Wyprzenie

Wyprzenie – Czym jest wyprzenie? Leczenie wyprzenia

Wyprzenie skóry to typowe zaburzenie dermatologiczne. Polega na tworzeniu się stanów zapalnych skóry w jej własnych fałdach. Służy temu wzajemne ścieranie się przestrzeni naskórka w fałdzie. Przypadłość może pojawić się w dowolnym wieku, jednakże przeważnie dotyczy niemowląt i osób puszystych.

Wyprzenie występuje, co do zasady u niemowląt oraz osób starszych, lecz nie jedynie. Gdyż rozwija się w stykających się ze sobą oraz pocierających o siebie fałdach skórnych, jest popularnym kłopotem osób cierpiących na nadwagę, lecz także np. pań o dużym biuście, w ciąży. Gdy skóra w określonym miejscu tworzy fałdę, w jej zagłębieniu robi się zbytnio ciepło oraz mokro. Są to doskonałe warunki dla rozwoju mikroorganizmów, z reguły bakterii bądź grzybów (Candida albicans). Tarcie o siebie fałdów doprowadza do maceracji naskórka oraz tak powstaje stan zapalny definiowany jako wyprzenie. Gdy zobaczysz u siebie podobne zmiany obowiązkowo skonsultuj je z lekarzem rodzinnym bądź dermatologiem. Zidentyfikowanie wyprzenia stawia się na bazie symptomów, specjalista może także wesprzeć się na przykład badaniem mykologicznym.

Czym jest wyprzenie?

Wyprzenie to ostre stany zapalne o podłożu dermatologicznym, jakie tworzą pokłosie dwustronnego stykania się o siebie przestrzeni skóry. Zbytnia ilość skóry w konkretnym miejscu tworzy nam fałdy, jakich głównym skutkiem jest znaczne skupienie ciepła i wilgotności. Fałdy dermalne często są u pań w ciąży lub mających ogromny rozmiar biustu. Duży poziom wilgoci i wyraźnie wysoka temperatura tworzą doskonałe warunki do rozwoju licznych, patogennych mikroorganizmów o charakterze bakteryjnym bądź grzybiczym. Częste pocieranie się o siebie wilgotnych oraz ciepłych partii skóry doprowadza do stopniowego wycierania się naskórka, stanowiącego niemal główną powierzchnię izolacyjną dla skóry właściwej i naczyń krwionośnych. Powolna maceracja naskórka doprowadza do odkrycia wrażliwej powierzchni skóry, jaka skutkuje rozwojem nadmienionego mechanizmu zapalnego. Wyprzenie jednakowo niejednokrotnie są obserwowane u dzieci i osób starszych.

Wyprzenia na skórze – symptomy

Podstawowe lokalizacje zmian to: kark, okolica pod piersiami oraz pomiędzy palcami u stóp, skóra brzucha, fałdy skórne lędźwiowe, u panów – żołądź prącia, okolica podbrzusza oraz okolica nadłonowa, wyprzenia pachwin. Do podstawowych symptomów wyprzeń kwalifikujemy: palenie skóry, świąd oraz dyskomfort w okolicach zmienionych chorobowo. Osoby dotknięte kłopotem odczuwają także ból połączony z brakiem akceptacji swego wyglądu. Panowie częściej lekceważą kłopot, co może doprowadzać do miejscowych powikłań – zapalenia skóry w okolicach pachwin oraz żołędzi prącia (pojawia się dyskomfort podczas oddawania moczu). Zaawansowane zmiany na skórze pomiędzy palcami u stóp doprowadzają do powikłań, chociażby ropnych, co w ekstremalnych wypadkach może utrudnić chodzenie. Świerzbienie skóry wywołuje chęć drapania, natomiast to zwiększa kłopot oraz służy powikłaniom.

Leczenie wyprzenia

W większości wypadków wyprzeń drożdżycowych wystarczające jest leczenie miejscowe za pomocą pochodnych imidazolowych bądź polienolowych antybiotyków przeciwgrzybiczych. W dużych oraz długotrwałych drożdżycach, prócz leczenia miejscowego wykorzystuje się też środki o oddziaływaniu uogólnionym. Należy też nadmienić, iż drożdżyce mają zazwyczaj długotrwały przebieg oraz skłonność do powracania pomimo dokładnego leczenia. W związku z tymże, szczególnie przy leczeniu drożdzycy o dużych zmianach, niezbędna jest kilkutygodniowa obserwacja dermatologiczna, najlepiej zakończona badaniem mykologicznym.

W większości wypadków wyprzeń drożdżakowych dostateczne jest postępowanie miejscowe. Jednym spośród rozwiązań jest cyklopiroksolamina w formie zawiesiny, jaka przejawia działanie nie jedynie przeciwgrzybicze, lecz także przeciwzapalne, co jest ważne ze względu na charakter zmian. Środek należy stosować 2 razy dziennie poprzez 4 tygodnie, przy czym poprawę zaobserwujemy zaraz po paru zastosowaniach. Gdy zmiany są niezwykle duże oraz przewlekłe, potrzebne może się wykazać stosowanie środków doustnych. W takich wypadkach potrzebna jest konsultacja u lekarza dermatologa.

Pamiętajmy, iż zapalenia drożdżakowe skóry mają skłonność do powracania. Więc prócz obowiązkowego używania środków medycznych należy podtrzymać skórę w czystości i dbać, żeby była sucha. Istotne jest także noszenie odpowiednio przewiewnej odzieży, jaka gwarantuje dostęp do świeżego powietrza. Cyklopiroksolamina zapewnia świetne rezultaty, jakie należy podtrzymać trwałymi zmianami w normalnych nawykach, w innym razie dolegliwość może błyskawicznie wrócić.

Jak przeciwdziałać wyprzeniom?

Regułą jest właściwa czystość oraz oczyszczanie skóry. U dzieci noszących pieluszkę może być potrzebne tymczasowe jej zdejmowanie w celu „przewietrzenia” fałdów skórnych. Należy pamiętać o całkowitym oczyszczaniu skóry po kąpieli (bez tarcia tychże miejsc, ponieważ będzie to sprzyjało dalszym zniszczeniom naskórka). W wypadku nadpotliwości niezbędne będzie jej leczenie. U osób puszystych podstawą jest kontrola wagi ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *