Męczący kaszel

Męczący kaszel – przyczyny i domowe sposoby leczenia

Męczący kaszel może poważnie obniżyć komfort naszego życia. Kiedy dręczy nas w dzień, potrafi skutecznie uprzykrzyć pracę czy spotkanie z przyjaciółmi. Kiedy zaś pojawi się w nocy, nie pozwoli nam spać i sprawia, że rano jesteśmy wyczerpani i brakuje nam energii.

Należy odróżnić od siebie kaszel suchy i mokry. Oba te rodzaje mogą mieć różne przyczyny, a żadnej z nich nie należy lekceważyć, ponieważ pojawienie się kaszlu może wskazywać na mniej lub bardziej poważne dolegliwości, które warto skonsultować z lekarzem. Warto jednak wiedzieć, że na złagodzenie wspomnianego objawu istnieją również sposoby, które możesz wypróbować w zaciszu własnego domu. Większość z nich opiera się wyłącznie na sile natury, przez co są bezpieczne dla zdrowia, i przynoszą zaskakująco dobre rezultaty. Jeżeli więc Ciebie również dręczy męczący kaszel, a wizyta u lekarza z różnych przyczyn odwleka się w czasie, to koniecznie wypróbuj którąś z poniższych metod.

Kaszel suchy i mokry – charakterystyka

Z powodu tego, że kaszel w doskonałej większości przypadków stanowi objaw dręczącej organizm choroby, to często towarzyszą mu również inne jej objawy. Najczęściej kaszel pojawia się przy okazji infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Może być to nawet dokuczliwy objaw zwykłego przeziębienia. Dlatego też wraz z nim niejednokrotnie pojawia się nieżyt nosa (katar), łzawienie oczu, ból gardła, głowy i podwyższona temperatura ciała. W pierwszej kolejności mamy do czynienia z kaszlem suchym. Jego przyczyną mogą być również alergie oraz podrażnienia dróg oddechowych, spowodowane wdychaniem agresywnej substancji (na przykład dymu papierosowego). Kiedy pojawia się po intensywnym treningu lub innej wyczerpującej aktywności, może świadczyć o problemach z krążeniem.

Jeśli powodem kaszlu suchego jest infekcja i w porę nie uda nam się z nim uporać, a choroba nadal będzie się rozwijać, to przeistoczy się on w kaszel mokry, któremu towarzyszy odkrztuszanie zielonej lub żółtej flegmy. Z kaszlem mokrym nie ma żartów. Jeżeli wydzieliny zalegającej w oskrzelach jest dużo, to jej połykanie (którego nie da się całkowicie uniknąć) może prowadzić do kolejnego nieprzyjemnego objawu choroby, jakim są mdłości lub wymioty.

Dlatego tak ważne jest, aby już podczas pojawienia się pierwszego rodzaju kaszlu – kaszlu suchego – szybko zareagować i podjąć stosowne działania, ponieważ za ich sprawą objaw ten może zostać wyeliminowany lub przynajmniej ograniczony. Szybka reakcja jest istotna zwłaszcza wtedy, kiedy kaszel męczy naszą pociechę, ponieważ to właśnie dzieci często gorzej znoszą ten objaw.

Częste przyczyny kaszlu

Jak zostało już wcześniej wspomniane, męczący kaszel może pojawić się z wielu powodów. W tym miejscu wyróżnić należy jednak takie, które najczęściej go wywołują. Są wśród nich zwłaszcza infekcje. Przyjmowanie określonych preparatów na inne dręczące organizm dolegliwości, przewlekła, obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa, wdychanie dymu papierosowego, przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, różnego rodzaju alergie, refluks przełyku, a także nadwrażliwość dróg oddechowych spowodowana niedawno przebytymi chorobami. Uporczywy kaszel może być również spowodowany dostaniem się do dróg oddechowych ciała obcego, a nawet długim przebywaniem w klimatyzowanych pomieszczeniach. Warto zaznaczyć, że męczący kaszel może być też objawem dużo poważniejszych chorób, a w tym także nowotworów.

Domowe sposoby na kaszel

Poza wizytą u lekarza warto wspomagać się w walce z kaszlem również domowymi sposobami. Jednym z nich jest udanie się do apteki i zakup syropu na kaszel. W śród tych ostatnich masz do wyboru:

  • syropy na kaszel mokry czy suchy,
  • produkty dwa w jednym.

Należy jednak w tym miejscu wspomnieć, że ostatnie z wymienionych rozwiązań nie jest popierane przez wszystkich lekarzy. Część specjalistów stoi na stanowisku, że tylko preparaty kierunkowe potrafią skutecznie zadziałać na dany objaw, w tym również na kaszel.

Do innych skutecznych sposobów na kaszel należą syropy, które zrobimy sobie sami w domu. Najlepiej, aby był to syrop na bazie cebuli. To ona najlepiej z wszystkich produktów, jakie mamy w kuchni, pomoże nam uporać się z omawianą dolegliwością. Jednak wspomniany specyfik ma swój charakterystyczny smak, do którego trzeba się po prostu przyzwyczaić.

Na kaszel poleca się również napary. Są one dla naszego organizmu łagodne, więc nie podrażnią ani nie przesuszą dróg oddechowych. Najlepiej sprawdzą się wtedy, kiedy męczący kaszel jest objawem infekcji. Ziołowe napary z zauważalną skutecznością poradzą sobie również z innymi skutkami choroby, dlatego warto je wypróbować. Najefektywniejsze będą te z rumianku (ma on właściwości przeciwzapalne), a także z szałwii oraz lipy.

Nie daj się kaszlowi i działaj od razu! Nie bagatelizuj problemu i nie pozwól przekonać się tym, którzy twierdzą, że „przecież to tylko zwykły kaszel”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *