Zaczerwienienie powiek

Zaczerwienienie powiek – przyczyny, diagnoza, leczenie

Zaczerwienienie powiek może być skutkiem wielu chorób i nieprawidłowości. Przyczyną mogą być zarówno czynniki zewnętrzne jak i wewnętrzne. Jak powszechnie wiadomo, skóra wokół oczu jest najdelikatniejszym miejscem, pomijając oczywiście błony śluzowe np. jamy ustnej, czy nosowej.

Skóra wokół oczu, a zatem i skóra powiek nie posiada żadnej warstwy ochronnej w postaci lipidowego filmu, albowiem nie ma tam gruczołów. Miejsca te są zatem niezwykle narażone na wszelkiego rodzaju podrażnienia i infekcje zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Powyższy podział na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne ma swoje uzasadnienie w ich etiologii, a co za tym idzie – metodach profilaktyki, oraz leczenia w razie takiej konieczności.

Zaczerwienienie powiek – przyczyny

Przyczyn zaczerwienienia powiek i oczu są tak różne, że aby ułatwić sobie diagnostykę, należy podzielić je na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. W wyniku wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, lekarz jest w stanie ustalić przyczynę zaczerwienionych oczu i skóry wokół nich, albo chociaż zawęzić krąg podejrzanych.

Czynniki zewnętrzne to:

 • Środowisko – jego zanieczyszczenie ma duży wpływ na zdrowie naszych oczu i skóry wokół nich. Wahania temperatury, wiatr, pobudzają łuszczenie i zaczerwienienie skóry powiek
 • Alergeny – kurz, pyłki, pióra, sierść, chemia gospodarcza
 • Ukąszenia owadów – powodują mikrourazy, oraz są przyczyną pozostawania czerwonych plam
 • Ekrany – komputer, telewizor, telefon. Zbyt długa ekspozycja na tego typu bodźce może być powodem zaczerwienienia oczu i skóry wokół nich
 • Źle dobrane krople do oczu lub zbyt długie noszenie soczewek kontaktowych
 • Nieprawidłowy demakijaż
 • itp

Do czynników wewnętrznych zaliczamy:

 • Choroby zakaźne (zapalenie spojówek, jęczmień, zapalenie powiek itp.)
 • Niedobory witamin z grupy B, A, E i D
 • Nieprawidłowa praca narządów wewnętrznych, oraz układów w organizmie (zaburzenia mikroflory jelitowej, zaburzenia hormonalne itp.)
 • Chroniczne zmęczenie, niedobory snu, brak świeżego powietrza, stres.

Zaczerwienienie powiek – diagnoza

Niezależnie od tego jakie czynniki wpłynęły na zaczerwienienie powiek i oczu, należy udać się do lekarza okulisty, alergologa lub dermatologa. Diagnozę powinien poprzedzać wywiad w celu ustalenia ewentualnych okoliczności, w jakich doszło do zaczerwienienia, podrażnienia lub zainfekowania. Gdy chodzi o ciało obce, sprawa czasem bywa oczywista, jednak jest szereg różnych objawów towarzyszących zaczerwienieniu powiek i oczu, że możliwości etiologicznych jest mnóstwo. Nie można zatem zakładać, że minie samo, nie należy również podejmować się samodzielnego leczenia, albowiem może to się skończyć pogorszeniem stanu rzeczy, w tym nawet utratą wzroku.

Zaczerwienione powieki u dzieci

Skóra wokół oczu dziecka jest jeszcze bardziej delikatna, a co za tym idzie jeszcze mocniej narażona na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne zmiany zachodzące w organizmie. Jak wiadomo, dzieci w pewnym wieku rozwojowym nie mają poczucia czasu, w związku z czym np. zbyt długie oglądanie kreskówek, czy zbyt długa zabawa może być powodem zaczerwienienia oczu.

Podobnie sprawa się ma ze zbyt długim płaczem, który nie dość, że powoduje zaczerwienienie oczu, skóry wokół nich, często też jest powodem opuchnięcia górnej i dolnej powieki. Małe dzieci często bezwiednie i odruchowo trą oczy podczas zasypiania i podczas samego snu. Należy pamiętać, by pomieszczenia, w których przebywają dzieci były czyste i wolne od ewentualnych alergenów, albowiem w przypadku dzieci również są powodem zaczerwienienia oczu i powiek. Wszelkiego rodzaju infekcje, jak na przykład zapalenie spojówek również nie rozróżniają, czy chodzi o dorosłego, czy o dziecko.

Zaczerwienienie powiek – leczenie

Może zdarzyć się tak, że sami podejmiemy się leczenia nie wiedząc tak do końca co jest przyczyną dyskomfortu w postaci zaczerwienionych powiek, skóry wokół oczu, kącików oczu lub suchości oczu. Gdy etiologia objawów ma charakter alergiczny, podczas nieumiejętnie dobranych sposobów leczenia, reakcja alergiczna może przeobrazić się we wtórną infekcję bakteryjną, której skutki mogą być nieodwracalne.

Gdy dochodzi do podrażnienia, infekcji lub innych dolegliwości należy zrezygnować ze wszystkich czynności mogących pogłębić ten stan rzeczy. Przykładem takiej czynności jest makijaż, który wiąże się również z demakijażem podrażniającym skórę wokół oczu.

Podsumowanie

Istnieje wiele przyczyn zaczerwienienia się skóry wokół oczu, powiek i samych oczu. Czynniki negatywnie działające najogólniej można podzielić na czynniki zewnętrzne  i czynniki wewnętrzne .

W zależności od etiologii zaczerwienienia powiek i towarzyszących temu innych objawów, podejmuje się odpowiedni proces diagnostyczny, a następnie po wybraniu konkretnego specjalisty (okulista, alergolog, dermatolog) można przystąpić do leczenia. Nie należy podejmować się samodzielnego leczenia, albowiem może to skończyć się pogłębieniem się objawów lub nawet utratą wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *