Grzybniak zatoki szczękowej

Grzybniak zatoki szczękowej – jakie są jego objawy i przyczyny

Grzybniak zatoki szczękowej (inaczej kula grzybicza lub guz grzybiczy) to poważne schorzenie. Do dnia dzisiejszego trudno jest wskazać z całą pewnością jedną jego przyczynę. Wiadomo jednak, że bardziej podatne na wystąpienie tej choroby są osoby cierpiące na przewlekłe zapalenie zatok oraz te, które mają za sobą leczenie stomatologiczne. Pacjenci borykający się z tą chorobą nierzadko zmuszeni są poddać się leczeniu chirurgicznemu, ponieważ to o charakterze zachowawczym nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Niestety, grzybica zatok może nawracać, a w skrajnych przypadkach stanowi nawet zagrożenie dla życia chorej osoby. Z tego powodu warto wiedzieć, co może przyczyniać się do powstawania grzybniaka w zatokach przynosowych i jakie są jego objawy, a także jakie badania należy wykonać. Bo podkreślić trzeba, że tę chorobę nierzadko trudno jest zdiagnozować.

Zapalenie zatok

Grzybniak to twór, na który składa się zbita grzybnia. Jest on zaliczany do nieinwazyjnego grzybiczego zapalenia zatok. Co należy zaś rozumieć przez to ostatnie? Zapalenie zatok to rodzaj infekcji. Ma ona charakter grzybiczy i obejmuje wybrane przestrzenie kości czaszki. Jej zasięg może być naprawdę duży. W zależności od stopnia zapalenia możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok klinowych, sitowych, szczękowych lub czołowych.

W tym miejscu nadmienić jednak należy, że to właśnie grzybicze zapalenie zatoki szczękowej jest tym najczęściej występującym. Nierzadko grzybicze zapalenie zatok wywołują grzyby. Wyróżnić można aż pięćdziesiąt ich gatunków. Wśród nich wymienić można zwłaszcza pędzlaka, kropidlaka, Alternaria czy Candidia.

Grzybniak zatoki szczękowej – występowanie

Pierwszy przypadek nieinwazyjnego grzybiczego zapalenia zatok wywołanego przez kulę grzybiczą został opisany w 1893 roku. Ze statystyk wynika, że grzybniak zatok przynosowych, a więc i ten dotyczący zatoki szczękowej, znacznie częściej atakuje kobiety niż mężczyzn. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków pojawia się stosunkowo późno, bo dopiero po siedemdziesiątym roku życia człowieka. Te cechy pozwalają odróżnić omawiane schorzenie od zapalenia o charakterze alergicznym. Nie wyklucza to jednak występowania grzybniaka również u osób młodszych. Grzybniak w wielu przypadkach dotyczy tylko jednej, wybranej zatoki. Dużo rzadziej zajmuje większą ich ilość.

Grzybniak zatoki szczękowej – przyczyny

Jak już zostało wspomniane, trudno obecnie wskazać z całą pewnością przyczynę powstawania grzybniaków. Jednak przyjmuje się, że w wielu przypadkach dostają się one do zatok z powietrza. Najbardziej narażone są na jego rozwój osoby, u których występuje blokada ujścia zatoki lub błona śluzowa została uszkodzona. Grzybniak może rozwinąć się również w wyniku zabiegów stomatologicznych. Niektórzy specjaliści twierdzą, że jego przyczyną może być także tlenek cynku.

Grzybniak zatoki szczękowej – objawy

Wśród najczęściej występujących objawów grzybicy zatok przynosowych wymienić należy przede wszystkim ból twarzy, uporczywy kaszel, upośledzenie drożności nosa i ropną wydzielinę. Nierzadko chorzy na grzybicę zatok skarżą się również na ból głowy. W niektórych przypadkach dochodzić może do obrzęku małżowin, a nawet śluzowej wydzieliny zlokalizowanej w przewodach nosowych. Trzeba jednak wspomnieć, że objawy grzybniaka najczęściej nie są zbyt obfite, a przy tym niecharakterystyczne. Z tego względu jest on często rozpoznawany przypadkowo.

Grzybniak zatoki szczękowej – jakie badania należy wykonać

Aby zdiagnozować grzybicę zatok, także tę spowodowaną występowaniem grzybniaka, przeprowadza się różnego rodzaju badania. W tym zwłaszcza tomografię komputerową zatok przynosowych. Można wykonać również badania laboratoryjne, w których uwaga skupiona zostanie głównie na poziomie stężeń immunoglobulin. Poza tym w diagnostyce pomocne są też badania podmiotowe oraz przedmiotowe, a nawet badania o charakterze mikrobiologicznym czy mykologicznym. Czasami lekarz zaleca również wykonanie badania RTG (czyli badania rentgenowskie zatok przynosowych).

Grzybniak zatoki szczękowej – leczenie

Leczenie nieinwazyjnego grzybiczego zapalenia zatok sprowadza się do zabiegu chirurgicznego. Wskazuje się, że najlepszą metodą jest w tym przypadku endoskopowa chirurgia zatok. Jeśli natomiast chodzi o leczenie przeciwgrzybicze, to w odniesieniu do nieinwazyjnego grzybiczego zapalenia uważa się je za niepotrzebne.

Grzybniak a inne choroby

Jak już zostało wspomniane, diagnoza grzybniaka jest trudna (ze względu na rzadkie i mało charakterystyczne objawy) i często następuje w wyniku przypadku. Kiedy więc zauważymy u siebie wymienione wyżej dolegliwości, koniecznie udajmy się do lekarza. Grzybniak to bardzo podstępna choroba. Jest w stanie oszukać chorego upodabniając się do innych schorzeń, a zwłaszcza do raka, kiły, ziarniaka Wegenera czy gruźlicy. Grzybniaka łatwo czasami pomylić również z zespołem Chudga-Strausa lub zapalnym pseudoguzem. Aby więc wykluczyć występowanie wspomnianych groźnych dla życia chorób, warto udać się do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *