Inhalacja

Inhalacja – dla kogo jest przeznaczona? Przeciwwskazania do stosowania

Inhalacja jest jedną z najlepszych technik przeznaczonych do leczenia infekcji, która obejmuje górne drogi oddechowe. Polega na wdychaniu preparatu leczniczego w formie pary. Podkreślić należy fakt, że jest to sprawdzony sposób nie tylko na problem kaszlu, kataru czy też zatkanych zatok, ale również różnego rodzaju dolegliwości alergicznych, astmy, a nawet zapalenia oskrzeli. W ostatnich z wymienionych przypadków niezbędne jednak staje się wykorzystanie inhalatora kieszonkowego bądź nebulizatora. W jaki sposób przeprowadzić inhalację? Sytuacje w których można wykonać domową inhalację, a w jakich trzeba wykorzystać profesjonalne inhalatory?

Inhalacja jest zabiegiem leczniczym, który polega na podaniu roztworów preparatów leczniczych bądź ich aerozoli do dróg oddechowych łącznie z wdychanym powietrzem. W sytuacji, w której doskwiera nam katar możemy przeprowadzić tradycyjną formę inhalacji, a więc tak zwaną „parówkę” z niewielką ilością ziół mających działanie rozkurczające albo olejków eterycznych. Alergicy oraz astmatycy, którzy wymagają specjalistycznych środków leczniczych powinni wykorzystać inhalator kieszonkowy bądź nebulizator.

Inhalacja – dla kogo jest przeznaczona?

Określony zabieg przeznaczony jest dla każdej osoby, która cierpi z powodu alergii, astmy lub innych przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych, na przykład zapalenie zatok, katar. Podkreślić należy fakt, że z określonego działania korzystać mogą również dzieci, które mają więcej niż rok. Jedyne przeciwwskazanie do przeprowadzenia określonego zabiegu to występowanie reakcji alergicznych na związki znajdujące się w parze wodnej. Niezależnie od tego, czy inhalacja zostanie przeprowadzona z wykorzystaniem miski z gorącą wodą czy też profesjonalnego inhalatora, wynik określonego zabiegu będzie taki sam. Wpłynie to na złagodzenie dolegliwości, które charakterystyczne są dla określonego schorzenia, a także na ułatwienie procesu oddychania.

Inhalacja – w jaki sposób powinna być przeprowadzona?

W przypadku, w którym osobie chorej dokucza nieznaczna niedrożność dróg oddechowych, w postaci kataru, można wówczas wykonać parówkę. Do wykonania określonego zabiegu potrzebujemy miskę, gorącą wodę, a ponadto ręcznik.

Do miski, w której znajduje się gorąca wodą należy wrzucić garść ziół, a także kilka kropelek olejku eterycznego. W dalszej kolejności głowa powinna być przykryta ręcznikiem, w taki sposób aby zakrywał także miskę. Trzeba pochylić się nad miską z gorąca wodą, zamknąć oczy. Nie należy zbliżać się do wody, aby nie doprowadzić do poparzenia. Ważne jest to, żeby podczas wykonywania zabiegu inhalacji głęboko oddychać za pośrednictwem nosa, a powietrze wydychać ustami. W przypadku, gdy dojdzie do zatkania nosa przez wydzielinę, koniecznie trzeba przerwać wykonywanie zabiegu i usunąć substancję, która nam przeszkadza.

Inhalacja przeprowadzana w warunkach domowych powinna trwać około 15 minut. Podkreślić należy fakt, ze nie może trwać dłużej, ale nie może przekroczyć 30 minut. Co więcej, gdy wykonujemy inhalacje dzieciom, to należy zwrócić uwagę na fakt, że nie może ona trwać dłużej niż 5 minut. Ponadto napar powinien być trochę przestudzony. Inhalacja powinna być wykonywana dwa, bądź trzy razy dziennie przez około 5-7 dni.

Inhalacja – kiedy niezbędny jest profesjonalny inhalator?

W sytuacji gdy schorzenie górnych dróg oddechowych ma charakter przewlekły albo ciężki niezbędne jest przyjmowanie specjalistycznych preparatów leczniczych. Wówczas należy wykorzystać inhalator kieszonkowy: proszkowy bądź ciśnieniowy. Wykorzystanie takiego przyrządu polega na włożeniu inhalatora do ust, przytrzymaniu zębami oraz szczelnym objęciu ustami. W chwili wzięcia głębokiego oddechu, konieczne staje się naciśnięcie pojemnika ze środkiem leczniczym. W celu uwolnienia go do naszych dróg oddechowych. Zabieg powtarzany jest wtedy, kiedy potrzebuje tego osoba chora.

Inhalacja – wykorzystanie nebulizatora

Przyrząd ten pozwala na wykonanie nebulizacji, a wiec zabiegu który polega na podaniu pacjentowi zawiesiny cząsteczek preparatu leczniczego, a więc aerozolu, w sposób bezpośredni do układu oddechowego. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, w przypadku osoby starszej, która dysponuje mniej wydolną funkcją oddechową. Nebulizator to urządzenie, które nie wymaga koordynacji wdechu z naciśnięciem pojemnika z preparatem leczniczym. Naciśnięciem w celu uwolnienia środka do dróg oddechowych.

Inhalacja – przeciwwskazania do stosowania

Inhalacja nie może być wykonana w każdej sytuacji. Istnieją przeciwwskazania do stosowania określonego zabiegu. w tym przypadku wymienia się nastepujące aspekty, które bezwzględnie zabraniają korzystania z zabiegu inhalacji. Są to:

  • wysoka gorączka,
  • ciężka niewydolność serca,
  • przewlekłe oraz ciężkie schorzenia obejmując układ oddechowy człowieka, takie jak choroby nowotworowe, gruźlica i inne,
  • niewydolność krążeniowa,
  • atak astmy oskrzelowej,
  • pojawiające się ciężkie krwotoki z dróg oddechowych,
  • ciężkie w przebiegu zapalenie krtani, nosa, a także gardła,
  • ropne zapalenie migdałków oraz zatok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *