Zatkane ucho

Zatkane ucho – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zatkane ucho powoduje nieprzyjemne doznania, przy którym słuch ulega ograniczeniu, a dźwięk własnego głosu jest zniekształcony. Często objawowi temu towarzyszy pojawienie się szumu, bólu w uchu i nieznaczne zawroty głowy. Podstawą tego problemu jest gwałtowny spadek ciśnienia atmosferycznego, który następnie prowadzi do szybkiego zwężenia i całkowitego zablokowania trąbki słuchowej.

W żadnym wypadku objawy te nie powinny być lekceważone, ponieważ mogą powodować rozwój poważniejszych chorób, których konsekwencje mogą prowadzić nawet dla utraty słuchu. Ucho jest ważnym organem ludzkich zmysłów, pomaga dostrzec dźwięki i mowę otoczenia, cieszyć się muzyką.  Zatkane ucho najczęściej występuje z określonymi zmianami patologicznymi w kanale słuchowym lub kanale łączącym nosogardło z jamą bębenkową

Zatkane ucho – powody

Najpierw należy odkryć przyczynę zatkania uszu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zależy od tego zastosowane leczenie. Najczęstsze przyczyny tego objawu:

 • Ostre zapalenie ucha środkowego
 • Ostre zapalenie trąbki słuchowej
 • Zatkanie uszu po kąpieli
 • Zatkanie uszu podczas startu i lądowania samolotu podczas nurkowania na większą głębokość
 • Nieżyt nosa – katar
 • Zmiana ciśnienia krwi
 • Obecność w uchu ciał obcych
 • Znaczne skrzywienie przegrody nosowej
 • Zablokowanie ucha woskowiną
 • Nowotwór nerwu słuchowego jest również trudną chorobą, która powoduje zatkanie ucha i wymaga pilnej interwencji ze strony lekarzy.

Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia są przyczyny fizyczne. W tym przypadku szum w głowie i zatkanie jednego lub obu uszu mogą być objawem zwiększonego ciśnienia w naczyniach i tętnicach mózgu, zapaleniu kanału słuchowego i infekcjach wirusowych. Gdy zatkanie ucha wynika z przeziębienia, proces zapalny może przeniknąć do ucha, w wyniku, czego rozwija się zapalenie ucha.

Przed rozpoczęciem leczenia należy dokładnie określić przyczynę, a może być ich kilka:

Szum w głowie i zatkane ucho może spowodować zmiana ciśnienia krwi. Nadciśnienie charakteryzują bóle głowy i szumy uszne. Szum w uszach i głowie jest częstym objawem nadchodzącego bólu głowy. Wewnętrznemu zapaleniu małżowiny usznej towarzyszy zatkanie jednego ucha, w którym bezpośrednio przebiega patologia, prawdopodobnie równocześnie z infekcjami wirusowymi dróg oddechowych, zapaleniem zatok i zapaleniem opon mózgowych.

Miażdżyca, uraz głowy, zapalenie nerwu słuchowego wszystko to zakłóca krążenie krwi i może powodować zatkanie ucha i dzwonienie w głowie. Zespół neurotyczny powstaje w wyniku odroczonego szoku emocjonalnego, towarzyszu mu uczucie ciężkości w głowie, brzęczenie w uszach. W przypadku infekcji wirusowej wystarczy leczyć katar i kaszel, a szum i zatkanie uszu minie.

Zatkane ucho – objawy

Zatkane ucho powoduje przede wszystkim znaczny spadek ostrości słuchu. Ponadto chory zwraca uwagę na:

 • Łagodne zawroty głowy
 • Bezsenność
 • Dyskomfort związany z dźwiękiem swojego głosu
 • Wyraźne dzwonienie i szum w uszach
 • Lekkie mrowienie w uchu
 • Wzrost temperatury ciała.

Zatkane ucho – diagnostyka

Podczas wizyty u laryngologa trzeba będzie udzielić informacji o przebytych schorzeniach dróg oddechowych i innych. Lekarz wykonuje badanie tzw. otoskopia stanu błony bębenkowej i zewnętrznego kanału słuchowego. Ponadto do wyjaśnienia diagnozy mogą być wymagane następujące dodatkowe metody badania.  Na przykład specjalna audiometria słuchowa pomoże określić poziom i ostrość słuchu. Różne procesy zapalne występujące w czaszce są wykrywane za pomocą rezonansu magnetycznego. W rozpoznawaniu chorób wpływających na układ nerwowy organizmu może być konieczna konsultacja u neurologa.

Jak sobie pomóc przy zatkaniu ucha?

Fizjologiczne przyczyny zatkania ucha można próbować wyeliminować lub zapobiec ich pojawieniu się na własną rękę. Jeśli zaistnieje potrzeba długiego lotu lub zejścia w głąb ziemi, możliwe jest zapobieganie zatkania uszu przez wpuszczenie do ucha kropli powodujących zwężenie naczyń krwionośnych.

Można spróbować następujących prostych manipulacji:

 • Otworzyć szeroko usta a następnie zamknąć (jakby ziewając głęboko).
 • Zakryć nos i usta dłonią i wstrzymać oddech na chwilę.
 • Pić niewielką ilość wody, powoli, małymi łykami.

Takie środki pomogą przywrócić prawidłowe ciśnienie krwi w uchu i wyeliminują zatkanie uszu. W procesach zapalnych w jamie ucha i chorobach zakaźnych, które wpływają na ostrość słuchu, przepisywane są antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Ponadto konieczne może być płukanie uszu roztworem przeciwbakteryjnym, a także stosowanie kompresów na bazie maści farmakologicznych.

Choroby nadciśnieniowe są leczone w kompleksie z chorobami kardiologicznymi. Po pełnym badaniu i testowaniu lekarz może przepisać leki, które złagodzą zwiększony nacisk na błonę bębenkową i naczynia krwionośne mózgu, normalizując skład krwi. Rzadko zaleca się stosowanie diety i utrzymywanie określonego stylu życia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *