Nadmiar śliny w ciąży

Nadmiar śliny w ciąży – przyczyny, jak sobie z tym radzić?

Nadmiar śliny w ciąży jest powodem skarg wielu kobiet, zwłaszcza, gdy czują mdłości. Nadmierne ślinienie nie wpłynie na dziecko, chociaż może być dla ciężarnej kobiety bardzo nieprzyjemne. Objaw ten jest jednym z tak zwanych skutków ubocznych ciąży. Przestrzeganie określonych zasad pozwoli pozbyć się tego niekomfortowego problemu.

Nadmiar śliny w ciąży – przyczyny

Lekarze nie wiedzą dokładnie, co powoduje zwiększone wydzielanie śliny u niektórych kobiet we wczesnej ciąży, ale uważa się, że przyczyną mogą być zmiany hormonalne. Ponadto nudności mogą spowodować, że kobieta powstrzyma się od połykania śliny, prowadząc w ten sposób do dużych ilości śliny w jamie ustnej. Nadmiar śliny w ciąży występuje częściej u kobiet cierpiących na wczesną toksykozę, zwłaszcza tych, którym towarzyszą wymioty.

W normalnych okolicznościach gruczoły ślinowe produkują około 1,5 litra śliny dziennie, a ponieważ połykanie odbywa się w sposób ciągły i nieświadomy, nikt tego nie zauważa. Zwiększone wydzielanie śliny w czasie ciąży może być również związane ze zgagą, co jest częstym zjawiskiem wśród kobiet w ciąży. Zawartość żołądka jest kwasem, a gdy ten kwas wraca do przełyku, podrażnia go i powoduje uczucie pieczenia. Czujniki kwasowe w przełyku sygnalizują gruczołom ślinowym wytwarzanie śliny, która ma zwiększone stężenie wodorowęglanów, to znaczy, że jest medium alkalicznym.

Za każdym razem, gdy połykana jest ślina, obmywa ona ściany przełyku i pomaga zneutralizować kwas soku żołądkowego. Inne czynniki drażniące, takie jak dym papierosowy, próchnica, zakażenia jamy ustnej i gardła, niektóre leki, ekspozycja na toksyny, takie jak rtęć i pestycydy, a także niektóre problemy medyczne, mogą również powodować nadmiar śliny w ciąży.

Nadmiar śliny w ciąży: zmiana preferencji smakowych

Pasja do kwaśnego i słonego często pojawia się od pierwszych tygodni oczekiwania na dziecko. W rezultacie gruczoły ślinowe są podrażnione, i zaczynają działać bardziej aktywnie i wkrótce przyszła mama może odczuwać nadmierne ślinienie się.

Nadmiar śliny w ciąży: zwiększony apetyt

Wyrażenie – ślinienie się nie jest zwykłą frazą. W oczekiwaniu na spożycie pokarmu nie tylko pojawia się wydzielanie soku żołądkowego do dalszego trawienia pokarmu, ale także następuje bardziej aktywna produkcja śliny. Dlatego kobiety, które często odczuwają łaknienie, mogą odczuwać nadmiar śliny w ciąży.

Nadmiar śliny w ciąży: inne przyczyny dyskomfortu

 • Choroby jamy ustnej i zębów, w których występuje uszkodzenie błon śluzowych, dziąseł.
 • Zmiany gruczołów, które bezpośrednio wytwarzają ślinę.
 • Zaburzenia układu nerwowego. Przy tego rodzaju zaburzeniu apetyt jest często tracony, ale inne odruchy, wzrastają, w tym nadmierne ślinienie.
 • Obecność chorób przewodu pokarmowego – zapalenie żołądka, wrzód trawienny, zaburzenia trzustki.
 • Zwiększone ślinienie jest szczególnie wyraźne u kobiet cierpiących na niepowściągliwe wymioty ciężarnych. To złe samopoczucie objawia się w ciężkich wymiotach i jest najcięższą postacią porannych wymiotów kobiet w ciąży.
 • Zaburzenia endokrynologiczne – nieprawidłowości w tarczycy, cukrzyca, prowadzą do braku równowagi hormonalnej.
 • Patologie górnych dróg oddechowych – nieżyt nosa różnego pochodzenia, przewlekłe zapalenie migdałków.
 • Obecność pasożytów.
 • Niektóre leki przyjmowane przez kobietę mogą również powodować zwiększone wydzielanie śliny. W takim przypadku konieczne jest poinformowanie lekarza o pojawiającym się dyskomforcie i najprawdopodobniej lekarz zadecyduje o zmianie terapii.

Jak radzić sobie z nadmiernym wydzielaniem śliny w ciąży?

Zawsze ciężarna kobieta powinna poinformować swojego lekarza, jeśli cierpi na nudności, zgagę lub wymioty, aby specjalista mógł pomóc w pozbyciu się tych problemów, a być może ślinienie samo się zatrzyma.

Niektóre kobiety cierpiące na nadmierne ślinienie w ciąży stosują takie metody:

 • Mycie zębów kilka razy dziennie i używanie płynu do płukania jamy ustnej
 • Częste jedzenie, ale lekkostrawnych pokarmów, stosowanie tylko zbilansowanej diety i unikanie pokarmów z nadmierną zawartością skrobi
 • Płatki owsiane są zalecane na śniadanie. Ten produkt pomaga normalizować kwaśność soku żołądkowego, pomaga radzić sobie z zgagą i nudnościami, zmniejszając wydzielanie śliny podczas ciąży we wczesnych stadiach.
 • Picie odpowiedniej ilości wody (można dodać cytrynę) małymi łykami
 • Ssać cukierki lub żuć gumę bez cukru, ale unikać kwaśnych cukierków i gumy, ponieważ mogą stymulować produkcję śliny.

Dla wielu kobiet problem ten zmniejsza się lub znika całkowicie pod koniec pierwszego trymestru, wraz z osłabieniem wczesnej toksykozy. Jednak u niektórych ciężarnych kobiet to nieprzyjemne zjawisko utrzymuje się przez cały okres ciąży, w tym również nudności.

Oprócz neutralizacji kwasu soku żołądkowego, ślina pełni wiele innych ważnych funkcji, w tym utrzymywanie jamy ustnej w stanie wilgotnym i wytwarzanie enzymów, które pomagają w trawieniu. Zawiera również białka o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych, które pomagają chronić zęby i jamę ustną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *