alergia u dziecka

Alergia u dziecka – Jak urządzić pokój małego alergika?

Alergia u dziecka – coraz więcej osób dotykają obecnie różnego rodzaju alergie. Ich przyczyny nie są nam do końca znane. Coś wywołuje u nas reakcję obronną i powoduje, że pojawiają się nasilone, dość nieprzyjemne objawy, jak katar, kichanie, obrzęk zatok, gardła, powiek, czy też reakcje skórne, jak pokrzywka. Coraz częściej rozpoznawana jest również alergia u dziecka, a nawet u noworodków.

Alergia u dziecka – jakie alergie wyróżniamy?

  • Wziewne, są to na przykład alergie na pyłki, rośliny, ale również na roztocza, które znajdują się w pomieszczeniach.
  • Kontaktowe – to alergie najczęściej na kosmetyki, ale również na różnego rodzaju materiały. Poprzez kontakt ze skórą dana rzecz powoduje swędzenie, pojawianie się krostek i innych objawów.
  • Pokarmowe – alergie stwierdzane nawet w późnym wieku. Konkretne składniki pokarmowe wywołują niepożądane reakcje organizmu. Wiele osób cierpi nawet na ukryte alergie pokarmowe, które nie dają o sobie znać, a mogą poważnie uszkadzać, na przykład jelita.

Życie małego alergika

Dzieci z alergiami nie mają łatwo w życiu. Często ich rodzice muszą bowiem uważać na wiele rzeczy i odpowiednio adaptować dla nich przestrzeń. W szczególności dotyczy to pokoju dziecka, które uczulone jest na roztocza. Kurz pojawia się bowiem na wszystkich materiałach. Warto zadbać o to, aby pokój był więc jak najłatwiejszy w sprzątaniu, żeby kurz można było łatwo usunąć:

  • Najlepiej wybierać meble drewniane lub metalowe, ponieważ można je łatwo czyścić.
  • W pokoju nie powinno być zbyt wielu małych bibelotów. Wszelkie małe zabawki i książeczki warto trzymać za szybą, ponieważ znacznie trudniej się one kurzą i łatwiej jest sprzątać.
  • Pościel małego alergika nie może być wykonana z pierza. Obecnie bez problemu można kupić pościel z wysokiej jakości syntetycznych materiałów, które łatwo się pierze.
  • Materac najlepiej też wybierać syntetyczny, z możliwością prania poszewki.
  • W pokoju najlepiej unikać dywanów i firan. Lepiej postawić na małe dywaniki, które można łatwo wrzucić do pralki raz w tygodniu i wyprać w wysokiej temperaturze. Firanki można zastąpić roletami, wykonanymi ze sztucznych materiałów, które łatwo się czyści.

Alergia u dziecka – jak czyścić zabawki?

Wszelkie zabawki powinny być przechowywane w plastikowych pojemnikach, najlepiej zamykanych. Wówczas można uniknąć osadzania się na nich kurzu. Pluszami, bez których nie może żyć żadne dziecko, należy koniecznie często czyścić i dezynfekować. Można je prać w pralce lub na dwa dni włożyć do zamrażalnika, ponieważ roztocza giną w niskich temperaturach.

Zwierzęta w pokoju alergika

Wiele dzieci bardzo pragnie towarzystwa zwierząt. Jeżeli jednak u dziecka pojawia się alergia, trzeba mądrze wybrać. Obecnie istnieją rasy psów, które nie mają sierści, a włosie, które nie uczula. Można też kupić kota bez sierści. Nie poleca się świnek morskich, ponieważ one najmocniej uczulają dzieci. Lepiej wybrać rybki, żółwia lub kameleona, który również stanowi świetne towarzystwo. Najważniejsze jest jednak w takiej sytuacji zachowywanie porządku w klatce lub terrarium i regularne odkurzanie pokoju oraz mycie podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *