Dobre bakterie w organizmie

Dobre bakterie w organizmie – funkcje, rola w organizmie

Dobre bakterie w organizmie ma każdy człowiek. W organizmie człowieka jest ok. 2 kilogramów bakterii! W większości są łagodne, i chociażby dobre, chociaż są także takie grupy bakterii, jakie mogą mieć wpływ na zagrożenie zapadnięcia na pewne zaburzenia, i też na tendencję do tycia. Co należy wiedzieć o bakteriach będących w organizmie człowieka?

Dobre bakterie, więc mikroorganizmy żyjące w organizmie człowieka regulują właściwe funkcjonowanie organizmu. Każdy z nas ma 90 bilionów przyjaznych bakterii, jakie w sumie zawierają sto razy więcej genów aniżeli ludzki genom. To dwa kilogramy bakterii, bez jakich nie moglibyśmy żyć oraz cieszyć się doskonałym zdrowiem.

Dobre bakterie w organizmie

Choć bakterie nie cieszą się odpowiednią renomą oraz często wiadomo, iż lepiej trzymać się od nich z daleka, to nie wszelkie są szkodliwe. Istnieją takie, jakie są nam wręcz potrzebne. Zasiedlają one nasz przewód pokarmowy, zwłaszcza jelito grube. Są tam biliony dobrych bakterii i to przedstawicieli wielu rozmaitych rodzajów. Przy czym, te najistotniejsze to te kwasu mlekowego z typu Lactobacillus i z typu Bifidobacterium. Przyjazne bakterie pokrywają nabłonek w jelitach. Tym samym nie pozwolą się tam umieszczać szkodliwym bakteriom lub odmiennym negatywnym substancjom. Mało tego, wytwarzają substancje spowalniające rozwój patogennych bakterii oraz grzybów. W jelitach znajduje się 70 proc. wszelkich naszych komórek immunologicznych. I nie ma wątpliwości, iż dobre bakterie są nam potrzebne do właściwego działania.

Przyjazne bakterie kwasu mlekowego

Najwięcej bakterii żyje w jelicie grubym, lecz najistotniejsze dla zachowania doskonałej kondycji całego organizmu są gatunki bakterii kwasu mlekowego z typu Lactobacillus oraz Bifidobacterium i Saccharomyces boulardii, reprezentujący drożdżaki. Wraz z innymi bakteriami otaczają one dokładnie nabłonek jelitowy, stanowiąc zaporę dla bakterii patogennych bądź dla substancji niebezpiecznych, jakie wraz z posiłkiem dochodzą do jelit. Pomiędzy bakteriami i organizmem człowieka – w przeciągu wieków ewolucji – wykształciła się równowaga. Kiedy dotrze do jej uszkodzenia, może rozwinąć się choroba. Więc także nasz organizm został poprzez naturę zaopatrzony w proces, jaki określono probiozą. To możliwość zwiększania liczebności bakterii probiotycznych w procesie pokarmowym.

Gdy dobre staje się szkodliwe

Rozwój metod leczniczych ratuje życie, lecz także stwarza niebezpieczeństwo. Jeszcze więcej ludzi narażonych jest na zarażenia wirusami niechorobotwórczymi, i zwłaszcza swoją florą. Rozwój transplantologii, i co za tym idzie – immunosupresja, chemioterapia nowotworów, wszczepianie implantów, cewnikowanie – to wszystko służy zarażeniom. Zwłaszcza katastrofalne efekty może mieć zarażenie syntetycznych zastawek bądź endoprotez ortopedycznych. Normalnie niepatogenne wirusy ze skóry bądź jamy ustnej na skutek pewnego urazu dostają się do krwi.

Krew winna być tkanką czystą oraz wszystkie wirusy są z niej usuwane poprzez nasz system immunologiczny. Jednakże w wypadku sztucznego implantu może (lecz nie musi) dojść do osadzenia się bakterii na jego powierzchni. Implanty te są dużo niezwykle podatne na zarażenia, gdyż wirusy są z nich dużo trudniej usuwane aniżeli z żywej tkanki, jaka sama się chroni. Zwłaszcza groźne jest powstanie tzw. biofilmu, w jakim bakterie są bardzo ciężkie do usunięcia, chociażby poprzez antybiotyki. Niejednokrotnie w takiej sytuacji może dojść do potrzeby wyeliminowania lub zmiany endoprotezy, ponieważ będzie stanowiła duże niebezpieczeństwa dla życia chorego.

Czy to prawda, iż bakterie, jakie mamy w jelitach, oddziałują na zdrowie każdego narządu w naszym organizmie?

Mikroflora jelitowa odgrywa niezwykle ważną funkcję w prewencji oraz leczeniu wielu dolegliwości, zwłaszcza cywilizacyjnych. Będące w naszym przewodzie pokarmowym zarazki oddziałują bowiem na właściwe działanie całego organizmu. W jelitach zdrowego człowieka działa chociażby blisko 2-3 kilogramów drobnoustrojów. Gdyby pozbawić nas bakterii jelitowych, nie bylibyśmy w stanie przetrwać w naturalnym środowisku. Pozytywne dla naszego zdrowia bakterie jelitowe, przede wszystkim z typu Lactobacillus oraz Bifidobacterium, wprost bądź pośrednio koordynują bowiem działanie każdego organu oraz narządu.

Skład artykułu probiotycznego

W sklepach można odnaleźć dużo artykułów, jakie poprzez wytwórców definiowane jako probiotyczne. W znaczącej liczbie wypadków tak niestety nie jest. O tym, czy artykuł spożywczy jest probiotyczny, determinuje obecność informacji o tym, jaki szczep został wykorzystany do jego wytworzenia. Na etykietce obowiązkowo musi odnaleźć się: nazwa typu, gatunek oraz szczep bakterii. Brak takiej informacji informuje o tym, iż nie jest on probiotyczny. Wzbogacenie artykułu o probiotyk nie jest kosztowne. Gdy do produktu dołączane są probiotyki, wartość nie musi być większa w zestawieniu do takiego samego produktu bez danych probiotyków. Należałoby pamiętać, iż do tego, żeby bakterie miały pozytywny wpływ na organizm, artykuł, w jakim się odnajdują, musi zawierać chociaż dziesięć milionów żywych komórek bakteryjnych na ml.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *