bergenia grubolistna

Bergenia grubolistna – przeciwwskazania, właściwości lecznicze

Bergenia grubolistna – napary z bergenii grubolistnej należą do najstarszych medykamentów homeopatycznych. Właściwości lecznicze tej rośliny są ogromne. Bergenia zawiera liczne taniny, kwas askorbinowy, miedź, żelazo, mangan i wiele innych cennych składników. Należy do roślin skalnicowatych i cechują ją duże skórzaste liście zimozielone oraz jasno czerwone baldachy kwiatu pojawiające się się wczesna wiosną.

Korzystne właściwości lecznicze bergenii

Bergenia grubolistna wywodzi się z gór Ałtaj oraz obszarów Syberii nad Bajkałem. W Polsce uprawiana w wielu ogrodach jako roślina dekoracyjna, aczkolwiek jej właściwości lecznicze także są znane. Może doskonale zastąpić szereg syntetycznych leków, które i tak w wielu przypadkach zawierają wyciągi z bergenii. Surowcem zielarskim są liście wraz z korzeniami, które poddaje się suszeniu. Następnie liście parzy się i spożywa pod postacią herbaty. Herbata z bergenii polecana jest na poprawę metabolizmu i regulację funkcjonowania układu pokarmowego. Jej właściwości szczególnie doceniają Tybetańczycy.

Na co pomaga bergenia grubolistna

Bergenię grubolistną warto spożywać przy gruźlicy płuc, jak również lecząc choroby nerek i stawów, a także dolegliwości okładu pokarmowego, reumatyzm. Co więcej wykryto w bergenii unikalny kompleks składników, które działają przeciwnowotworowo i leczą nowotwory złośliwe. Bergenia przyjmowana do wewnątrz działa odkażająco i antyseptycznie, stad zaleca się ją w zakażeniach układu moczowego oraz pokarmowego.

Eliminuje ona biegunkę, jak też zatrzymuje krwawienia wewnętrzne. Na zewnątrz stosowana w postaci okładów i kompresów działa przeciwłojotokowo, pomaga na zmiany skórne, trądzikowe i przebarwienia, a także odkaża. W zestawie schorzeń, na jakie pomóc może nam bergenia znajduje się depresja, zapalenie płuc, mięśniaki macicy, bóle gardła, jak też biegunka, gorączka, wymioty, nadciśnienie. Lista ta nie jest ani zamknięta ani ostateczna. Właściwości bergenii wciąż są odkrywane, zwłaszcza w mieszankach z innymi ziołami, kiedy za wpływ na zdrowie odpowiada stosowne zestawienie ziół w odpowiednich proporcjach.

Sposoby stosowania bergenii w ziołolecznictwie

Najbardziej znanymi sposobami zażywania bergenii są nalewki oraz preparaty wyprodukowane na bazie bergenii. Są one polecane przy bólach głowy, gardła itp. Roztwory tychże stosuje się w kąpielach z bergenią zalecanych na zapalenie okrężnicy, czy erozje szyjki macicy. Pod postacią naparu z liści bergenii leczy się przeziębienia i bóle odczuwane w górnych drogach oddechowych. Ponadto napar z liści jest napojem bardzo orzeźwiającym i doskonale gaszącym pragnienie.

Dodając do niego odrobinę miodu może być codziennym napojem nawadniającym, alternatywą dla herbaty. Wywar z korzeni bergenii sprawdza się w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, kłącza stosowane są również na zewnątrz do nawilżania. Wywary z nich stosuje się w płukaniu narządów rodnych przy upławach i zapaleniach. Z uwagi na swe właściwości bergenia pomaga w gojeniu się ran, wchłanianiu siniaków i stłuczeń. W leczeniu łojotoku ekstrakt bergenii należy rozcieńczyć z wodą 1: 10, a płukać dwa razy w tygodniu. Napary z rośliny z łatwością można przygotować samodzielnie w warunkach domowych, co obniża koszty leczenia i poprawia jego skuteczność.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniem do spożywania bergenii są przewlekłe zaparcia, jak też występowanie skrzepów krwi. Osoby z tendencją do niskiego ciśnienia krwi również winny uważać na spożycie bergenii. Skutkiem ubocznym bergenii może być kołatanie serca i wahania ciśnienia tętniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *