leucyna

Leucyna – suplement białkowy, zalecane dawki BCAA, odchudzanie

Leucyna jest aminokwasem z grupy BCAA, który ma spory wpływ na budowę masy mięśniowej. Stad też jest popularnym suplementem stosowanym na masę. Ten związek chemiczny odpowiada za regulację procesów anabolicznych i hamowanie katabolizmu (rozpadu włókien mięśniowych). Skuteczność leucyny wymaga dopasowania dawki oraz jej komponentów. Jedynie w stosownej kompilacji z aminokwasami BCAA wykazuje korzyści.

Leucyna – jej działanie

Leucyna to aminokwas egzogenny, co znaczy nie mniej, nie więcej iż dostarczany jest z zewnątrz. W naturalnej postaci występuje w produktach nabiałowych jak sery i mleko, czy jogurty. Ponadto leucynę znajdziemy w mięśnie i nasionach roślin strączkowych. Dla sportowców to nieco zbyt mało, dlatego leucynę uzupełnia się w drodze suplementacji z zamiarem zwiększenia masy mięśniowej i wydolności sportowej. Co za tym idzie leucyna jest popularnym składnikiem mieszanek i odzywek dla sportowców.

Leucyna – suplement białkowy

Leucyna stanowi jeden z kilku aminokwasów BCAA obok izoleucyny i waliny. Nazywa się je również aminokwasami wysiłkowymi, które są swego rodzaju paliwem dla mięśni. Zadaniem leucyny jest zwiększanie ilości ATP w mięśniach, oraz ochrona przed rozpadem mięśni w wyniku intensywnych ćwiczeń, a także regeneracja tkanki mięśniowej.

Najważniejsze zadanie spoczywa na leucynie, gdyż to ta substancja inicjuje i stymuluje proces anaboliczny. Uruchamia ona syntezę białek i wpływa tym na rozrost mięśni. Z uwagi na ryzyko niedoboru białek, węglowodanów leucynę przyjmuje się wraz z proporcjonalną dawka „energetyczną” zapobiegając zachwianiu równowagi w organizmie. W wyniku działania leucyny powstaje tzw. HMB czyli związek antykataboliczny.

Leucyna – zalecane dawki

Dawkowanie leucyny jest bardzo ważne, gdyż nie powinno się jej nadużywać, ale aby była skuteczna powinno się spożywać stosownie wysokie dawki. Zwykle zalecaną dawka jest od 3 do 10g na dzień. Szczegółowa dawka zależy od masy ciała, wytrenowania i celów sportowych, a także wieku i płci sportowca. Mężczyznom ważącym w przedziale 70-100kg trenującym intensywnie zaleca się dawkę 8-10g na dobę, zaś kobietom między 5-6g dziennie.

Dawki te należy podzielić na porcje w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczór. Leucynę należy zażywać równolegle z porcją węglowodanów w ilości 40-50g na 8-10g leucyny i glutaminy (5-10g). brak któregokolwiek składnika powoduje nieskuteczność leucyny, bowiem te składniki są konieczne w budowaniu masy mięśniowej. Leucynę powinno się spożywać w czasie, gdy w organizmie najszybciej zachodzą przemiany metaboliczne (koniecznie na czczo o poranku) oraz po zakończeniu treningu (tzw. okno metaboliczne – 2-3 godziny)

Leucyna – dchudzanie z leucyną

Leucyna polecana jest zarówno sportowcom, jak też osobom odchudzającym się, bowiem aminokwas ten odpowiada za szybkość spalania tkanki tłuszczowej. Leucyna wzmaga proces termogenezy (wydzielania energii i produkcji ciepła), która dokonuje się w mięśniach i tkance tłuszczowej. W wyniku przemian cieplnych organizm pobiera energię ze zgromadzonego tłuszczu.

Ponadto leucyna reguluje poziom cukru we krwi, co za tym idzie osoby na diecie odchudzającej nie odczuwają nagłych napadów głodu i spadku nastroju. Najlepsze rezultaty można uzyskać łącząc leucynę z dietą średnio – lub wysokobiałkową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *