świąd

Świąd – choroby objawiające się swędzeniem skóry

Świąd to nieprzyjemna przypadłość, bywa bardziej dokuczliwy niż ból. Może go powodować grzybica, świerzb oraz zapalenie skóry. Przyczyną świądu może być także niedoczynność tarczycy lub choroby wątroby.

Świąd – różne przyczyny

Świądu nie należy bagatelizować, bowiem może być objawem poważnych chorób. Zazwyczaj powodem jest stan zapalny skóry. Wtedy poza swędzeniem można zauważyć zaczerwienienie, łuszczące się plamy. Jeśli na skórze pojawiają się drobne czerwone krostki, mogą być objawem atopowego zapalenia skóry, bądź alergii. Bywa też związany z ukąszeniami owadów. To także objaw świerzbu, wszawicy, liszajca zakaźnego czy zaburzeń hormonalnych i metabolicznych.

Wstrząs alergiczny

Na ciele w jego dowolnym miejscu mogą pojawić się czerwone grudki, które swędzą. Jeśli to wynik reakcji alergicznej może towarzyszyć grudkom obrzęk powiek, warg, języka a także inne objawy – osłabienie, pocenie się , duszności. Alergie wywołać mogą rozmaite czynniki od pokarmów nawet w niewielkich ilościach po leki. W takich sytuacjach wskazana jest natychmiastowa pomoc lekarska, najlepiej szpitalna.

Grzybica

Najczęstszym powodem świądu jest grzybica. Infekcje grzybicze lokalizują się na stopach, dłoniach, paznokciach oraz narządach płciowych. Objawiają się łuszczącymi się plamami. Zdarza się, zwłaszcza u dzieci że do zakażenia dochodzi przez głaskanie kota. Radą na grzybice jest preparat antygrzybiczny dostępny bez recepty. Wystarczy nim regularnie smarować zmianę by pozbyć się grzyba w 1-2 tygodnie.

Zapalenie skóry

Poza alergią i grzybicą częstą przyczyną świądu jest zapalenie skóry. To również czerwone plamy na skórze, które swędzą. Niekiedy zmieniają się one w rozległe, swędzące pęcherze. Rada na te objawy jest wapno oraz środki odczulające dostępne bez recepty. Zapalenie może wywoływać kosmetyk, kontakt z trującym detergentem, grzybem lub rośliną itp.

Świerzb

Świerzb to nieprzyjemna choroba zakaźna skóry. W jej wyniku swędzi nas skóra głównie w nocy, w fałdach skórnych powstaje chropowata wysypka. Objawy pojawiają się po 2 tygodniach od zakażenia i są reakcją alergiczną na świerzbowca – pasożyta, który drąży pod powierzchniową warstwą skóry korytarze, w których składa jajeczka. W podejrzeniu świerzbu udaj się do lekarza, zastosuj szampon na świerzbowca i odśwież wszelkie ręczniki, pościele wraz z domownikami.

Enterowirusy

Powodem świądu może być zakażenie enterowirusami w postaci czerwonych plam i grudek. Zazwyczaj ten problem dotyczy pośladków, dłoni i stóp. Najczęściej atak następuje latem i ujawnia po 3-5 dniach od zakażenia, a objawy mijają po około tygodniu.

Niedoczynność tarczycy

Łuszczenie się przesuszonej skóry, zwłaszcza w okolicy kolan i łokci to może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Towarzyszyć tym objawom może wypadanie włosów, zmęczenie i senność oraz uczucie zimna, zaburzenie miesiączki, spadek nastroju. Leczenie tej przypadłości wymaga konsultacji lekarskiej.

Zapalenie wątroby

Świąd na łydkach oraz w okolicy przedramion towarzyszy zaawansowanemu stadium zapalenia wątroby. Świąd jest tak dokuczliwy, że chory może rozdrapywać skórę aż do krwi.

Liszajec zakaźny

Bakteryjne zakażenie skóry objawia się strupami i świądem. Najczęściej dotyczy dzieci i pojawia się latem, a jest efektem zakażenia gronkowcem lub paciorkowcem. Jeśli zmiany są ograniczone do jednego miejsca, smaruj je maścią z niewielką dawką antybiotyku (można kupić bez recepty) oraz dbaj o higienę.

Niewydolność nerek

Niewydolność nerek również objawia się świądem. Zazwyczaj towarzyszy mu obrzęk i czestomocz, ciemna barwa moczu, zwiększone pragnienie.

Żylaki i cukrzyca

Niewydolność żył sprawia, że niedostatecznie ukrwiona skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia, podrażnienia i infekcje, w tym zmiany skórne powodujące świąd. Cukrzycy zaś towarzyszy suchość skóry i skłonność do jej pękania, łuszczenia.

Nerwica i choroby psychicznego

Liczne psychozy objawiają się właśnie nieuzasadnionymi potrzebami drapania skóry. Ponadto świąd skóry, występujący w sytuacjach napięcia emocjonalnego może mieć podłoże psychiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *