badanie tętna płodu

Badanie tętna płodu – jakie jest właściwe tętno płodu?

Badanie tętna płodu to jedno spośród najpowszechniejszych badań robionych podczas ciąży. Badanie tętna u płodu jest jednym spośród przeważnie robionych badań w trakcie ciąży. Nie dzieje się tak bez przyczyny, gdyż utrzymywanie się częstotliwości pracy serca dziecka w granicach normy z ogromnym prawdopodobieństwem mówi o jego dobrostanie, tymczasem wszystkie zauważone wady mogą być rezultatem ogromnych schorzeń.

Jakie jest właściwe tętno płodu?

Serce Twojego dziecka bije zdecydowanie szybciej aniżeli Twoje. Właściwe tętno płodu waha się w rozdziale od 110 do 160 uderzeń na minutę oraz jest to tak nazywana czynność podstawowa, jaka może podlegać nieustannym zmianom. Podczas skurczów porodowych może dojść do niewielkiego zwiększenia bądź małego zwolnienia pracy serca dziecka, jest to jednakże całkowicie normalne oraz nie powinnaś mieć powodów do strachu.

W jaki sposób określa się tętno płodu?

Istnieje parę typów badań umożliwiających na ustalenie czy zarodek dobrze się rozwija oraz jego serce właściwie pracuje. Najstarszym oraz najmniej precyzyjnym jest metoda osłuchiwania. Jest to technologia subiektywna, ponieważ jedynie od specjalisty zależy ustalenie czy serce dziecka bije dobrze. Taka poza tymże, iż jest właściwie stara ma określone wady. Po pierwsze osłuchiwania można dokonywać dopiero ok. 17-18 tygodnia ciąży, i poza tymże nie pozwoli rodzicom na usłyszenie bicia serduszka dziecka. W związku z tymże, od owej techniki właściwie się odchodzi. Kolejną techniką na osłuchanie tętna płodu jest echosonda. Innowacyjne narzędzia pozwolą usłyszeć częstotliwość bicia serduszka dziecka już w 12 tygodniu ciąży. W przeciwieństwie do słuchawki położniczej zapewnia również rodzicom, a nie jedynie specjaliście usłyszeć tętno nienarodzonego dziecka.

Ocena tętna płodu

Serce zaczyna bić blisko 23. dnia życia płodowego, jednakże ewidencja jego pracy jest możliwa tylko po dłuższym okresie we współzależności od techniki. Dobre tętno płodu sięga 110-150 uderzeń na minutę. Wartości poniżej 110/min definiowane są jako bradykardia, tymczasem wartości ponad 150/min to tachykardia. Pośród podstaw bradykardii wymienia się niewielkie ciśnienie krwi mamy, niską temperaturę jej ciała lub hipoglikemię, dodatkowo choroby oraz arytmię serca płodu, niewydolność łożyska, nacisk pępowiny bądź nacisk główki płodu i stosowanie poniektórych środków.

Tymczasem tachykardia może być wywołana niedotlenieniem płodu, gorączką u mamy, zainfekowaniem błon płodowych, niedokrwistością płodu i także pewnymi środkami. Obserwując tętno płodu, można również pokazać obecność akceleracji, więc trwających co najmniej 15 sekund przyspieszeń akcji serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę. Ich występowanie jest zjawiskiem normalnym oraz w odpowiednich warunkach winno się wykazać ponad 2 akceleracje na 10 minut.

Jaki jest cel sprawdzania tętna płodu

Hipotetycznie, celem jest poznanie kłopotów połączonych z przepływem tlenu do dziecka tak, aby można było we właściwym czasie rozpocząć interwencję, jaka zapobiegnie ogromnym komplikacjom: niedotlenieniu, zamartwicy, drgawkom i chociażby śmierci dziecka. Równocześnie jednakże nie chcemy, żeby stosowanie monitoringu podwyższyło zagrożenie zbędnych interwencji. Takich jak cesarskie cięcie bądź poród przy wykorzystaniu vacuum bądź kleszczy.

Badanie KTG?

W trakcie badania, jakie trwa 30 minut, lekarz umieszcza na brzuchu kobiety dwa pasy z sensorami. Pierwszy mierzy bicie serduszka dziecka, natomiast drugi zapisuje kurcze macicy mamy. Wyniki badania specjalista zauważa na ekranie. Kobieta badana winna leżeć na lewym boku, żeby nie uciskać żyły głównej. Zazwyczaj badanie KTG trwa blisko 30 minut, w trakcie których kobieta niestety nie może dowolnie zmienić pozycji ciała. Zwykle osoba przeprowadzająca kardiotokografię poleca położenie się na lewym boku, aby nie uciskać żyły głównej. W końcowych wypadkach aparaturę podłącza się chociażby na cały okres porodu, z chwilami przerwy na wypoczynek.

Echosonda

Echosonda, nowsza wersja słuchawki położniczej, to najpowszechniejsza technologia pomiaru tętna płodu. Żeby ocenić pracę serca, więc wsłuchać się w tętno, specjalista musi wpierw ustalić położenie małego. Potem znajduje odpowiednie miejsce oraz przykłada do niego echosondę. Innowacyjne echosondy pozwolą na wysłuchanie tętna chociażby już od 12. tygodnia ciąży. Korzyścią echosondy jest to, iż bicie serca może usłyszeć nie jedynie specjalista, lecz również rodzice. Wadą natomiast to, iż jest to technologia subiektywna, uzależniona od odpowiedniej wykładni poprzez specjalistę. Natomiast co za tymże idzie – jego doświadczenia.

Detektor tętna płodu

Detektor tętna płodu to narzędzie elektroniczne, nazywane niejednokrotnie KTG. Domowe wersje tychże narzędzi mają mały rozmiar – składają się z głowicy i odbiornika z głośnikiem. Jego zadaniem jest odsłuch bicia serca nienarodzonego dziecka oraz pomiar tętna. Jest to możliwe, gdyż narzędzie działa przez generację fal ultradźwiękowych, jakie są kierowane do wnętrza brzucha ciężarnej przez głowicę. Natomiast odbijane fale, jakie powracają do głowicy, są zmieniane na sygnał elektryczny, i potem na sygnał dźwiękowy. Niezwykle rozwinięte typy detektorów są czulsze oraz mogą rozpoznać chociażby bicie 9-tygodniowego serduszka. Używanie urządzenia jest bezpieczne dla zdrowia matki oraz dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *