licówki

Licówki – jak wybrać licówki? Co powinniśmy wiedzieć o licówkach?

Licówki – jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się nad wyborem licówek, cienkiego wafla z porcelany, który jest trwale połączony z zębami, aby zamaskować ich kolor, kształt lub pozycję w ustach, musisz przeczytać kilka podstawowych informacji. To bardzo dobre rozwiązanie, jednak jednocześnie bardzo drogie.

Licówki – piękny uśmiech

Musisz wybrać dobrego specjalistę, jeśli chcesz osiągnąć fantastyczne rezultaty. Jest to zabieg estetyczny, jednak jednocześnie jest też to poważny zabieg stomatologiczny. Dlatego warto poznać wcześniej doświadczenie i styl danego stomatologa.

Licówki nie są koniecznością, ale dobrą opcją. Każdy, kto nie lubi wyglądu swoich zębów lub ogólnie swojego uśmiechu, może skorzystać z takiego rozwiązania. Na przykład nie są wybierane przez osoby, które nie chcą zakładać znowu aparatu ortodontycznego, ale wciąż mają krzywe zęby. Są też wybierane przez pacjentów, którzy nie lubią koloru swoich zębów i chcą je wybielić na stałe i przez tych, którzy mają drobne zęby przednie lub mieli w przeszłości zakładane gruby licówki, ale teraz chcą bardziej subtelny efekt.

Jeden uśmiech nie pasuje do wszystkich. W przeciwieństwie do fryzur, nie możesz po prostu przynieść zdjęcia osoby, której uśmiech Ci się podoba. To, co pasuje do jednej osoby, niekoniecznie może pasować do Ciebie. Ważne jest dostosowanie. Najpierw stomatolog omawia z pacjentem, co jest możliwe, w oparciu o jego potrzeby, a także osobowość, sposób mówienia, wrażenie, jakie wywiera, jak wygląda prawdziwy i wymuszony uśmiech. Jednocześnie należy pamiętać, aby zęby działały równie funkcjonalnie, żeby można było spokojnie zjeść.

Dobry stomatolog

Profesjonalny stomatolog chce, by zęby pacjenta wyglądały idealnie. Nada piękny charakter uśmiechowi, jednocześnie go wzmacniając. Nie będzie natomiast chciał, aby jego praca była zauważalna.

Nie musisz dawać licówki na wszystkie zęby. Możesz zrobić na przykład jeden ząb (na przykład w dzieciństwie się przewróciłaś, a teraz ząb ma brzydki szary odcień) lub cały zestaw zębów (zależy to od Twoich potrzeb i budżetu). Jeśli pacjent poprosi o zrobienie tylko przednich zębów, stomatolog musi to uszanować.

Jeśli planujesz zastrzyki w usta (lub jakąkolwiek operację plastyczną), poinformuj o tym wcześniej swojego dentystę. Każda inna praca wykonywana na twarzy, zniweczy efekty pracy. Jeśli zrobisz botoks, po tym, jak już będziesz miała licówki, Twoje zęby znów się mogą stać szare.

Jak wybrać licówki?

Kolor licówek to naprawdę ważna kwestia. Ludzie zawsze chcą, aby ich zęby wyglądały naturalnie i były białe. Ale jeśli Twoje zęby są z natury żółte lub szaro-białe, a dostaniesz białe licówki, uśmiech co prawda będzie biały, ale zęby będą wyglądały podejrzanie. Aby znaleźć idealny odcień, należy zwrócić uwagę na odcień skóry danej osoby. Wtedy stomatolog podejmie spersonalizowaną decyzję, którą przekaże swoim technikom. Zawsze stara się nałożyć tymczasowe licówki w konkretnym odcieniu, aby pacjent mógł podjąć ostateczną decyzję.

Po omówieniu potrzeb pacjentów i potrzeb, związanych z licówkami, tworzone są tymczasowe wersje. Aby upewnić się, że podoba Ci się to, co przed chwilą omówiłaś z dentystą, zostanie wykonana forma Twoich zębów i tymczasowe licówki z płynnego kompozytu. Pomyśl o tym, jak o schemacie swoich zębów. Dentysta specjalnie wyrzeźbi formę, jak będzie wyglądał Twój nowy uśmiech, zrobi zdjęcia, abyś mogła zobaczyć i zdecydować, czy chcesz zmierzać dalej. Tymczasowe licówki nie są tak błyszczące jak porcelana i trochę bardziej masywne.

Należy też zwrócić uwagę na opłaty za konsultację i wykonanie zabiegu.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o licówkach?

Po zatwierdzeniu planu licówek i ustaleniu, ile z nich jest nam potrzebnych, wykonanych zostanie więcej form, zdjęć rentgenowskich zdjęć.

Przygotowanie nie oznacza, że nasz ząb zostanie wkrótce skrócony do małego ząbka z wypustem. Dentysta nie potrzebuje skrócić więcej niż 0,5 milimetra, aby sprawdzić, czy licówka jest dobrym rozwiązaniem.

Zwykle minimalnie skraca się naturalne zęby. Jeśli jednak będą one duże, szare i krzywe, najprawdopodobniej trzeba będzie je dużo skrócić. Jeżeli jednak mamy krótkie zęby i luki, skrócenie zębów będzie minimalne.

Możemy uzyskać częściowe (nie pokrywają całego zęba) lub pełne (pokrywają całe zęby) licówki. Każdy przypadek jest inny, dlatego możemy umieścić licówki bezpośrednio na zębach, w zależności od potrzeb lub co najwyżej będziesz potrzebowała 0,5 milimetra redukcji w przypadku pełnych licówek.

Po dopasowaniu tymczasowych licówek częściowych lub pełnych, zakładamy je na 7-10 dni. W ten sposób możesz zobaczyć, czy przyzwyczaisz się do nowego uśmiechu. Następnie, po około tygodniu, wrócisz i omówisz wszelkie zmiany, które chcesz wprowadzić. Gdy Ty i Twój dentysta wypracujecie wspólne rozwiązanie, wybierzecie więcej form, które wysyła się do ceramika w celu ich powielenia. Kiedy licówki porcelanowe są już gotowe, znowu zostaną przypasowane do Twoich zębów, aby upewnić się, że idealnie pasują.

Zanim rozpocznie się wielogodzinny proces aplikacji, zostanie poddani znieczuleniu miejscowemu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *