Jak zdiagnozować alergię – przesłanki, testy alergiczne i rozpoznanie

Diagnoza alergii nie zawsze jest prosta. W zależności od jej typu może być skomplikowana, gdyż objawy mogą być niejednoznaczne i wprowadzać w błąd. Warto zadać sobie pytanie jak zdiagnozować alergię? Lekarz stawia diagnozę kierując się kilkoma czynnikami. Pierwszym jest szczegółowy wywiad z pacjentem.

Trafna diagnostyka

W ramach diagnozy alergii istotny jest wywiad dotyczący przyczyn i objawów reakcji alergicznej. Przeprowadzony wywiad kierunkuje badania diagnostyczne jakie pacjent musi wykonać. Niezbędne są testy alergiczne, a często także spirometria. Z uwagi na zróżnicowanie testów alergicznych lekarz ustala rodzaj koniecznych testów w zależności od wieku pacjenta, nasilenia objawów i podejrzeń względem typu alergii. Wstępna diagnoza wynika z obserwacji objawów i okresu kiedy wystąpiły. To jednak za mało, aby leczyć alergię i uniknąć jej objawów.

Czym jest alergia i jak zdiagnozować alergię

Alergia to nic innego jak uczulenie, tudzież reakcja uczuleniowa na alergen lub alergeny, czyli czynniki wywołujące uczulenie. Alergeny są uznawane przez organizm za substancje szkodliwe, co za tym idzie organizm automatycznie po kontakcie z nimi wytwarza przeciwciała, zwalczające alergeny wywołując tym samym stan zapalny. By mówić o odczulaniu, leczeniu alergii najpierw potrzebna jest gruntowna i trafna diagnoza co do alergenów jakie wywołują uczulenie. Niestety to nie jest łatwe. Ocenić iż doznajemy reakcji alergicznej jest łatwo, jednak zidentyfikować alergen który wywołuje ten stan już nie jest tak prosto. Leczenie alergii w pierwszym etapie polega na eliminacji alergenów, do czego niezbędne jest ich oznaczenie. Co się z tym wiąże szczególnie trudna jest profilaktyka alergii. Wielu typów alergii nie da się uchronić jak alergii wziewnej, bowiem nie jesteśmy w stanie przebywać w otoczeniu bez pyłków roślin. Stąd też opracowano metody odczulające, które minimalizują skutki alergii a nie rzadko pozwalają pacjenta całkowicie wyleczyć z alergii.

Postawienie diagnozy

większość alergii jest dziedziczna, co za tym idzie postawienie diagnozy nie jest trudne. Najtrudniej jest z rozpoznaniem alergii złożonej tzw. krzyżowej. Również alergie z opóźnionym objawem reakcji alergicznej trudno jest rozpoznać. Niestety bardzo często alergia jest mylona przeziębieniem, grypą, gdyż objawy alergii wziewnej mogą mylić. Niekiedy objawy nie pozostawiają złudzeń, gdyż są książkowe jak łzawienie z oczu, katar, kaszel, wysypka. Również przy alergii kontaktowej obserwując objawy w formie bólu brzucha, biegunki, osłabienia i wymiotów można się zmylić zatruciem czy rotawirusem. O wiele prościej jest postawić diagnozę, kiedy dochodzi do wysypki, obrzęku, pokrzywki w miejscu kontaktu. Pewnym kryterium diagnostycznym jest skuteczność działania środków przeciwalergicznych w chwili pojawienia się objawów. Kiedy po zażyciu takowych preparatów reakcja ustępuje znaczyć to może o alergii. W diagnostyce istotne jest to, kiedy objawy się pojawiają. Reakcje alergiczne zwykle objawiają się w kilka minut lub godzin po kontakcie z alergenem, nie zaś po kilku dniach jak bywa z wirusem grypy, również rotawirusem.

Wizyta u alergologa

Kiedy obserwujemy objawy i podejrzewamy alergię winniśmy udać się na wizytę u alergologa. Nieleczona alergia może powodować liczne powikłania i przyczyniać się do rozwoju chorób. Najczęstszym efektem braku diagnozy i leczenia alergii jest rozwój astmy lub kataru siennego, co często dotyka dzieci. Wczesna diagnoza daje możliwość całkowitego wyleczenia się poprzez tzw odczulanie. Dotyczy to między innymi pokarmów czy alergii na nikiel itp. jeśli chodzi o alergię pokarmową lekarz dla pewności może zlecić konsultację dietetyka i gastrologa, zwłaszcza kiedy eliminacja lub identyfikacja alergenów w 100% jest niemożliwa z przyczyn obiektywnych. Kolejno wykonuje się testy alergiczne i tak zwane prowokacje. Najczęściej wykonywane są testy skórne, rzadziej testy z krwi oceniające profil alergiczny. Wykonywane są również testy płatkowe. W zależności od ich rodzaju alergolog obserwuje ich wyniki lub omawia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *