powikłania anginy

Powikłania anginy i jej leczenie – zapalenie ucha środkowego

Powikłania anginy mogą być bardzo poważne, stad też istotne jest leczenie i rozpoznanie choroby w odpowiednim jej stadium. Zaniechanie wizyty u lekarza może doprowadzić nas do zagrożenia życia. Prócz diagnozy ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich i zażywanie antybiotyku.

Powikłania anginy

Typowym powikłaniem anginy jest zapalenie zatok, zapalenie ucha i ropień okołomigdałkowy, mniej typowym i rzadszym sepsa. Bakteryjne zapalenie gardła może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Anginę wywołują paciorkowce bytujące w jamie ustnej. Powikłania nieleczonej anginy odnoszą się głównie do uszu i gardła, ale mogą sięgać nawet serca.

Dlatego nie warto ryzykować i odstawiać leków przedwcześnie, jak i nie zgłaszać się do kontroli lekarskiej. Niedoleczona, niewyleczona do końca angina może spowodować powikłania. Mimo wszystko to jednak z chorób które powoduje najczęściej i najwięcej powikłań. Można ich unikać lecząc się zgodnie z zaleceniami.

Powikłania anginy – zapalenie ucha środkowego

Powikłaniem po anginie może być zapalenie ucha środkowego. Objawem tego stanu jest silny ból ucha o charakterze klującym. Może też w związku z tym dojść do czasowej głuchoty w wyniku gromadzenia się płynu. Ponadto chory odczuwa gorączkę.

W tym wypadku konieczna jest wizyta u laryngologa i zapobieżenie zapaleniu ucha wewnętrznego. Czasem wymaga to nacięcia błony bębenkowej, by nie pękła samoistnie czyniąc spustoszenie. Należy być spokojnym o błonę bębenkowa, bowiem z czasem się samoczynnie regeneruje.

Powikłania anginy – zapalenie zatok

Początki zapalenia zatok bardzo łatwo przeoczyć. Objawami tej choroby jest ból głowy nasilający się przy schylaniu oraz wydzielina spływająca do gardła tylną ściną. Ponadto pojawia się ropienie w okolicy niosą. Czasem wystarczą leki dostępne bez recepty na zatoki, jednak to zależy czy będą w porę zaaplikowane. Jeśli dopuścimy do rozwoju zapalenia zatok wówczas potrzebne będą sterydy aplikowane na błonę śluzowa.

Powikłania anginy – ropień okołomigdałkowy

Ropień okołomigdałkowy to jedno z cięższych powikłań anginy. Objawia się ono silnym bólem umiejscowionym z jednej strony twarzy. Ból promieniuje do ucha i towarzyszy mu zazwyczaj szczękościsk. Taka sytuacja wymaga niezwłocznej wizyty na ostrym dyżurze bowiem brak reakcji może prowadzić do zapalenia mózgu i opon mózgowych.

Powikłania anginy – ropień zagardłowy

To powikłanie występuje wyłącznie u dzieci. Można go poznać po charakterystycznym ustawieniu głowy i odchyleniu jej do tyłu. W tej pozycji ujawnia się uwypuklenie bocznej ściany gardła i szyi. Ropień wymaga hospitalizacji oraz antybiotyków. Często też jest wprowadzane żywienie dojelitowe i intubacja oraz chirurgiczne usuwanie ropnia.

Powikłania anginy – zapalenie płuc

Zapalenie płuc występuje zwykle u osób z niskim poziomem odporności. Dotyczy to palaczy, dzieci i seniorów. Zwykle wynika z niedoleczenia anginy i przerwania zażywania antybiotyku za wcześnie.

Powikłania anginy – zapalenie mięśnia sercowego

Zmęczenie, duszności oraz nietypowy ból klatki piersiowej to objawy zapalenia mięśnia sercowego. Zaburzenie rytmu serca to charakterystyczny objaw wymagający konsultacji kardiologicznej.

Powikłania anginy – zapalenie stawów

Zaniedbanie leczenia anginy prowadzi do zapalenia stawów. Stawy staja się bolesne i ciepłe, pojawić się może obrzęk i zaczerwienienie. Konieczne jest wówczas wykonanie badania ASO.

Powikłania anginy – gorączka reumatyczna

Powikłaniem anginy być może gorączka reumatyczna. Występuje ona u dzieci a powoduje ją reakcja układu immunologicznego na kontakt z paciorkowcami wywołującymi anginę. Gorączka ta powoduje uszkodzenia stawów i serca. Konieczna jest antybiotykoterapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *