17 tydzień ciąży

17 tydzień ciąży (17 TC) – czego się spodziewać w 17 tygodniu ciąży?

17 tydzień ciąży jest przełomem 4 i 5 miesiąca ciąży. To w zasadzie półmetek. Dziecko ma wykształcone już wszystkie narządy wewnętrzne, które dynamicznie się rozwijają. Serce mocno bije, a płuca kształtują się. W 17 tygodniu łożysko osiąga wielkość niemal taką samą jak dziecko. To czas najbardziej dynamicznego wzrostu.

17 tydzień – co nowego dzieje się w rozwoju dziecka?

U dziecka w tym czasie wszelkie konieczne do życia narządy są wykształcone. Waga ciała waha się od 140 do 150 g. Długość wynosi w granicach ok. 11-15 cm). Skóra pokrywająca ciało jest bardzo cienka i delikatna, wręcz pergaminowa, niemal przeźroczysta. Nadal pokryta jest tzw. meszkiem płodowym, czyli lanugo. Na paluszkach pojawiają się spiralne wzory, które w przyszłości staną się liniami papilarnymi.

Gospodarka hormonalna dziecka jest jeszcze słabo rozwinięta. Łożysko produkuje niezbędne hormony. 17 tydzień to także nabudowanie tkanki tłuszczowej. Dzięki temu, gdy dziecko już się urodzi, będzie miało z czego czerpać energię czy też sprawi, że ciało będzie mogło utrzymywać stałe ciepło.

W 17 tygodniu mózg „obudowuje się” korą, która chroni delikatne zwoje oraz bruzdy. Serce dziecka jest prawie całkowicie wykształcone. Ma już dwie komory oraz przedsionki, między którymi znajduje się otwór (krąży przez niego krew z pominięciem drugiej komory. Otwór zostanie zasklepiony w momencie, gdy dziecko weźmie pierwszy oddech po urodzeniu. W trakcie USG słyszalna jest dwukrotnie szybsza praca (porównując do serca kobiety ciężarnej).

17 tydzień ciąży to także moment, na który oczekuje wielu rodziców. Można bowiem w tym czasie rozpoznać drugorzędne cechy płciowe, czyli narządy rozrodcze (chłopięcy penis lub dziewczęce wargi sromowe). Odpowiednie ustawienie dziecka podczas USG sprawia, że z dość dużym prawdopodobieństwem można określić czy urodzi się syn, czy córka.

17 tydzień ciąży – zachowanie dziecka

W 17 tygodniu dziecka skupia się ono szczególnie na pracy nad odruchem świadomego oddychania. Póki co nadal jest przewaga oddychania pępowinowego. Zauważalna jest znacznie większa ruchliwość rączek oraz nóżek. Przyszła mama w tym czasie wyczuwa pierwsze ruchy dziecka. W pierwszej ciąży mogą być jeszcze zbyt słabe i dopiero za 2 – 3 tygodnie będą wyraźniejsze. Pociecha rozpoczyna zabawy w łonie kobiety – np. huśta się na pępowinie lub pływa w wodach płodowych i robi fikołki.

Trenowany jest przez dziecko odruch chwytania (zaciska i rozluźnia palce dłoni). W 17 tygodniu maluch lubi dotykać i poznawać swoje ciało, szczególnie skupia się na twarzy. To czas, gdy poruszają się już gałki oczne. Dziecko bardzo intensywnie odbiera bodźce dźwiękowe pochodzące z zewnątrz. Mimo, że ma słabo wykształcony słuch, dźwięki muzyki oraz głosy docierają jako wibracje. W tym czasie rodzice powinni dużo mówić do dziecka. Można również puszczać muzykę i obserwować, jaki gatunek sprawia, że maluch się uspokaja, a jaki wywołuje większe poruszenie.

17 tydzień ciąży – zmiany zachodzące w ciele kobiety

W 17 tygodniu następuje intensywny przyrost wagi dziecka i łożyska, a co za tym idzie następuje widoczne zwiększenie brzucha kobiety. Przyrost masy to około 3 – 4 kilogramy. Ciążowe krągłości są już mocno widoczne. Macica zwiększa swoją objętość. Z miednicy przemieszcza się także do wnętrza jamy brzusznej.

17 tydzień ciąży – co odczuwa przyszła mama?

Ze względu na znaczne zwiększenie dziecka następuje ściskanie innych narządów. Pojawia się zwiększone parcie na pęcherz moczowy. Zwykle w tym czasie mijają lub są znacznie słabsze niż początkowo typowe objawy (nudności, wymioty, nagłe zmiany nastrojów). Natomiast w II trymestrze nasileniu ulegają dolegliwości bólowe kręgosłupa. Powoduje je większa masa ciała oraz zmiana środka ciężkości w kierunku przodu.

Dolegliwości ciążowe w 17 tygodniu ciąży mogą występować w postaci na przykład:

  • wzmożone krwawienie z dziąseł lub nosa (z powodu wzrostu ciśnienia krwi);
  • zwiększona potliwość;
  • nasilone bóle pleców (szczególnie krzyżowy oraz lędźwiowy odcinek kręgosłupa);
  • brodawki piersi stają się bolesne oraz swędzące;
  • pozycja w czasie snu jest coraz trudniejsza do wybrania;
  • pojawiają się tzw. zachcianki ciążowe (mogą obejmować konkretne produkty spożywcze w niezwykle ciekawych połączeniach) czy też wzmożony apetyt w nocy;
  • na twarzy, dekolcie, szyi, ramionach czy brzuchu pojawiają się przebarwienia.

17 tydzień ciąży – rady dla przyszłej mamy

Szczególnie ważny w 17 tygodniu ciąży jest odpoczynek, podejmowanie dostosowanej do własnych możliwości aktywności fizycznej oraz masaże kręgosłupa (zwłaszcza w okolicy krzyżowej). Pojawiające się objawy w większości przypadków nie wymagają konsultacji ze specjalistą. Pojawienie się symptomów niepokojących (np. silny ból w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, nadmierne krwawienie z dziąseł czy nosa) lub innych nieswoistych objawów powinno skłonić do wizyty lekarskiej.

Niezwykle istotna jest również odpowiednio zbilansowana dieta. 17 tydzień to idealny czas na wyjazd, relaks poza miejscem zamieszkania oraz oderwanie się od zwykłych, podejmowanych na co dzień czynności (pracy lub prowadzenia domu). Nawet weekend w innym klimacie dobrze służy przyszłej mamie. To jest dla niektórych pań ostatni moment, gdy podróż samochodem (a nawet samolotem) znoszona jest dobrze.

Jeżeli kobieta w 17 tygodniu ciąży czuje się dobrze, może także kompletować garderobę na kolejne miesiące. Warto zakupić szerokie sukienki oraz spodnie „rosnące” wraz z przyszłą mamą (np. ze specjalnym, elastycznym stanem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *