Choroby przyczyniające się do nadwagi

Choroby przyczyniające się do nadwagi – alergia i otyłość, pcos

Choroby przyczyniające się do nadwagi – Nadwaga może wynikać ze stylu życia, genów, diety ale również choroby. Sama w sobie otyłość nie jest jednostką chorobową ale bywa przyczyną wielu chorób, podobnie jak istnieją niektóre choroby przyczyniające się do nadwagi.

Choroby przyczyniające się do nadwagi to mit

Nie ma jednoznacznego dowodu na to iż konkretne choroby powodują nadwagę, ale za to są badania potwierdzające że niektóre schorzenia przyczyniają się do rozwoju nadwagi. Jeżeli złożą się na to odpowiednie czynniki takie jak tryb życia wymuszany przez chorobę, leki, zaburzenia hormonalne jakie powoduje choroba lub skłonności do tycia, tendencje genetyczne, wówczas nadwaga może nastąpić.

Nie znaczy to ze musi. Czasem powodem tycia jest psychika i nastawienie do choroby. Często leczenie choroby wzmaga nadwagę. Nie bez znaczenia są informacje zawarte w ulotkach wielu leków jakoby dany lek sprzyjał przybieraniu na wadze, bądź wywoływał skutek uboczny w postaci przyrostu masy ciała.

Alergia i otyłość

Alergia co prawda nie powoduje otyłości, chociaż wiele leków przeciwhistaminowych jest powodem tycia. Leki te zaburzają poczucie łaknienia i stad alergikom trudno jest powstrzymać się przed jedzeniem.

PCOS tuczy

Zespół policystycznych jajników wiąże się z odkładająca się tkanką tłuszczową w talii. To dość charakterystyczny objaw chorobowy, który może wskazywać iż to schorzenia przyczynia się do nadwagi. Kluczem do sukcesu jest dobranie trafionej terapii lekowej blokującej wydzielanie się androgenów. To właśnie one odpowiadają za tycie. Intensyfikuje ten proces nikotyna.

Choroby przyczyniające się do nadwagi – schorzenia tarczycy

Nadwadze sprzyja niedoczynność tarczycy. Brak diagnozy i leczenia schorzeń tarczycy może objawiać się nadwagą i ciągłym przyrostem masy ciała. Podobnie jak w PCOS tutaj także walkę z otyłością można wygrać poprzez dopasowanie leków, ich dawek. Leczenie tyroksyną sprawia iż metabolizm nabiera tempa i się chudnie, stąd leczenie niedoczynności tarczycy cod o zasady sprzyja spadkowi masy ciała.

Problem tycia o dziwo występuje również w leczeniu nadczynności tarczycy. Dzieje się tak z przyzwyczajenia. Do czasu diagnozy nadczynności pacjent mógł jeść sporo i mimo to nie przybywał na wadze, po podaniu leku metabolizm zwalnia normując się, zaś pacjent nawykowo nadal je dużo i kalorycznie, tym samym tyje.
Uwaga!

Gdy terapia i leczenie schorzeń sprzyjających tyciu jest stosownie dopasowana nadwaga nie powinna nas dotyczyć. Jeżeli występuje to jest to wina jedynie nadmiaru jedzenia jakie spożywamy, a tym samym choroba nie może być wymówką w odchudzaniu i umiarze w jedzeniu.

Sterydy i nadwaga

Podobnie jak w przypadku alergii również terapie sterydowe przyczyniają się do otyłości. Stosowane w leczeniu astmy, RZS, sarkoidozy są aplikowane często w dużych dawkach. Tkanka tłuszczowa wówczas gromadzi się na twarzy, karku oraz w obszarze brzucha. Charakterystycznym objawem działanie sterydów jest zanik mięśni kończyn, które wizualnie są coraz chudsze, kiedy brzuch jest coraz grubszy.

Ponadto sterydowe leki zmniejszają sprawność fizyczną co za tym idzie ruszamy się coraz mniej i więcej tyjemy. Również sterydy poprawiają samopoczucie, dzięki któremu chętnie sięgamy po jedzenie, które nas tuczy. Ten problem dotyczy leczenia depresji, zaburzeń hormonalnych jak też schorzeń dermatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *