Test SGA

Test SGA – Czy przyczyną nadwagi może być niedożywienie?

Test SGA, to inaczej Subiektywna Ocena Stanu Odżywienia pacjenta. Jest to ocena, która definiuje czy pacjent jest dobrze odżywiony czy też niedożywiony.  Niedożywienie to inaczej niedobór w organizmie odpowiednich składników odżywczych takich jak witaminy czy minerały, białka. Wbrew pozorom niedożywienie, nie tylko dotyczy osób nadmiernie wychudzonych, ale także niektórych osób otyłych, które spożywają ogromne ilości pokarmów, jednakże są to tzw. ,,puste kalorie”.

Jakie są objawy niedożywienia?

Niedożywienie, powoduje u niektórych osób spadek masy ciała (lub masy mięśniowej), jednakże nie należy definiować tego pojęcia tylko z osobami, które są bardzo szczupłe. Generalnie niedożywieniu towarzyszy osłabienie organizmu, chroniczne przemęczenie oraz brak motywacji. Osoby dotknięte niedożywieniem są najczęściej śpiące, skarżą się na brak energii, częste bóle głowy. Cera osób chorych jest ziemista, sucha, zaczynają wypadać włosy. Można także zaobserwować niechęć do jakichkolwiek aktywności fizycznych. Widoczny jest także spadek odporności, chorzy są bardziej podatni na przeziębienia, urazy. Wszystko to związane jest ze źle zbilansowaną i nieodpowiednio dobraną dietą, która nie jest bogata w potrzebne składniki odżywcze dla organizmu.

Czy przyczyną nadwagi może być niedożywienie?

Stwierdzenie to może mieć dość absurdalny wydźwięk, jednak w większości przypadków jest to prawda. Osoby otyłe, zazwyczaj bywają niedożywione na poziomie komórkowym. Ludzkie ciało, złożone jest z wielu tkanek, a te z kolei zawierają w sobie wiele pojedynczych komórek. Taka komórka, do życia potrzebuje tlenu, ale przede wszystkim składników odżywczych. W tym przypadku, istotne jest także usuwanie zbędnych części, które pozostały po procesach metabolicznych, a do tego komórki potrzebują specjalnej drogi. Kiedy komórki, a co za tym idzie tkanki nie otrzymują tego co potrzebne im do normalnego funkcjonowania, następują wielorakie zaburzenia w procesach tych narządów, które odpowiedzialne są za produkcję enzymów, hormonów.

Często nadwaga spowodowana jest, właśnie zaburzeniami narządów wewnętrznych. Próba zlikwidowania problemu przez krótkotrwałe w czasie ćwiczenia fizyczne lub pojedyncze diety, jest tylko próbą zlikwidowania skutków tego negatywnego zjawiska, a nie tego co potrzeba- przyczyn nadwagi. Nadwaga, w największej ilości przypadków, występuje z powodu zakłóceń związanych z procesami wchłaniania w naszym organizmie. Produkty, które powinny być strawione, a raczej ich nadmiar, który niemożliwy jest w strawieniu, powoduje zaburzenia narządów. Przez co pokarm zamiast nas odżywiać, zostaje wydalony, natomiast komórki pozostają w dalszym ciągu niedożywione.

Gdzie można wykonać taki test i jak on się odbywa?

Możliwość wykonania testu SGA, powinna być dostępna w każdym szpitalu. W związku z ustawą wprowadzoną kilka lat temu, szpitale są w obowiązku przeprowadzić podstawową ocenę stanu odżywienia pacjenta. Ocena taka, jednak nie zawsze jest wykonywana. Jednakże powinna ona znajdować się w karcie każdego pacjenta, który przynależy do danego szpitala.

Aby ocenić stan odżywienia pacjenta, należy użyć skali NRS lub SGA. Pacjenci, u których wykryte zostało niedożywienie, winni otrzymać specjalistyczną pomoc. Jeżeli natomiast, placówka odmówi nam wykonania takiego testu, istnieje możliwość przeprowadzenia go online. Test SGA zawiera szereg pytań, głównie związany z wagą, wzrostem, zmianami w organizmie. Zmianami, które zaszły w ostatnim czasie oraz tego jaką dietę stosuje pacjent na co dzień. Przesłanki, które daje test, na temat domniemanego niedożywienia pacjenta, powinny być zweryfikowane przez lekarzy przy użyciu wywiadu żywieniowego czy badań antropometrycznych. Dodatkowo istotny jest pomiar BMI, a czasami też badania krwi, które pokazują nam liczbę limfocytów w krwi pacjenta.

Co następuje po wykonaniu testu?

Jeżeli pacjent otrzymał wynik pozytywny, mogą być przeprowadzone dwa różne typy leczenia. Wszystko to, w zależności czy pacjent niedożywiony był z powodu wychudzenia i spożywania niedostatecznej ilości pokarmów. Czy też z powodu otyłości gdyż tych pokarmów spożywał za dużo i nie były one bogate w składniki odżywcze. W pierwszej opcji następuje rozszerzenie diety. Pacjent po prostu spożywa więcej posiłków (oczywiście stopniowo) i ważne, aby były one odpowiednio skomponowane.

Niejednokrotnie, leczenie nie może obejść się bez odpowiedniego żywienia medycznego specjalistycznymi produktami. W przypadku osób otyłych, dobiera się dietą lżejszą, opartą na produktach bardziej wartościowych, mniej kalorycznych. Ważna jest też aktywność fizyczna, aby usprawnić procesy przemiany materii i przywrócić odpowiednie funkcjonowanie zaburzonym w procesach- narządom wewnętrznym. W obu wypadkach, należy skonsultować się z lekarzem lub odpowiednimi specjalistami w zakresie dietetyki, nie należy dobierać diety samodzielnie. Proces rekonwalescencji, zazwyczaj jest nieco dłuższy w przypadku osób skrajnie wychudzonych, aniżeli osób otyłych, ale niedożywionych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *