Otyłość a geny

Otyłość a geny – Jak pokonać złą dziedziczność? Badania naukowe

Otyłość a geny to temat który stał się wyzwaniem dla ekspertów medycznych, którzy prowadzą w tym kierunku badania od wielu lat. Tak, więc lekarze są świadomi, które geny i w jakim stopniu odpowiadają za nadwagę. Otyłość, długowieczność i umysł. Co jeszcze jest przekazywane ludziom z genami? W rzeczywistości, nie ma jednego genu otyłości. Każdy ma około 200 genów, które, jak mówią eksperci, są powiązane z otyłością. Oznacza to, że specyfika pracy tych genów może być jedną z przyczyn otyłości. I mogą nie być, ponieważ wadliwy gen niekoniecznie się ujawnia.

Co wykazują badania naukowe na temat: otyłość a geny?

Badania prowadzone w celu odpowiedzi czy genetyka odpowiada za otyłość, dowiodły, że niekorzystna dziedziczność została wykryta u 62–63% osób. Zła, zbyt wysokokaloryczna dieta i brak aktywności fizycznej w 97%. Okazuje się, że nawet bez dziedziczności dana osoba stała się otyła, ponieważ często się przejada i nie uprawia żadnych sportów. Odwrotność jest również prawdziwa: bez względu na to, jakie geny otrzyma osoba, jeśli nie będzie się przejadała i będzie aktywna fizycznie, otyłość nie wystąpi.

Jak pokonać złą dziedziczność?

Od niepamiętnych czasów ludzkie geny są przeznaczone do przechowywania tłuszczu, a teraz, w czasach obfitości, kontynuują pracę jak poprzednio, gromadząc tkankę tłuszczową w niepotrzebnych ilościach i prowokując rozwój cukrzycy typu 2. Aby temu zapobiec, trzeba trzymać się diety opartej na chudym mięsie, warzywach i owocach (dieta paleo, w której, na przykład, białka odgrywają główną rolę w jedzeniu, ponieważ nasi przodkowie początkowo żyli głównie na białkach zwierzęcych, a dopiero potem, nauczyli się uprawiać ziemię, otrzymywali mnóstwo węglowodanów roślinnych).

Każdy ludzki gen jest matrycą dla pojedynczego białka (hormonu, receptora hormonalnego, enzymu). Jeśli ta macierz jest nieco zmodyfikowana, oznacza to, że białko będzie wykonywać swoją pracę w organizmie inaczej, na przykład, bardziej aktywnie lub słabiej. Gdy zmieniony gen związany z otyłością pochodzi od jednego rodzica, może w ogóle się nie uaktywnić. Jeśli taki gen zostanie przekazany zarówno przez mamę, jak i tatę, jest znacznie bardziej prawdopodobne, że dziecko będzie miało również problem z otyłością.

Ale praca genów i syntezy białek wciąż podlega prawom chemii. Czy w organizmie jest wystarczająco dużo substancji aktywujących ten gen? A może istnieje materiał budowlany, z którego będzie syntetyzowane białko? Czy istnieją elementy, które rozpoczynają, przyspieszają, wspierają ten proces? Tylko, jeśli odpowiedź jest pozytywna na wszystkie te pytania (i wiele innych, ponieważ organizm jest bardzo skomplikowany), czy dana osoba przytyje. I czy tylko od niej zależy, czy da genom wszystko, co jest potrzebne, aby stać się otyłym. Nie przez przypadek wszystkim, którzy są skłonni do nadwagi, radzi się nie jeść słodyczy, tłustych, smażonych potraw. Nie tylko, dlatego, że są bogate w kalorie, ale dlatego, że nawet niewielka ilość tych produktów zawiera wiele substancji, które uruchamiają pracę genów odpowiedzialnych za otyłość.

Czy prawdzie jest stwierdzenie – jeśli tendencja do nadwagi jest dziedziczona od rodziców, to bez względu na dietę nadal będzie się otyłym?

Istnieją wiarygodne dane na temat wpływu czynników zewnętrznych na zachowanie określonego genu. Na przykład istnieje gen odpowiedzialny za wrażliwość na glukozę. Jeśli jest uszkodzony, wszelkie słodycze szybko osadzają się w tłuszczu. W tym przypadku trzeba zrezygnować z prostych węglowodanów, w tym owoców, ponieważ z taką dziedzicznością produkty te zwiększają ryzyko otyłości. Z drugiej strony wiadomo, że chrom, wanad i cynk biorą udział w absorpcji glukozy. Tak, więc, wybierając suplementy z tymi minerałami, można poprawić pracę słabego ogniwa.

Do czego służą testy genetyczne?

Inną opcją są geny odpowiedzialne za metabolizm tłuszczu, podnoszące poziom różnych tłuszczów we krwi. Jeśli są zbyt aktywne, ciało aktywnie odkłada tłuszcz. Dla takich ludzi genetyka zaleca spożywanie mniejszych ilości tłuszczów zwierzęcych. A także aktywność fizyczną (tłuszcze z krwi spalają się dobrze przy długotrwałym umiarkowanym ruchu), spożywanie bardziej zielonych i liściastych warzyw.

Innymi słowy, nawet przy istniejącej predyspozycji genetycznej do otyłości, nie można pozwolić, aby się pojawiła. Można pójść drogą naukową: wykonać analizę genetyczną przyczyn otyłości. Aby to zrobić, trzeba poddać się badaniu krwi, z której zostanie wykonana analizę 10–15 markerów. Inna opcja jest o wiele bardziej dostępna to przeanalizowanie problemów z otyłością swoich przodków. Jest prawie pewne, że jeśli oni borykali się nadmiernymi kilogramami to ich potomek będzie osobą otyłą. Oznacza, że, nadszedł czas, aby wreszcie porzucić ogromne porcje smażonych, słodkich ciast i nocnych biesiad.

Eksperci odkryli gen otyłości

Grupa naukowców odkryła, że prawidłowe odżywianie i żywy styl życia nie gwarantują każdej osobie szczupłą sylwetkę. Podczas eksperymentów naukowcy zidentyfikowali białko, którego jedna z odmian prawie gwarantuje pojawienie się nadwagi lub nawet otyłości. Po serii eksperymentów na myszach naukowcy odkryli, że specjalny wariant białka znacznie przyspiesza komórki tłuszczowe gryzoni. W porównaniu z wymaganą absorpcją glukozy, zwiększając jej rozmiar.

To, według naukowców, prowadzi do przyrostu masy ciała. W połączeniu ze zmianami metabolizmu związanymi z wiekiem lub dietą bogatą w tłuszcze, jeszcze bardziej zwiększa prawdopodobieństwo otyłości. Podobne białka znajdują się w organizmie człowieka, a zidentyfikowany wariant występuje dość często. Naukowcy mają nadzieję, że bardziej szczegółowe badanie zidentyfikowanego przez nich genu i jego wpływ na organizm skutecznie zidentyfikują i pomogą ludziom. Ludziom, którzy potrzebują dodatkowych środków w celu utrzymania pożądanej wagi.

Inne badania naukowe przedstawiają teorię w sprawie – otyłość a geny

Naukowcy zbadali DNA 300 000 ludzi i odkryli, że wiele genów wpływających na funkcje mózgu jest również odpowiedzialnych za otyłość. Sugeruje to, że otyłość częściej niż ludziom się wydaje, jest spowodowana problemami psychologicznymi. Naukowcy odkryli 33 sekwencje genów odpowiedzialne za dystrybucję tłuszczu w całym ciele. Oznacza to, że różne rodzaje kształtów: gruszka, jabłko lub klepsydra są właściwie zaprogramowane genetycznie. Podczas badania udało się również znaleźć 60 miejsc genów, które wpływają na wskaźnik masy ciała (BMI). BMI, który jest trzy razy większy niż dotychczas znany w świecie nauki. Wiele z tych miejsc jest bezpośrednio związanych z pracą mózgu.

W przyszłości pozwoli to osobom z otyłością zwrócić się do neurologów i psychologów o skuteczne leczenie. Nie zawsze pojawia się otyłość z powodu niewłaściwej diety i stylu życia. Informacje o tym, które geny są odpowiedzialne za otyłość, mogą być również bardzo przydatne. Na przykład wiadomo, że nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej jest jednym z czynników rozwoju cukrzycy. A także chorób układu krążenia, ponieważ otacza narządy wewnętrzne. Niektóre z wykrytych miejsc genowych są związane z apetytem, inne regulują stosunek do żywności. Jednak wiele sekwencji genów nie zostało jeszcze zbadanych, a naukowcy jeszcze nie ustalili dokładnie, jak wpływają na wagę. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości ich odkrycie pomoże lekarzom i ich pacjentom w leczeniu otyłości, ale aby temu zapobiec.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *