Leki na astmę – jakie leki na astmę i kiedy zaleci lekarz

Leki na astmę można podzielić na dwie zasadnicze grupy. Pierwszą z nich stanowią te o działaniu przeciwzapalnym. Drugą zaś leki rozszerzające oskrzela. Zanim jednak zaczniemy je przyjmować, warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Trzeba też podkreślić, że leczenie astmy to poważne i wymagające specjalistycznej wiedzy zadanie. Nie należy więc podejmować go na własną rękę.

Jeżeli więc zaobserwowaliśmy u siebie objawy wskazujące na to, że występuje u nas astma, to koniecznie udajmy się do lekarza. To on powinien zdiagnozować nasz przypadek i, w razie potrzeby, dobrać odpowiednie leki. Tych zaś na rynku jest obecnie naprawdę sporo, a zdecydowana większość z nich dostępna jest wyłącznie na receptę. Astma to poważna choroba, która nieleczona może wywołać poważne konsekwencje. Jeżeli wiec zmagamy się z tym schorzeniem, to przyjmowanie leków jest wręcz nieuniknione. Pozwalają one złagodzić objawy i znacznie ułatwiają oddychanie.

Sposób przyjmowania leków

Leki na astmę najczęściej przeznaczone są do podawania tak zwaną drogą wziewną. Dlaczego? Ponieważ uważa się, że dzięki temu terapia nimi jest wysoce bezpieczna, a przy tym cechuje się większą skutecznością. Co więcej, przyjmowanie leków tą drogą sprawia, że dają one natychmiastowe efekty (po przyjęciu specyfiku choremu od razu łatwiej się oddycha), a przy tym działają miejscowo. Dzięki temu dawka leku wziewnego jest z reguły dużo mniejsza aniżeli dawki leków podawanych doustnie, a przy tym jednocześnie bardziej wydajna. Przyjmowanie medykamentów drogą wziewną jest też dla pacjentów bardziej komfortowe i niejednokrotnie po prostu łatwiejsze.

Preparaty służące rozszerzeniu oskrzeli

Na wstępie warto zaznaczyć, że wszelkie leki, których celem jest rozszerzenie oskrzeli, mają jedynie doraźne działanie. To właśnie one dają najszybsze efekty, jednak często utrzymują się one dość krótko. Ich zadaniem jest ułatwienie choremu oddychania. Ich przyjmowanie nie oznacza jednak, że można zrezygnować z terapii długofalowej, która służy kontrolowaniu choroby. Pacjenci sięgają po tego typu leki w momencie, kiedy trudniej im się oddycha, a więc kiedy następuje „atak” astmy oskrzelowej.

Warto pamiętać, że to, czy leczenie przebiega prawidłowo, można zaobserwować między innymi po ilości zużywanych preparatów właśnie o działaniu doraźnym. Jeśli chory zaczyna korzystać z nich coraz częściej, oznacza to, że kontrola przebiegu choroby może nie być prawidłowa. Należy też dodać, że leki, o których w tym miejscu mowa, nie mają żadnego wpływu na toczący się w organizmie proces zapalny, który stanowi prawdziwego powodu choroby. Oznacza to, że nawet regularne przyjmowanie środków o działaniu doraźnym nie wyleczy pacjenta. Jednak ze względu na podniesienie komfortu jego życia i ułatwienie oddychania, należy je przyjmować, jeśli tak właśnie zalecił lekarz. Wśród medykamentów rozszerzających oskrzela wymienić należy zwłaszcza:

  • β2-sympatykomimetyki – ich zadaniem jest wywołanie rozkurczu mięśni gładkich oskrzeli poprzez pobudzenie receptorów β2;
  • farmoterol i salmeterol – to leki o dłuższym działaniu. Efekt rozszerzenia oskrzeli utrzymuje się nawet do dwunastu godzin po ich przyjęciu. Dzięki temu zalecane są zwłaszcza do stosowania przed snem, aby pacjent miał spokojną noc;
  • teofilinę – lek pod postacią kapsułek. Sposób jej działania nie został jeszcze dokładnie opisany.
  • leki antycholinergiczne – ich zadaniem jest zahamowanie skurczu oskrzeli o charakterze odruchowym. Pozwalają również wpłynąć na stałe napięcie mięśni, skutecznie je obniżając.

Leki przeciwzapalne

To grupa leków służących kontrolowaniu astmy o charakterze przewlekłym. Aby w praktyce było to możliwe, pacjent musi przyjmować wspomniane leki regularnie, czyli każdego dnia. Wśród środków o działaniu przeciwzapalnym wymienić należy:

  • kortykosteroidy – to bez wątpienia najbardziej popularne leki pozwalające kontrolować przebieg astmy. Ich działanie jest dwojakie – z jednej strony miejscowe, z drugiej zaś ogólne;
  • glikokortykosteroidy – to silne leki podawane dożylnie. Występują również w formie tabletek. Sięga się po nie zwłaszcza w przypadku ciężkiego zaostrzenia choroby. Okazują się być też pomocne wtedy, gdy wziewne leki nie pozwalają w skuteczny sposób uporać się z uciążliwymi objawami;
  • leki antyleukotrienowe – ich działanie polega na zahamowaniu aktywności leukotrienów. No właśnie te ostatnie są sprawcami odruchu kurczenia się oskrzeli. To również one powodują zmianę w przepuszczalności naczyń i doprowadzają do wydzielania śluzu.
  • kromony – różnią się one od wszystkich leków wymienionych powyżej tym, że nie wykazują działania przeciwzapalnego. Są jednak skuteczne, ponieważ stabilizują aktywność komórek tucznych oraz granulocytów. Dzięki temu hamują skurcze oskrzeli i zapobiegają pojawieniu się gęstej i utrudniającej oddychanie lepkiej wydzieliny.

Podsumowując, leki na astmę mogą wykazywać działanie doraźne lub długofalowe. Najczęściej chorzy na przewlekłą postać omawianej choroby przyjmują je równolegle. Zanim jednak rozpoczniemy terapię którymkolwiek ze tych specyfików, konieczne jest udanie się do lekarza, który przepisze właściwe środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *