Jak powstają plemniki

Jak powstają plemniki? Ile plemników znajduje się w spermie?

Jak powstają plemniki? Jakie jest ich zadanie w procesie zapłodnienia? Plemnik wytwarzany jest w jądrach mężczyzny, jednakże proces jego powstawania ma źródło w przestrzeni określanej mianem podwzgórza. To w tej lokalizacji powstaje sygnał prowadzący do powstania plemników.

Pierwszą osobą, która zobaczyła plemniki, był holenderski kupiec Antonie van Leeuwenhoek. Z pasji był przyrodnikiem, który skonstruował mikroskop powiększający obraz aż 270 razy. Przyrząd wykorzystywał do oglądania kropli krwi, wody oraz spermy. W ostatnim z wymienionych elementów dostrzegł poruszające się paproszki, które nie należały do pierwotniaków. Miało to miejsce w XVII wieku. Sprawą zainteresowali się naukowcy. Dziś wiemy, że pełnią one istotną funkcję w procesie powstawania nowego życia.

Jak powstają plemniki? – miejsce ich tworzenia

Proces prowadzący do powstawania plemników ma swoje źródło w sygnale wysyłanym przez wyspecjalizowany fragment mózgu, który określany jest mianem podwzgórza. Z określonej lokalizacji wydawany jest sygnał do produkcji hormonów, które nie tylko dają początek, ale również podtrzymują wytwarzanie plemników.

Jednakże prawdziwym miejscem powstawania plemników są jądra. Nie bez przyczyny występują one w worku mosznowym zlokalizowanym na zewnątrz ludzkiego ciała. Ten fakt sprawia, że obecne jest tam trochę niższa temperatura. Normalna przyczyniłaby się do zmniejszenia, a nawet zaprzestania produkcji plemników.

Jądra składają się z mikroskopijnych kanalików, które określane są nasiennymi. Wewnętrzna część jądra podobna jest do talerza ze splątanymi nitkami makaronu. Jednakże ten nieporządek jest niezbędnym elementem dla plemników, aby te mogły rozwinąć się w sposób prawidłowy.

Proces rozwoju – jak powstają plemniki?

Mechanizm związany z powstawaniem oraz dojrzewaniem plemników określany jest mianem spermatogenezy. Przebiega on 72 godziny. Początek ma miejsce w plemnikotwórczych komórkach. Do chwili osiągnięcia pełnej dojrzałości plemnik musi przejść przez kilka faz rozwojowych.

W pierwszej kolejności dochodzi do rozwoju główki, która składniki odżywcze pobiera z komórek podporowych. Gdy jest prawidłowo wytworzona, plemnik przechodzi do mikroskopijnych przewodów znajdujących się w najądrzach. W tym miejscu pozostaje przez około 3 tygodnie, przemieszczając się z miejsca na miejsce. Osiąga pełną dojrzałość i może wypełniać zadanie, do którego został powołany.

Plemnik porusza się dzięki witce złożonej z bardzo elastycznych włókien, które charakteryzują się niezwykłą właściwością kurczenia się. To sprawia, że plemnik będzie sprawnie dążył do jajeczka. Możliwość zapłodnienia oraz ruchliwość ma przez wiele dni, jednakże gdy nie pojawi się wytrysk, dochodzi do utraty witalności i jego zaniku. Prawidłowy rozwój plemników nastąpi, gdy w tym samy czasie organizm mężczyzny wytworzy właściwą ilość hormonów: LH, FHS, a także testosteronu. W przypadku, gdy któregoś zabraknie, dojdzie do mniejszej produkcji plemników bądź nie będą one charakteryzowały się dostateczną ruchliwością.

Ile plemników znajduje się w spermie?

W jednej dawce nasienie występuje blisko 300 milionów plemników. Ilość zależna jest od stanu zdrowia, a także prawidłowego poziomu hormonów.

Nieprawidłowy wpływ na poziom plemników mają następujące elementy:

  • stan wyczerpania,
  • duża ilość stresu,
  • siedzący tryb życia,
  • nadużywanie używek,
  • otyłość.

Podkreślić należy także fakt, że na ich poziom wpływ mają również anaboliki przyjmowane na zwiększenie masy mięśniowej. Dlatego też w nasieniu plemników dużo plemników wyróżnia się mniejszą sprawnością. Mniej sprzyjające czynniki środowiska odbijają się negatywnie na jakości spermy i obecnych w niej plemnikach.

Jaka ilość plemników potrzebna jest do zapłodnienia?

Podstawowym zadaniem plemnika jest zapłodnienie komórki jajowej, czego rezultatem jest zapoczątkowanie nowego życia. Zauważyć należy, że gruczoły płciowe chłopców nie są zdolne do produkcji plemników. Wskazana sytuacja występuje, aż do okresu dojrzewania, czyli około 14 roku życia. Wówczas dochodzi do produkcji męskich hormonów, które przyczyniają się do pobudzania gruczołów płciowych. Mężczyzna wchodzi w okres zdolny do zapłodnienia w wieku 17-19 lat. Funkcjonowanie męskich gruczołów płciowych ma miejsce do końca życia. Nawet organizm 90 letniego mężczyzny jest w stanie wytwarzać plemniki.

Plemniki to struktury, które poruszają się z bardzo dużą prędkością. W ciągu sekundy są w stanie pokonać odległość będącą czterokrotnością ich wielkości. Gdy dochodzi do wytrysku plemniki mają prędkość aż do 45 km/h. Zauważyć należy fakt, że wielkiego grona plemników występujących w męskim nasieniu tylko mniej niż połowa podejmie działanie w kierunku jajeczka znajdującego się w organizmie kobiety. Szanse na zapłodnienie komórki jajowej ma kilka milionów plemników, ale tylko jeden dostanie się do jajeczka i da początek nowemu życiu. W tym momencie kończy się jego zadanie, a rozpoczyna się cudowny proces powstawania nowego człowieka, który jest najwspanialszym darem natury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *