudki. W dalszym przebiegu choroby grudki stają się coraz większe, zlewają się z sobą, mogą pokrywać niemal całą skórę, pozostawiając tylko gdzieniegdzie białe pasma (tzw. skóra lamparcia). Co charakterystyczne dla odry wysypka niknie w takiej samej kolejności, w jakiej się pojawiła.

Odra u dorosłychCzwarty etap to okres zdrowienia. Powszechnie najbardziej lubiany etap objawia się zblednięciem wysypki oraz ustąpieniem kaszlu, temperatura ciała powraca do normy i następuje okres zdrowienia, który trwa kilka dni.

Odra u dorosłych – leczenie

Leczenie odry u dorosłych oparte jest na tych samych zasadach jakie dotyczą leczenia dzieci. Jak więc ono wygląda? Opiera się głównie na łagodzeniu objawów infekcji, które utrzymują się zwykle przez dwa tygodnie. W tym czasie w szczególności zaleca się wypoczywanie oraz przyjmowanie możliwe jak największej ilości płynów tak aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

W przypadku silnego dyskomfortu spowodowanego występowaniem wysokiej gorączki lekarz powinien zlecić przyjmowanie leków przeciw bólowych o różnej sile natężenia adekwatnie do odczuwanego bólu.

Nigdy nie należy bagatelizować objawów odry. Dlatego po zaobserwowaniu nieprawidłowości w organizmie niezwłocznie należy udać się do lekarza specjalisty który postawi ostateczną diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.

Niestety pozornie nie niebezpieczna odra może przyczynić się do licznych powikłań takich jak:
– biegunka,
– zapalenie oskrzeli,
– zapalenie ucha środkowego itp.

Wówczas konieczne może okazać się przyjmowanie antybiotyków lub hospitalizacja.

Dawniej odra była powszechną chorobą wieku dziecięcego. Dzięki rutynowym i obowiązkowym szczepieniom udało się znacznie zmniejszyć ilość zachorowań na tę infekcję wirusową. Nie wszystkie dzieci mogą być jednak poddane szczepieniom przeciw odrze. Przeszkodą bywa zły stan zdrowia. W ostatnich latach powraca moda na nieszczepienie dzieci, co niestety sprzyja coraz zestrzyżmy zachorowaniom także wśród dorosłych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *